Prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis pritarė numatomam minimalios algos didinimui.
„Nereikėtų net svarstyti, ar įmonės turės iš ko ją didinti. Kai verslus užpuola naujos išlaidos, jie turi dar labiau pasispausti. Be to, jau geriau didinti atlyginimus, o ne kainas. Bet kokiu atveju atlyginimų didinimas įeina į prekės ar paslaugos kainą.
Tačiau ir Vyriausybė galėtų prisidėti prie didesnių gyventojų pajamų. Neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD) galėtų būti lygus minimalios algos dydžiui. Taip į rankas darbuotojai gautų didesnes algas“, – siūlė verslininkas.
Pasak D. Dundulio, didesnės algos skatina vartojimą.
„Jeigu mes, verslininkai, norime, kad mūsų prekes pirktų, gyventojai turi turėti pinigų. Jeigu jų neturės, nebus ir apyvartų“, – tikino prekybos tinklo vadovas.
Tačiau, anot jo, darbuotojų greičiau susirasti padeda ne minimali alga.
„Žmonėms reikia siūlyti didesnes algas nei rinkos. Žinoma, kiekvienoje srityje jos skiriasi, IT specialistų ji viena, prekybos srityje algos kitokios. Tačiau jeigu žmogui bus pasiūlyta didesnė alga nei rinkoje, didesnė tikimybė, kad jis sutiks dirbti“, – įsitikinęs D. Dundulis.
Valstybės biudžeto ištuštinti nereikėtų?
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad Lietuvos banko siūlymas didinti MMA 19 proc., iki 868 eurų yra minimali startinė riba.
„Visos siūlymai MMA kelti mažiau mums yra nepriimtini. Skaičiuojame ir matome, kad darbdaviai gali darbuotojams didinti atlyginimus. Nesutinkame, kad MMA būtų išvis nedidinama ar keliama mažiau nei 868 eurai.
Šiandien kainos kyla drastiškai, o gyventojų pirkinių krepšelis traukiasi. Darbuotojai išgyvena sunkmetį ir į tai reikia atsižvelgti. Negali būti net kalbų, kad MMA augtų mažiau, nei yra numatęs Lietuvos bankas“, – komentavo darbuotojų atstovė.
Anot jos, sveikintina, kad darbdaviai nori MMA kelti palaipsniui.
„Tačiau ta startinė suma turi prasidėti nuo 868 eurų, o ne nuo mažesnės sumos. Tada sutiktume išklausyti darbdavių pasiūlymus.
Mažesnis MMA didinimas būtų tarsi spūvis darbuotojams į veidus. Juk prekės ir paslaugos brangsta daugiau nei yra keliamas atlyginimas. Jau dabar MMA kėlimas yra apskaičiuotas pagal praeitų metų duomenis. Juk viskas per metus dar daugiau pabrango“, – kalbėjo I. darbuotojų atstovė.
Anot jos, mokestinė našta darbuotojams turi mažėti, sveikinti bet kokie siūlymai tai daryti.
„Sutinkame, kad reikia didinti NPD. Tačiau tokie sprendimai turi vykti kompleksiškai. Jeigu mažiname mokestinę naštą darbuotojams kartu Vyriausybė turėtų labiau apmokestinti ir verslo kapitalą.
Negalima didinti atlyginimų biudžeto sąskaita ir negalvoti, kaip vėl jį pripildyti. Tam, kad darbuotojams pavyktų išgyventi sunkmetį reikia didinti jų pajamas ir užtikrinti nemokamas ir prieinamas viešąsias paslaugas, tokias kaip medicinos ar švietimo. Jeigu biudžetą suvalgysime, bet neinvestuosime į viešąjį sektorių, valstybė nebegalės užtikrinti gyventojams viešųjų paslaugų“, – įspėjo I. Ruginienė.
MMA siūlo kelti palaipsniui
Ekonomistas Marius Dubnikovas sakė, kad MMA privalo augti, nes tai skatins vartojimą, verslui tai naudinga.
„Reikėtų paisyti numatytos MMA skaičiavimo formulės ir ją kelti, kiek ir siūlo Lietuvos bankas. Tačiau šie metai išskirtiniai. Turime infliacijos šoką, neapibrėžtumą. Todėl atlyginimų augimas turėtų būti keliamas palaipsniui ir ne iš karto. Galbūt reikėtų jį kelti ne nuo sausio 1 d., o šiek tiek vėliau išskaidant į kelias dalis, stebint ekonominę situaciją.
Dabartinė situacija yra įtempta tiek verslams, tiek gyventojams. Tenka spręsti krizes ir subalansuoti biudžetą“, – kalbėjo ekonomistas.
Pasak jo, MMA didinimą reikėtų supaprastinti ir automatizuoti.
„Tokiu atveju liktų mažiau laiko diskutuoti ir ginčytis, kiek kelti MMA. Kiekvienais metais visi laužo ietis, kiek MMA turi didėti. Jeigu turėtumėm automatinė mechanizmą viskas vyktų paprasčiau.
Taip pat palaipsniui, bet kaip įmanoma greičiau reikėtų MMA prilyginti NPD. Tai būtų paskata verslui didinti MMA, nes žmogus gautų daugiau pinigų į rankas. Šis sprendimas tuštintų biudžetą, tačiau to neišvengsime. Tik laiko klausimas, kada MMA bus lygi NPD“, – prognozavo ekonomistas.