Nusprendę modernizuoti savo ūkius ūkininkai, juridiniai asmenys ar žemės ūkio kooperatyvai ir gauti paramą nesudėtingų bei laikinų objektų statybai dar gali teikti paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) iki metų pabaigos. Siekiantys paramos iki 150 tūkst. litų gali teikti paraiškas pagal supaprastintąsias įgyvendinimo taisykles.
Daugiau nesudėtingų statinių
Nuo rugsėjo vidurio praplėstas nesudėtingų statinių sąrašas. Dabar šiltnamiai, stacionarios džiovyklos, kaip ir plokščiadugniai grūdų saugojimo bokštai, siloso ir šienainio tranšėjos, gyvūnų aptvarai, sandėliavimo ar parodų aikštelės priskirti prie nesudėtingų statinių.
Anksčiau išvardinti statiniai nepateko į nesudėtingųjų (laikinųjų) sąrašą, todėl jų statyba ar rekonstrukcija pagal supaprastintąsias taisykles nebuvo finansuojama.
Paraiškos – iki metų pabaigos
Minėti pakitimai itin aktualūs pareiškėjams, siekiantiems paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ antrosios veiklos srities supaprastintąsias įgyvendinimo taisykles. Paraiškos renkamos NMA teritoriniuose skyriuose pagal projekto įgyvendinimo vietą. Teikiant paraiškas kartu nereikia pateikti minėtų nesudėtingų statinių statybų leidimų, tuo tarpu II grupės nesudėtingiems statiniams turi būti rengiamas supaprastintas statinio techninis projektas.
Į paramą gali pretenduoti valdą įregistravę ūkininkai bei juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio produktų gamyba ar paslaugų žemės ūkiui teikimu, taip pat žemės ūkio kooperatinės bendrovės, mokslo ir mokymo institucijos, turinčios eksperimentinius, parodomuosius, mokomuosius, bandymų ūkius ir užsiimančius žemės ūkio produktų gamyba.
Tinkamumo kriterijai
Siekiant iki 150 tūkst. litų paramos pagal KPP priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ antrąją veiklos sritį, taip pat remiamas naujos žemės ūkio technikos ar naujų statybinių medžiagų, skirtų nesudėtingų statinių statybai ir rekonstrukcijai, įsigijimas, kelių, drenažo įrengimas ir rekonstrukcija, daugiamečių vaiskrūmių ir vaismedžių įsigijimas naujam sodui įveisti, technologiniai įrenginiai, kompiuterinė įranga, įskaitant programinę, N ir O kategorijų transporto priemonės, nesudėtingų statinių statyba ir rekonstrukcija.
Pareiškėjai turi atitikti visus tinkamumo kriterijus paramai gauti. Jie yra išdėstyti supaprastintosiose įgyvendinimo taisyklėse. Vienas iš jų – ūkininko ar juridinio asmens ūkis iki paraiškos pateikimo turi veikti ne trumpiau kaip 2 metus. Pajamos iš žemės ūkio veiklos per 2 metų laikotarpį turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų valdos veiklos pajamų. Šie reikalavimai netaikomi kooperatinėms bendrovėms bei mokslo ir mokymo institucijoms.
Be to, parama skiriama tiems ūkiams, kurie yra ne mažesni kaip 4 europinio dydžio vienetai (EDV), reikia tvarkyti buhalterinę apskaitą, atitikti taisyklėse numatytus kvalifikacijos kriterijus.
Pareiškėjams, siekiantiems iki 150 tūkst. litų paramos, gali būti kompensuojama iki 40-60 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.
Supaprastintą tvarką įvertino
Pateikus paraiškas pagal supaprastintąsias įgyvendinimo taisykles, jų administravimas vyksta kur kas greičiau. Prieš užregistruojant paraišką atliekamas jos administracinės atitikties tikrinimas negali trukti ilgiau kaip 1 darbo dieną. Šio tikrinimo metu nustatoma, ar paraiška tinkamai užpildyta, ar pateikti visi reikalingi dokumentai. Užregistravus paraišką, tinkamumo skirti paramą vertinimas negali trukti ilgiau kaip 20 darbo dienų, neįskaičiuojant paklausimų arba patikrų pareiškėjui laiko.
Teikiant paraišką supaprastinta tvarka, atskirai nebereikia rengti verslo plano. Jis yra sudėtinė klausimyno formos paraiškos dalis.
Naują tvarką jau įvertino pareiškėjai. Kovo mėnesį įsigaliojus KPP priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ antrosios veiklos srities supaprastintosioms įgyvendinimo taisyklėms, NMA per daugiau nei 9 mėnesius gavo virš 3000 paraiškų, pagal kurias ūkininkams jau išmokėta per 172,4 mln. litų.