Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus sveikinimo žodžiais atidarytoje konferencijoje netruko išsamių skaičiavimų, pastebėjimų, prognozių, inovacijų pristatymų, klausimų ir diskusijų. Bene dažniausiu užkulisių klausimu tapo visuotinis nekilnojamojo turto mokestis ir jo poveikis NT rinkai. Pats Premjeras Algirdas Butkevičius patvirtino, jog kol kas šio mokesčio minties atsisakoma.
Pristačius bendrą 2012 metų Baltijos šalių nekilnojamojo turto rinką ir jos prognozę šiems metams, bei aptarus žemės mokesčio pasikeitimus, perspektyvas, naują žemės ir NT vertinimo tvarką pereita prie pastatų energetikos ir inovacijų aspektų, kuriuos pristatė Construction21 Lietuva partneriai. Konferencijoje buvo plačiai pristatyti pažangūs pastatų energetikos sprendimai, kurie po kelių metų turėtų tapti kasdieniu reiškiniu dėl 2020 m. įsigaliosiančios ES direktyvos, nurodančios, jog visi naujai statomi namai turės būti beveik 0 energijos vartojimo.
Brangstant elektros energijai ir gamtiniams ištekliams, tiek gyventojai, tiek įmonės vis dažniau atsigręžią į inovatyvius sprendimus, padėsiančius sutaupyti lėšų. Konferencijoje pristatyta išmaniojo būsto sistema („Smart House“) padeda sutaupyti iki 60 proc. namo ūkio išlaidų už šildymą, vėdinimą, kondicionavimą ir apšvietimą. Ši sistema turi ir daug kitų privalumų, tarp kurių yra šildymo sistemos priderinimas prie gyvenimo ritmo, zoninio šildymo pasirinkimas, matuojamas oro drėgnumas, anglies dioksido kiekis, valdoma vėdinimo sistema ir pan.
Taip pat plačiai aptartos ir tokios energiją taupančios priemonės bei technologijos, kaip šilumos siurbliai, aktyvios šalčio sijos, kintamo oro srauto vėdinimo sistemos, kurios jau pradėtos taikyti ne tik privatiems gyvenamiesiems namams, bet ir administraciniams pastatams. Be abejo, buvo paliesta ir daugiabučių renovacija – tyrimai parodė, jog šiuo metu 78 proc. nerenovuotų senų pastatų energiją vartoja neefektyviai, todėl daugiabučių modernizavimas yra tiesiog būtinas, o naujoji renovacijos tvarka plačiai atveria kelius šiam procesui.
„Naujai įsigaliojusi daugiabučių renovavimo sistema yra stiprus postūmis siekiant užtikrinti energinį pastatų efektyvumą ir pagerinti šalies įvaizdį, kadangi man, kaip architektei, vizualus vaizdas yra itin svarbus, o nerenovuoti, sovietiniais vadinami, daugiabučiai tikrai neatrodo patraukliai nei mums patiems, nei kitų šalių turistams. Be to džiaugiuosi, jog Europos parlamente priimta direktyva, skelbianti, jog nuo 2016 metų naujai statomi ir renovuojami pastatai, tarp jų ir daugiabučiai, turės atitikti A energinio efektyvumo klasę, kadangi taip bus sustabdytas nenašus energijos eikvojimas“, – pasakoja Ministro Pirmininko patarėja, architektė Jūratė Juozaitienė.
Konferencijoje savo vietą rado projektas Construction21 Lietuva, nes jis itin glaudžiai susijęs su NT rinka. Šio projekto tema tiesiogiai siejama ne tik su miestų „žaliuoju“ planavimu, bet ir su inovatyvių sprendimų generavimu, per teminių bendruomenių, funkcionuojančių IT pagrindu, sistemą. Tarpdalykinė įvairių suinteresuotų šalių bendradarbiavimo platforma Construction21 (www.construction21.lt) skirta tiek specialistams, dirbantiems darnios architektūros ir statybų sektoriuje, tiek visiems kitiems, besidomintiems inovacijomis ir „žaliaisiais“ sprendimais.
Konferencijos metu vienas iš projekto Construction21 Lietuvoje įgyvendintojų, VGTU Architektūros instituto direktorius, dr. Jonas Jakaitis dalindamasis įspūdžiais iš renginio pastebėjo, jog nors gauta informacija buvo įdomi, visgi šalia skaičių pasigesta ir gyvų pavyzdžių.
„Konferencijos metu paminėtas pirmasis Lietuvoje A klasės energinio efektyvumo daugiabutis, kuris, atrodytų, kėlė visiems nuostabą. Visuomenė per mažai informuojama apie Lietuvoje vykdomus projektus ir inovatyvius tvarių statybų sprendimus. Todėl norėtųsi palinkėti, jog kitos konferencijos metu panašūs pavyzdžiai jau būtų savaime suprantami ir pasitinkami ne su nuostaba, išaukštinimu, o su ramiu požiūrį į tai, kaip į savaime suprantamą ir vis dažniau sutinkamą procesą“, – savo pastebėjimus išsakė dr. J. Jakaitis.
Dr. Gintaras Stauskis, VGTU urbanistikos katedros docentas ir projekto Construction21 Lietuva vadovas pabrėžė tvarių statybų svarbą ir investicijų ilgalaikį atsiperkamumą.
„Paklaustas, kaip Lietuva ruošiasi žaliosios architektūros atėjimui, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius sakė, jog tai ilgas procesas dėl didesnių išlaidų, kurių gyventojai šiuo metu vengia, tačiau noriu paneigti tą visuomenėje įsivyravusį požiūrį, jog inovatyvūs ir energiškai efektyvūs namai daug kainuoja. Be abejo, pradinės investicijos yra šiek tiek didesnės, tačiau visa tai atsiperka, jei name ruošiamasi gyventi ne 2-3 metus, o ilgiau. Todėl žmonės turi apsispręsti, ar statytis pigesnį namą, tačiau jo šildymui kas mėnesį, visą likusį gyvenimą, išleisti dideles sumas, ar pradžioje investuoti šiek tiek daugiau, tačiau gyventi komfortiškai ir su mažesnėmis išlaidomis“, – pasakoja dr. G. Stauskis.
Žinių platformoje Construction21 galima rasti įvairių įkvepiančių, energiškai efektyvių pastatų pavyzdžių, kurie įgyvendinami visai šalia mūsų – Lietuvoje. Prieiga prie interneto svetainės, yra visiškai nemokama, o svetainės turinys kuriamas pačių vartotojų iniciatyva, prižiūrint kompetentingiems specialistams. Aktyviems vartotojams sudaryta galimybė keistis informacija ir turėti grįžtamąjį ryšį su besiplečiančio tinklo partneriais, dalyvauti teminių bendruomenių veikloje. Todėl visi besidomintys statybomis, inovatyviais sprendimais, atsinaujinančiais energijos ištekliais ir žaliąja filosofija kviečiami prisijungti prie žinių platformos www.construction21.lt.
Užsakymo numeris 2657(2)