Per vienuolika metų Šiauliuose iš viso buvo privatizuoti 135 socialiniai butai. Vidutinė kaina – viso labo 10 tūkst. litų. Buvo ir tokių, kurie parduoti už 262 litus. Perkant naujus socialinius butus, už juos mokama iki šimto tūkstančių.
Parduoda pusvelčiui, o perka rinkos kaina
Šiaulių miesto savivaldybė iš Vyriausybės šiemet gavo 1,2 mln. litų socialiniams būstams pirkti. Nuspręsta pirkti du keturių kambarių ir po šešis trijų ir dviejų kambarių – iš viso 14 butų.
Pasak Savivaldybės atstovų, už 1 kv. m jie sieks mokėti ne daugiau nei 2000 litų. Socialinių būstų reikia, nes eilėje jiems gauti laukia per tūkstantį žmonių. Kasmet jų padaugėja daugiau nei šimtu. Tiesa, turimų būstų kasmet mažėja, nes per vienuolika metų mieste buvo privatizuoti (parduoti) 135 socialiniai butai.
Verslas gyventojams?
Kol būsto neturinti Lietuvos gyventojų dalis svarsto, ar butą vertą pirkti, ar geriau nuomotis, kiti randa gerokai geresnę išeitį. Nepaisant nemažos sumos, už kurią savivaldybė perka naujus socialinius būstus, gyventojai juos privatizuoja pusvelčiui. Vidutinė jų kaina yra apie 10 tūkst. litų. 2001 metais du socialiniai butai buvo parduoti išvis pusvelčiui – už 262 litus.
Anot Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus Privatizavimo ir viešųjų pirkimų poskyrio vedėjos Gitanos Stankevičės, kai kurie butai 2001-2011 m. laikotarpiu buvo parduoti už juokingą kainą dėl valiutos kaitos – gyventojas pirko butą už rublius bei investicinius čekius ir nesudarė pirkimo ir pardavimo sutarties. Tokių atvejų pasitaikė pirmaisiais trejais metais po naujojo įstatymo įsigaliojimo. Tačiau chaosas, atrodytų, per tiek metų jau turėjo baigtis, be to, ir privatizavimo periodas jau senai liko užmaršty. Tad dabar būstą privatizuoti turėtų būti galima tik tikrai išskirtiniais atvejais.
Tačiau taip tik turėtų būti, nes atrodo, kad ir dabartinės socialinių butų privatizavimo kainos nė kiek nepakilo, o pati privatizacija vis dar nėra labai sudėtinga. Sklinda gandai, kad į vieno tokio socialinio buto Skalvių gatvėje vykstančią privatizavimo istoriją įpainioti ir vieno svarbiausių Savivaldybės darbuotojų privatūs interesai. Savaitraštis „Šiauliai plius“ toliau domėsis šia painia istorija.
Kainos glumina
Nuo 2001 m. sausio 1 d. įsigaliojus naujam būstų privatizavimo (pardavimo) įstatymui, buvo nustatytos ir jų kainos. Pagal Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus pateiktą informaciją, kai privatizuojamos bet kokios gyvenamosios patalpos pastate, statytame iki 1992 m. gruodžio 31 d., 1 kambario socialinio buto (apie 30 kv. m) kaina yra apie 1000 Lt, 2 kambarių (apie 52 kv. m) – apie 1600 Lt. Pastatuose, statytuose po nurodytos datos, esančių socialinių butų kaina paskaičiuojama pagal faktinę jų 1 kv. m statybos kainą. Taigi pirmuoju atveju buto 1 kv. m kaina yra apie 30 Lt, o antruoju – apie 127 Lt.
Akivaizdu, kad naujesniuose namuose butą privatizuoti kur kas brangiau, bet vis tiek kaina dar toli gražu nesiekia tikrosios rinkos kainos, už kurią paskui valdininkai perka naujus socialinius būstus.
Privatizuoti nesudėtinga
Lietuvos Respublikos įstatymas nurodo, kad socialinis būstas neprivatizuojamas, tačiau pateikiamos išimtys. Gyventojai privatizuoti iš valstybės nuomojamą būstą gali išgyvenę jame tam tikrą metų kiekį ir gavę leidimą iš Seimo sudarytos butų privatizavimo komisijos ar gavę teismo pripažintą teisę privatizuoti socialinį būstą. Vienas lengviausių privatizavimo būdų – bendrabučio pertvarkymas į butus.
Taip pat socialiniai būstai „atiduodami“ gali būti į Lietuvą grįžusiems reabilituotiems politiniams kaliniams ir tremtiniams ar nuomininkams, kurie gyvena religinėms bendruomenėms ar bendrijoms negrąžintose gyvenamosiose patalpose, arba iš tokių patalpų iškeldintiems dėl būsto grąžinimo.
Socialiniai būstai rinkos kaina parduodami iš dalies privatizuoti su sudarytomis sąlygomis bendrabučio kambarius pertvarkyti į butus, pagalbiniai ūkio paskirties pastatai, nusidėvėję vienbučiai, gyvenamųjų namų valdose esantys pagalbinio ūkio paskirties pastatai.
Savivaldybė neleisti privatizuoti negali. Išvardytais atvejais gyventojai turi teisę privatizuoti socialinį būstą, o savivaldybės pasipriešinimas, anot G. Stankevičės, būtų nusižengimas Lietuvos Respublikos Konstitucijai.
Iš viso savivaldybė turi maždaug 600 socialinių butų ir 300 bendrabučio kambarių.
Benas JANKAUSKAS