Europos importuotojai vangiau perka rusiškas dujas ir reikalauja peržiūrėti kontraktus bei mažinti kainas. „Nezavisimaja gazeta“ analitikai prognozuoja, kad ateityje Rusijos pajamos iš dujų eksporto sumažės dar labiau, o „Sberbanko“ atstovai perspėja, kad didėjanti konkurencija ir kardinaliai per 4–5 metus pasikeisiantis dujų eksportuotojų žemėlapis ims varginti rusų eksportuotojus.
Pirmojo metų trečdalio rezultatai buvo gana liūdni rusų dujininkams. Sumažėjęs dujų pirkimas Europoje palietė kone visas šalis išskyrus Turkiją. Vasarį „Gazpromas“ jau paskelbė apie kainų mažinimą 10 proc. Europos šalims. Tai buvo būtinas žingsnis siekiant išsaugoti konkurencingumą, mat su Italijos dujų gamintojais dėl kainų mažinimo Europos šalys susitarė, o derybos su vokiškuoju „E. ON Rurhgas“ kol kas vyksta.
Nuolaidas gavo Bulgarija, kuriai kainos nuo balandžio 1-osios buvo sumažintos 11,1 proc. Nors dujų eksportas į šią šalį nedidelis – vos 2,81 mlrd. kubinių metrų dujų per metus, kai 1 tūkst. kubinių metrų kainuoja maždaug 390 dolerių, ekspertai tikina, kad tai buvo būtinas politinis žingsnis, mat Sofija gavo nuolaidas, o Maskva – partnerį įgyvendinant ambicingą dujotiekio tiesimo projektą „Južnij potok“.
Ankara taip pat pasirašė naują susitarimą su „Gazpromu“: mainais į sutikimą tiesti dujotiekį, koncernas pritaikė nuolaidas Turkijai.
„Investcafe“ analitikas Vitalijus Michalčiukas tvirtino, kad šiandien Europoje daugelis nepatenkinti didelėmis rusiškų dujų kainomis, o mažėjantys pirkimai gresia iš visų Europos šalių, išskyrus Turkiją, rinkų. „Stambiausi pirkėjai – Vokietija ir Italija – pirkimus pirmąjį metų ketvirtį sumažino 15 ir 53 proc. atitinkamai“, – sakė jis.
Konsultacinės kompanijos „RusEnergy“ partneris Michailas Krutichinas prognozuoja, kad Rusijos dujų milžinas bus priverstas ir toliau mažinti kainas jomis nepatenkintiems užsienio dujų vartotojams.
„Įmanomi du elgesio variantai: arba demonstruoti tvirtybę ir išlaikyti aukštą dujų kainą, arba elgtis nuolaidžiai, kad būtų išlaikyta dabar turima rinkos dalis, – sakė jis. – „Gazpromas“ yra pirmosios strategijos šalininkas, tačiau šiandien jis priverstas nuolaidžiauti.
Ekonomika.lt primena, kad Rusijos koncernui „Gazprom“ priklauso 37,1 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų.
„Gazpromas“ Lietuvai tiekia apie 15 proc. brangesnes dujas nei Latvijai ir Estijai.
Lietuvos Vyriausybė Rusijos valstybinį dujų koncerną dėl galimo piktnaudžiavimo nustatant dujų kainą yra apskundusi Europos Komisijai.