• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per vie­nuo­li­ka me­tų Šiau­liuo­se iš vi­so bu­vo pri­va­ti­zuo­ti 135 so­cia­li­niai bu­tai. Vi­du­ti­nė kai­na – vi­so la­bo 10 tūkst. li­tų. Bu­vo ir to­kių, ku­rie par­duo­ti už 262 li­tus. Per­kant nau­jus so­cia­li­nius bu­tus, už juos mo­ka­ma iki šim­to tūks­tan­čių.

REKLAMA
REKLAMA

Par­duo­da pus­vel­čiui, o per­ka rin­kos kai­na

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė iš Vy­riau­sy­bės šie­met ga­vo 1,2 mln. li­tų so­cia­li­niams būs­tams pirk­ti. Nusp­ręs­ta pirk­ti du ke­tu­rių kam­ba­rių ir po še­šis tri­jų ir dvie­jų kam­ba­rių – iš vi­so 14 bu­tų.

REKLAMA

Pa­sak Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vų, už 1 kv. m jie sieks mo­kė­ti ne dau­giau nei 2000 li­tų. So­cia­li­nių būs­tų rei­kia, nes ei­lė­je jiems gau­ti lau­kia per tūks­tan­tį žmo­nių. Kas­met jų pa­dau­gė­ja dau­giau nei šim­tu. Tie­sa, tu­ri­mų būs­tų kas­met ma­žė­ja, nes per vie­nuo­li­ka me­tų mies­te bu­vo pri­va­ti­zuo­ti (par­duo­ti) 135 so­cia­li­niai bu­tai.

REKLAMA
REKLAMA

Vers­las gy­ven­to­jams?

Kol būs­to ne­tu­rin­ti Lie­tu­vos gy­ven­to­jų da­lis svars­to, ar bu­tą ver­tą pirk­ti, ar ge­riau nuo­mo­tis, ki­ti ran­da ge­ro­kai ge­res­nę išei­tį. Ne­pai­sant ne­ma­žos su­mos, už ku­rią sa­vi­val­dy­bė per­ka nau­jus so­cia­li­nius būs­tus, gy­ven­to­jai juos pri­va­ti­zuo­ja pus­vel­čiui. Vi­du­ti­nė jų kai­na yra apie 10 tūkst. li­tų. 2001 me­tais du so­cia­li­niai bu­tai bu­vo par­duo­ti iš­vis pus­vel­čiui – už 262 li­tus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Tur­to val­dy­mo sky­riaus Pri­va­ti­za­vi­mo ir vie­šų­jų pir­ki­mų po­sky­rio ve­dė­jos Gi­ta­nos Stan­ke­vi­čės, kai ku­rie bu­tai 2001-2011 m. lai­ko­tar­piu bu­vo par­duo­ti už juo­kin­gą kai­ną dėl va­liu­tos kai­tos – gy­ven­to­jas pir­ko bu­tą už rub­lius bei in­ves­ti­ci­nius če­kius ir ne­su­da­rė pir­ki­mo ir par­da­vi­mo su­tar­ties. To­kių at­ve­jų pa­si­tai­kė pir­mai­siais tre­jais me­tais po nau­jo­jo įsta­ty­mo įsi­ga­lio­ji­mo. Ta­čiau chao­sas, at­ro­dy­tų, per tiek me­tų jau tu­rė­jo baig­tis, be to, ir pri­va­ti­za­vi­mo pe­rio­das jau se­nai li­ko už­marš­ty. Tad da­bar būs­tą pri­va­ti­zuo­ti tu­rė­tų bū­ti ga­li­ma tik tik­rai iš­skir­ti­niais at­ve­jais.

REKLAMA

Ta­čiau taip tik tu­rė­tų bū­ti, nes at­ro­do, kad ir da­bar­ti­nės so­cia­li­nių bu­tų pri­va­ti­za­vi­mo kai­nos nė kiek ne­pa­ki­lo, o pa­ti pri­va­ti­za­ci­ja vis dar nė­ra la­bai su­dė­tin­ga. Sklin­da gan­dai, kad į vie­no to­kio so­cia­li­nio bu­to Skal­vių gat­vė­je vyks­tan­čią pri­va­ti­za­vi­mo is­to­ri­ją įpai­nio­ti ir vie­no svar­biau­sių Sa­vi­val­dy­bės dar­buo­to­jų pri­va­tūs in­te­re­sai. Sa­vait­raš­tis „Šiau­liai plius“  to­liau do­mė­sis šia pai­nia is­to­ri­ja.

REKLAMA

Kai­nos glu­mi­na

Nuo 2001 m. sau­sio 1 d. įsi­ga­lio­jus nau­jam būs­tų pri­va­ti­za­vi­mo (par­da­vi­mo) įsta­ty­mui, bu­vo nu­sta­ty­tos ir jų kai­nos. Pa­gal Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Tur­to val­dy­mo sky­riaus pa­teik­tą in­for­ma­ci­ją, kai pri­va­ti­zuo­ja­mos bet ko­kios gy­ve­na­mo­sios pa­tal­pos pa­sta­te, sta­ty­ta­me iki 1992 m. gruo­džio 31 d., 1 kam­ba­rio so­cia­li­nio bu­to (apie 30 kv. m) kai­na yra apie 1000 Lt, 2 kam­ba­rių (apie 52 kv. m) – apie 1600 Lt. Pas­ta­tuo­se, sta­ty­tuo­se po nu­ro­dy­tos da­tos, esan­čių so­cia­li­nių bu­tų kai­na pa­skai­čiuo­ja­ma pa­gal fak­ti­nę jų 1 kv. m sta­ty­bos kai­ną. Tai­gi pir­muo­ju at­ve­ju bu­to 1 kv. m kai­na yra apie 30 Lt, o ant­ruo­ju – apie 127 Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aki­vaiz­du, kad nau­jes­niuo­se na­muo­se bu­tą pri­va­ti­zuo­ti kur kas bran­giau, bet vis tiek kai­na dar to­li gra­žu ne­sie­kia tik­ro­sios rin­kos kai­nos, už ku­rią pa­skui val­di­nin­kai per­ka nau­jus so­cia­li­nius būs­tus.

Pri­va­ti­zuo­ti ne­su­dė­tin­ga

Lie­tu­vos Res­pub­li­kos įsta­ty­mas nu­ro­do, kad so­cia­li­nis būs­tas ne­pri­va­ti­zuo­ja­mas, ta­čiau pa­tei­kia­mos išim­tys. Gy­ven­to­jai pri­va­ti­zuo­ti iš vals­ty­bės nuo­mo­ja­mą būs­tą ga­li iš­gy­ve­nę ja­me tam tik­rą me­tų kie­kį ir ga­vę lei­di­mą iš Sei­mo su­da­ry­tos bu­tų pri­va­ti­za­vi­mo ko­mi­si­jos ar ga­vę teis­mo pri­pa­žin­tą tei­sę pri­va­ti­zuo­ti so­cia­li­nį būs­tą. Vie­nas leng­viau­sių pri­va­ti­za­vi­mo bū­dų – bend­ra­bu­čio per­tvar­ky­mas į bu­tus.

REKLAMA

Taip pat so­cia­li­niai būs­tai „ati­duo­da­mi“ ga­li bū­ti į Lie­tu­vą grį­žu­siems rea­bi­li­tuo­tiems po­li­ti­niams ka­li­niams ir trem­ti­niams ar nuo­mi­nin­kams, ku­rie gy­ve­na re­li­gi­nėms bend­ruo­me­nėms ar bend­ri­joms ne­grą­žin­to­se gy­ve­na­mo­sio­se pa­tal­po­se, ar­ba iš to­kių pa­tal­pų iš­kel­din­tiems dėl būs­to grą­ži­ni­mo.

REKLAMA

So­cia­li­niai būs­tai rin­kos kai­na par­duo­da­mi iš da­lies pri­va­ti­zuo­ti su su­da­ry­to­mis są­ly­go­mis bend­ra­bu­čio kam­ba­rius per­tvar­ky­ti į bu­tus, pa­gal­bi­niai ūkio pa­skir­ties pa­sta­tai, nu­si­dė­vė­ję vien­bu­čiai, gy­ve­na­mų­jų na­mų val­do­se esan­tys pa­gal­bi­nio ūkio pa­skir­ties pa­sta­tai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sa­vi­val­dy­bė ne­leis­ti pri­va­ti­zuo­ti ne­ga­li. Iš­var­dy­tais at­ve­jais gy­ven­to­jai tu­ri tei­sę pri­va­ti­zuo­ti so­cia­li­nį būs­tą, o sa­vi­val­dy­bės pa­si­prie­ši­ni­mas, anot G. Stan­ke­vi­čės, bū­tų nu­si­žen­gi­mas Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kons­ti­tu­ci­jai.

Iš vi­so sa­vi­val­dy­bė tu­ri maž­daug 600 so­cia­li­nių bu­tų ir 300 bend­ra­bu­čio kam­ba­rių.

Be­nas JAN­KAUS­KAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų