Dalis Šiaulių apskrities maisto gamybos ir prekybos įmonių vartotojams tiekiamų produktų kokybei skiria nepakankamą dėmesį – konstatuoja Šiaulių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
Dėl produktų gamybos, laikymo sąlygų ir kitų reikalavimų pažeidimų šiemet jau sustabdyta ne vienos įmonės veikla.
Šiaulių VMVT viršininko pavaduotoja--valstybinė maisto produktų inspektorė Audronė Mikalauskienė kai kurių įmonių veiklą vertina kaip nesąžiningą ir pataria vartotojams būti budriems.
Kaimo sodyba liko be virtuvės
Rugpjūčio viduryje Kelmės VMVT specialistai sustabdė kaimo turizmo sodybos „Ąžuolų slėnis“ Tragauskių kaime (Kelmės rajonas) maisto ruošimo veiklą.
Maisto inspektoriai šios maitinimo įmonės valgyklos virtuvėje aptiko produktų – silkės, pieno, duonos, vištienos ir baravykų sultinių, universalių prieskonių, saulėgrąžų aliejaus, pomidorų padažų – su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais.
Tikrintojus šokiravo ir produktų laikymo bei higienos sąlygos: nešvara, pienas ir silkė laikyti ne šaldymo įrenginyje, o kambario temperatūroje.
Valymo ir plovimo priemonės sukrautos nesilaikant reikalavimų, kartu su maisto produktais.
Netvarka – šokiruojanti
Šiaulių VMVT specialistai per septynis šių metų mėnesius atliko 942 maisto tvarkymo įmonių patikrinimus ir maždaug pusėje jų nustatė maisto tvarkymo pažeidimų.
Valstybinė maisto produktų inspektorė A. Mikalauskienė vardija dažniausiai aptinkamus pažeidimus: nešvarios maisto tvarkymo patalpos, asmenys, tvarkantys nefasuotą maistą, nedėvi galvos apdangalo, darbo drabužiai nešvarūs, prie rankų plautuvių nėra higienos priemonių, neretai patalpos ir žaliavos būna užkrėstos kenkėjais, greitai gendantys maisto produktai (pieno mėsos gaminiai) laikomi aukštesnėje nei leidžiama temperatūroje.
„Laikymo sąlygų pažeidimai dažniau nustatomi karštuoju metų laiku ir dažniau mažose parduotuvėlėse, ypač rajono“, – teigia maisto produktų inspektorė.
Pasak jos, dažnai tokiose parduotuvėlėse nėra įrengtų kondicionavimų sistemų, senos šaldymo vitrinos ne tik nešaldo, bet dar ir šildo prekybinės salės patalpas.
Tokiose prekybos vietose temperatūra siekia +30 C, dėl to nukenčia negreit gendančių produktų kokybė (tirpsta šokoladai, pelėja duona, sudaromos palankios sąlygos kenkėjams).
Pirkėjai klaidinami?
Kai kurios įmonės, kaip rodo Šiaulių VMVT patikrinimų rezultatai, nepaiso tinkamumo vartoti terminų – prekyboje randama produktų su pasibaigusiais vartojimo terminais.
Kai kada (nuslepiant produkto tinkamumo vartoti terminą) etiketės nutrinamos, pakeičiamos arba visai nuplėšiamos.
VMVT specialistai ant parduodamų produktų neretai pasigenda išsamios ženklinimo informacijos, kai etiketėse netinkamai nurodoma sudėtis, neįvardijami visi gamyboje naudoti priedai.
Pastaruoju metu dažnai nustatoma, kad miltinės, kreminės konditerijos gaminių (tortai, pyragai, sausainiai) gamintojai ženklinimo etiketėje nurodo vienas žaliavas, o realiai naudoja kitas.
„Natūralu, kad nusipirkęs vyniotinį su varškės kremu vartotojas tikisi įsigyti produktą su varške – ženklinime varškė nurodyta, – teigia A. Mikalauskienė. – Tačiau patikrinimo metu nustatome, kad gaminių gamybai naudojamas varškės ir augalinių riebalų mišinys.“
Vartotojai, anot inspektorės, klaidinami ir apgaudinėjami kalbant ir apie kitus produktus. Štai sausainių „Grietiniečiai“ pavadinimas sako, kad juose yra grietinės, tačiau sudėtyje tėra margarinas, kiaušiniai, varškės priedas. Argi vartotojas neklaidinamas?
Gamintojai kai kuriuos produktus keičia pigesniais šių produktų gaminiais ar mišiniais: vietoje sūrio – sūrio produktas, šokoladą keičia kakavos konditerinis glaistas.
„Produktų gaminiai ar mišiniai yra pigesni, ilgesni galiojimo terminai, – informuoja maisto produktų inspektorė. – Šias žaliavas leidžiama naudoti gamybai, tačiau vartotojui turi būti pateikta teisinga informacija apie produkte esančias sudėtines dalis.“
Produktai vartotojo gali nepasiekti
Per septynis šių metų mėnesius Šiaulių VMVT sustabdė trijų miltinės konditerijos gamybos, dešimties prekybos ir aštuonių viešojo maitinimo įmonių veiklą.
Dažniausi pažeidimai, dėl kurių minėtoms įmonėms teko sustabdyti savo darbą – higienos pažeidimai ir ankstesnių patikrinimų metu nustatyti, tačiau nepašalinti trūkumai.
Šiemet Šiauliuose užfiksuotas 91 atvejis, kai į rinką uždrausta tiekti atskirus produktus, kuriems pasibaigę vartojimo terminai, netinkamos laikymo sąlygos, kokybės pažeidimai arba tiekimas dėl tam tikrų reikalavimų buvo laikinai sustabdytas.
„Tiekimas laikinai sustabdomas dėl ženklinimo pažeidimų, – informavo VMVT viršininko pavaduotoja A. Mikalauskienė. – Paženklinus gaminį teisingai, leidžiama jį tiekti į rinką.“
Štai gaiviojo energinio gėrimo su cukrumi, saldikliais ir vitaminais etiketėje nebuvo nurodytas dažiklis E 122.
Kito gėrimo etiketėje inspektoriai aptiko neteisingai nurodytą rekomenduojamą vitaminų paros normą.
Abiejų gėrimų realizacija sustabdyta iki tol, kol etiketėse bus nurodyta vartotojui privaloma žinoti informacija.
Didžioji įmonių dalis reaguoja į teiktus VMVT nurodymus, tačiau, anot A. Mikalauskienės, yra tokių, kurie laiku nešalina nustatytų trūkumų, trūkumai kartojasi. Tokios įmonės įtraukiamos į nesąžiningų įmonių sąrašą, kuris yra skelbiamas viešai.
Būkite budrūs
VMVT inspektorė pataria maisto produktus pirkti tik parduotuvėse, turgavietėse, kur leidžiama prekyba greitai ir negreit gendančiais maisto produktais, vaisiais, daržovėmis.
Taip pat prekybos vietose, patvirtintose Šiaulių miesto savivaldybės, – prie daugiabučių namų galima prekiauti gėlėmis, vaisiais, daržovėmis, tačiau neleidžiama prekiauti pienu, mėsa ir jų gaminiais.
Įsigijus nekokybišką produktą pirmiausia derėtų kreiptis į pardavėją – jis privalo grąžinti pinigus arba pakeisti prekę. Jei nepavyko, vartotojas turi teisę pranešti VMVT.
Edita Karklelienė