Tačiau, ar kada pagalvojote, kam iš tikrųjų atitenka jūsų pinigai? Pavyzdžiui, jeigu pensijos taip ir nesulauksite, kam tada atiteks visos jūsų sumokėtos įmokos?
Kur dingsta pinigai?
Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytojas Paulius, gyvenantis toliau nuo Vilniaus, bet kartais jame apsilankantis darbo reikalais.
Statybų sektoriuje dirbantis vyras skundėsi, kad pastaruoju metu nemažai kalbama apie pensijas, jų kaupimą, tačiau kai kurie dalykai taip ir lieka visiškai neaiškūs.
„Pasižiūriu, kokie atlyginimai mokami kitose statybose dirbančiose įmonėse. Taip pat galima pamatyti, kiek jos uždirba pelno, sumoka mokesčių.
Kai pagalvoji, mes visi nuo algų sumokame nemažai. Tačiau ką gauname? Kokio dydžio pas mus pensijos? O, jeigu iš viso visą gyvenimą moki, bet kas nors nutinka ir numiršti, kur tada dingsta tie visi mūsų sumokėti pinigai?“ – kalbėjo Paulius.
Jis svarstė, kad, kai tiek daug neaiškumų, gal iš tiesų labiau apsimoka mokesčius ar įmokas slėpti ir tuos pinigus geriau taupyti pačiam.
Kiek pinigų sumokame pensijoms
Pagal įstatymą pensijų socialiniam draudimui reikia mokėti 8,72 proc.
Pavyzdžiui, jeigu žmogus uždirba vidutinį lietuvišką 2234 eurų atlyginimą (prieš mokesčius), per mėnesį už būsimą pensiją „Sodrai“ turi sumokėti beveik 195 eurus.
Per metus susidaro nemenka suma – 2340 eurų. O, jeigu žmogus už tokią algą pradirba, tarkime, 30 metų, tuomet per juos „Sodrai“ už pensiją turi sumokėti daugiau kaip 70 tūkst. eurų.
Jeigu darbuotojas sulaukia pensinio amžiaus ir išėjęs į pensiją ilgai gyvena, ši suma jam gali būti išmokėta.
Tačiau, jeigu tik numiršta anksčiau laiko, visi jo sumokėti pinigai atitenka visiškai svetimiems žmonėms.
Jūsų pinigai atitenka kitiems
„Sodra“ negalėjo atsakyti, kiek praėjusiais metais mirė pensijų draudimu apdraustų asmenų, kurie mokėjo įmokas, bet nė vienos pensijos taip ir nesulaukė.
Taip pat ji neatsakė, kiek tokie mirę gyventojai pernai sumokėjo įmokų.
„Pensijų sistema Lietuvoje remiasi einamojo finansavimo principu. Tai reiškia, kad pensijos finansuojamos iš dirbančiųjų socialinio draudimo įmokų.
Kitaip tariant, dirbdami ir mokėdami įmokas „mokame“ pensijas dabartiniams pensininkams, o išėję į pensiją gausime pensijas, kurias finansuos tuo metu dirbantys ir įmokas mokantys žmonės“, – atsiųstame komentare nurodė „Sodra“.
Anot jos specialistų, mokėdami socialinio draudimo įmokas žmonės nekaupia pinigų, o darbo stažą ir pensijų apskaitos vienetus, kurie vėliau lemia pensijos dydį.
„Kai miršta senatvės pensijos gavėjas, kuris savo mirties mėnesį dar negavo pensijos, ji išmokama mirusįjį laidojančiam asmeniui. Kartu išmokama paskirtos pensijos vieno mėnesio dydžio suma.
Po žmogaus mirties jo sutuoktiniui ar sutuoktinei yra mokama našlių pensija, kurios dydis yra vienodas visiems gavėjams ir nepriklauso nuo mirusiojo pensijos dydžio“, – apibendrino „Sodra“.