Investavimas nėra labai sudėtingas dalykas – jį perprasti gali kiekvienas. Svarbu pasidomėti esminiais šios finansinės veiklos principais ir suprasti tikslą, dėl kurio norima investuoti. O kur investuoti visada galima rasti. Apie investavimą pasakoja Povilas Kaselis, „Danske“ banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento projektų vadovas.
Svarbiausia – investavimo tikslas
Visų pirma, prieš pradedant investuoti svarbu suprasti, kokiu tikslu norima tai daryti. Tai klausimas, į kurį reikia atsakyti labai rimtai. Šių metų „Investment Company Institute“ apžvalgos duomenimis, kaip vieną iš ilgalaikio investavimo priežasčių taupymą pensijai nurodo net 94 proc. amerikiečių. 49 proc. teigia investuojantys dėl galimybės pasinaudoti mokesčių lengvata, 48 proc. sako taip taupantys „juodai dienai“, 24 proc. – mokslui.
Amerikiečių taupymo tikslus galime pritaikyti ir lietuviams, nes nesame labai skirtingi. Vis dėlto kol kas labai atsiliekame šiuos tikslus įgyvendindami praktiškai. Vidutiniškai į fondus investuojantis amerikietis savo sąskaitoje jau turi apie 120 tūkstančių dolerių vertės fondo vienetų. Deja, Lietuvos gyventojai tokiomis sumomis pasigirti negali.
Imant pavyzdį iš užsienio dėmesį kreipti reikėtų į investuojančių žmonių skaičių ir kiek laiko jie tai daro. Investavimo trukmė daro labai didelę įtaką vertinant pasiektus rezultatus – 2 proc. investicinės grąžos skirtumas per vienerius metus reiškia nedaug, tačiau po 20 metų tas skirtumas jau būtų virš 40 proc. ir sukaupta suma skirtųsi apie pusantro karto.
Būtina atsižvelgti į skirtingus faktorius
Jei, pavyzdžiui, šeima nusprendžia, kad taupo norėdama sukaupti pradinį įnašą būsto paskolai, kurią ruošiasi imti po penkerių metų, pirmiausia reikėtų apgalvoti bendrą šeimos finansinę situaciją. Svarbu atsižvelgti į pajamas ir įsipareigojimus: ar šių pinigų gali prireikti nenumatytiems atvejams, ar ketinama papildomai investuoti.
Be to, patartina racionaliai vertinti savo investavimo žinias ir turimą patirtį – persistengus investavimas gali lemti didelius nuostolius.
Aktualus ir psichologinis aspektas – ar esate linkę rizikuoti? Rekomenduojama prieš investuojant apsispręsti, ar pirmenybę teikiate stabilumui ir užtikrintumui, ar mieliau renkatės rizikingesnį taupymo kelią. Atsakymai į šiuos klausimus jus vis labiau priartina prie sprendimo, kaip investuoti. Beje, norintieji pasitikrinti savo polinkį rizikuoti banke gali užpildyti specialų rizikos testą, kuris padeda įvertinti bendrą situaciją.
Investavimas pagal taupymo laikotarpį
Investavimo priemonę rinktis geriausia pagal norimą investavimo trukmę. Jei norite investuoti trumpesniam nei metų laikotarpiui, protingiausia būtų rinktis terminuotą indėlį. Jei esate pasiryžę pinigus atidėti ilgiau nei metams, reikėtų apsvarstyti investavimą į obligacijas ar obligacijų fondus. Na, o jei norite investuoti bent 3 – 5 metams, racionalu galvoti ir apie didesnę riziką – portfelį pildyti investicijomis į akcijas ir akcijų fondus.
Apgalvotai suformuoti portfeliai paprastai turi ir rizikingų investicijų, kurios sėkmės atveju uždirba, ir stabilių, sušvelninančių nepasiteisinusią riziką. Portfeliuose būna ir indėlių, leidžiančių išnaudoti rinkos galimybes ar tiesiog panaudoti pinigus prireikus.