Bendrovės ,,CREalty Advisors“, bendradarbiaujant su bendrove ,,ICA Real Estate“ parengtoje 2010 metų antrojo ketvirčio komercinio nekilnojamojo turto (NT) apžvalgoje pristatomos atskirų rinkos segmentų naujienos, pokyčiai ir tendencijos.
Biurų rinka
2010 metų antrąjį ketvirtį biurų rinkoje buvo tiek įvykių, kiek per visus 2009 metus kartu sudėjus – Vilniuje pabaigtas investicinis sandoris, tęsiama naujo A+ klasės verslo centro statyba, prasidėjo inkarinių nuomininkų rotacija, naujų tarptautinių įmonių atėjimas, sumažėjo vakansija ir šiek tiek pakilo biurų nuomos kainos. Didžiausias aktyvumas buvo jaučiamas sostinėje, o Kaune ir Klaipėdoje ryškesnių pokyčių neužfiksuota. Rinkoje jaučiamas pagyvėjimas, tačiau ar tai trumpalaikis pagerėjimas, ar naujas biurų rinkos augimo etapas, bus galima pasakyti tik metų pabaigoje, analizuojant galutinius metų rezultatus.
Vilniaus verslo centruose sudarytų nuomos ir pardavimo sandorių skaičius nebuvo didelis, tačiau išnuomotas ženklus laisvas plotas. Verta paminėti TEO LT persikėlimą į Vilniaus Verslo Uostą, Barclays ir KPMG – į Green Hall verslo centrą, SEB ir Western Union planus persikelti į Beta verslo centrą. Taip pat Vilniuje paskelbtas Lietuvos Verslo Paramos Agentūros (LVPA) konkursas ir planuojamas Finansų ministerijos persikėlimas į kitas patalpas, o Klaipėdoje norą nuomotis naujas patalpas išreiškė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.
Per antrąjį ketvirtį Vilniuje buvo padidintos tiek viršutinės, tiek apatinės nuomos kainų ribos, bendras naujų sandorių nuomos kainų vidurkis pakilo maždaug 6 proc., nuo 35 iki 37 LTL/kv.m. + PVM. Vakansijos lygis, lyginant su ankstesniu ketvirčiu, sumažėjo nežymiai. Vilniaus A ir B1 klasės verslo centruose vakansija buvo atitinkamai 6 ir 14 proc.
2010 metų pirmąjį pusmetį biurų rinkoje, po beveik 2 metų pertraukos, buvo sudarytas investicinis sandoris, „Lords LB Baltic Fund I“ įsigijo bendrovę „Vilmesta“ Vilniuje išvystytą verslo centrą, kuriame įsikūrusi banko „Danske Bankas" būstinė.
Prekybinių patalpų rinka
2010 metų antrąjį ketvirtį prekybos rinkoje buvo juntamas didesnis judesys, tačiau esminių teigiamų pokyčių nebuvo. Rinkoje vis pastebimesnė takoskyra tarp sėkmingai ir nesėkmingai veikiančių prekybos centrų. Mažiau sėkminguose prekybos centruose nuomos kainos dar labiau mažėjo, tačiau tai neįtakojo vakansijos juose sumažėjimo. 2010 metų pavasarį pavienių prekybos patalpų rinkoje pastebėta labai aktyvi specializuotų nedidelių parduotuvių ir maitinimo įstaigų plėtra, susijusi su nedidelėmis nuomos kainomis, galimybėmis ir noru pradėti nuosavą verslą. Prekybos centrų ir pavienių komercinės paskirties patalpų nuomos kainos, lyginant su 2010 m. I ketvirčiu nepasikeitė.
Lyginant su ankstesniais ketvirčiais, pagrindinėse miesto prekybos gatvėse buvo juntamas didesnis tarptautinių prekių ženklų susidomėjimas, tačiau tai nesustabdė tolimesnio jų tuštėjimo. 2010 metų antrąjį ketvirtį Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių pagrindinės miesto gatvės traukė greito maisto užkandines, kavines, vynines ir kitas maitinimo įstaigas. Populiariausios užklausos buvo 50-150 kv. m ploto patalpoms su galimybe įrengti maitinimo vietas.
Plėtrą vykdė, arba skelbė apie savo plėtros planus, tokie prekybiniai ženklai, kaip „McDonald's“, „Hesburger“, „Charlie pizza“, „Čili". Taip pat apie planuojamas investicijas pranešė „Ogmios prekybos miestas“.
Pramoninių patalpų rinka
2010 metų antrąjį ketvirtį pramonės rinkoje esminių pokyčių užfiksuota nebuvo, modernių sandėliavimo ir gamybos patalpų nuomos kainos, lyginant su praėjusiu ketvirčiu išliko stabilios. Vilniaus naujos statybos sandėlių segmente nuomos kainos buvo 10-14 LTL/kv.m + PVM, Kaune - 8-14 LTL/kv.m + PVM, Klaipėdoje 8-12 LTL/kv.m + PVM. Dėl išsikėlusių nuomininkų padidėjo vakansija Vilniaus sandėliavimo rinkoje, o bendras Lietuvos vakansijos lygis per ketvirtį padidėjo 2 proc., iki maždaug 14 proc.
Balandį Vilniuje atidarytas 7 mln. litų kainavęs automobilių stiklų servisas. Naujasis objektas buvo statomas bendradarbiaujant su vienu didžiausių pasaulio automobilių stiklų gamintojų „Carglass“ koncernu.
Būsto rinka
Pagal „ICA Real estate“ surinktą informaciją, per antrąjį ketvirtį naujos statybos butų kainos pirminėje rinkoje, lyginant su 2010 metų pirmuoju ketvirčiu, iš esmės nepasikeitė. Užfiksuotas nedidelis, iki 1 proc. bendras būsto kainų lygio sumažėjimas. Vilniuje, mažėjant naujos statybos butų pasiūlai, kai kuriuose vidutinės klasės projektuose Vilniuje pardavimo kainos vėl buvo padidintos. Senos statybos butų vidutinės pardavimo kainos sumažėjo 1-5 proc., lyginant su 2010 metų pradžia.
Rinkos apžvalga yra parengta „CREalty Advisors“ ir „ICA Real Estate“ ir yra šių kompanijų nuosavybė.