Šiandien Finansų ministras Algirdas Gediminas Šemeta pateikė Finansinio tvarumo įstatymo projektą, praneša Seimo ryšių su visuomene skyrius.
Nutarta įstatymo projektui po pateikimo pritarti ir pradėti jo svarstymo procedūrą. „Už“ balsavo 69, „prieš“ – 4, susilaikė 10.
Projekto tikslas – sudaryti prielaidas valstybei, siekiant apsaugoti svarbius visuomenės interesus, imtis priemonių, stiprinančių bankų sistemos finansinį stabilumą ir patikimumą.
Pagal šį įstatymo projektą, gali būti taikomos šios finansinio stabilumo stiprinimo priemonės: valstybės garantija; banko turto išpirkimas; valstybės dalyvavimas banko kapitale; banko akcijų paėmimas visuomenės poreikiams.
Finansinio stabilumo stiprinimo priemones įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka taikytų Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.
Taip pat nutarta pritarti Valstybės skolos įstatymo projektui.
Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymo 4 ir 9 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto tikslas – sudaryti galimybes, esant reikalui, valstybės vardu teikti garantijas ne tik tiems tikslams, kurie nurodyti šiuo metu galiojančiame Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatyme, bet ir Lietuvos Respublikos finansinio tvarumo įstatymo projekte numatytiems tikslams įgyvendinti.
Pasak aiškinamojo rašto, Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymas numato, kad Vyriausybė valstybės vardu gali teikti valstybės garantijas tik dėl paskolų, naudojamų valstybės investicijoms finansuoti.
Tuo tarpu, viena iš priemonių, galinčių turėti teigiamos įtakos stabiliam bankų sistemos funkcionavimui, galėtų būti valstybės garantijų tarpbankinėms paskoloms, skirtoms bankų likvidumui užtikrinti, teikimas.
Norint įtvirtinti tokią galimybę įstatyme, siūloma papildyti Valstybės skolos įstatymo 4 straipsnio 2 dalį bei 9 straipsnio 1 dalį, numatant, kad Vyriausybė valstybės vardu gali teikti garantijas ne tik dėl paskolų, naudojamų valstybės investicijoms finansuoti, bet ir Lietuvos Respublikos finansinio tvarumo įstatymo projekte numatytiems tikslams įgyvendinti.