• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje asmenys ir šeimos gali gauti įvairias išmokas, tačiau tai ne visada gali padėti išspręsti kylančius sunkumus ar problemas. Dėl to galima naudotis įvairiomis nemokamomis paslaugomis, kurios padeda santykiams, ugdymuisi, sveikatai, integracijai, teikia teisinę pagalbą ir kt.

Lietuvoje asmenys ir šeimos gali gauti įvairias išmokas, tačiau tai ne visada gali padėti išspręsti kylančius sunkumus ar problemas. Dėl to galima naudotis įvairiomis nemokamomis paslaugomis, kurios padeda santykiams, ugdymuisi, sveikatai, integracijai, teikia teisinę pagalbą ir kt.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) teigimu, nemokamų paslaugų gyventojams yra įvairių. Pavyzdžiui, 2 km nuo stotelės gyvenančioms šeimoms – nemokamas transportas. Vaikams – nemokamas ikimokyklinis ugdymas, neformalaus švietimo programos, jaunimui – įvairios veiklos ir pagalba.

Taip pat nemokamas raidos sutrikimų nustatymas, tėvystės mokymai, vaikų priežiūra, šeimos konsultavimai, teisinės ir psichologinės paslaugos tinkamai auklėjant vaikus. Kiekvienam besikreipiančiam padedama naudotis medijomis, ugdytis skaitymo raštingumą.

Ministerija atkreipė dėmesį, kad visos šios paslaugos turi būti prieinamos kiekvienai šeimai ir nėra ribotos kartais. Ji įvardijo, kas gali gauti kiekvieną iš paslaugų ir kur reikia dėl jų kreiptis.

REKLAMA
REKLAMA

Kokios paslaugos siūlomos?

SADM įvardijo, kad bazinių paslaugų šeimai paketą sudaro 12 paslaugų, kurios nuo š. m. liepos 1 d. turi būti teikiamos visose šalies savivaldybėse:

REKLAMA
  • judumo paslauga;
  • globos centro teikiama ir (ar) organizuojama pagalba;
  • vaikų dienos socialinė priežiūra;
  • vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija;
  • kompleksinės paslaugos šeimai, kurias sudaro 8 skirtingos paslaugos;
  • atvirasis darbas su jaunimu;
  • ikimokyklinis ugdymas;
  • kultūrinių ir informacinių kompetencijų bei skaitymo raštingumo ugdymas;
  • neformalusis vaikų švietimas;
  • pirminė ambulatorinė asmens sveikatos priežiūra;
  • pirminė valstybės garantuojama teisinė pagalba;
  • švietimo pagalba.

Paslaugos ir jų gavėjai aprašyti žemiau. 

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų naujovės – nemokamas transportas

SADM nurodė, kad šiemet bazinių paslaugų šeimai paketas papildytas 2 naujomis paslaugomis.

Tai – judumo (kitaip – keleivių vežimo) paslauga, skirta šeimoms, gyvenančioms toliau kaip 2 km nuo artimiausios viešojo transporto stotelės. Ministerijos aiškinimu, naudodamiesi šia paslauga savivaldybių gyventojai galės pasiekti švietimo, socialinių paslaugų, sveikatos priežiūros, teisėsaugos įstaigas ir grįžti iš jų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antroji nauja paslauga – globos centro teikiama ir (ar) organizuojama pagalba, skirta kiekvienam prižiūrimam, globojamam (rūpinamam) vaikui, jo globėjui (rūpintojui), budinčiam globotojui, šeimynų dalyviams, o esant prašymui – ir įvaikintam vaikui bei įtėviams

„Savivaldybių globos centruose jie galės gauti visą reikalingą konsultacinę, psichosocialinę, teisinę ir kitą pagalbą, tinkamai ugdant ir auklėjant vaikus ar įvaikius.

REKLAMA

Taip pat gali būti suteikta ir nekoordinuota pagalba: pavienės trumpalaikės globos centro paslaugos, teikiamos asmeniui, norinčiam tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos dalyviu, budinčiu globotoju ar įvaikinti vaiką, arba įvaikintam vaikui, įtėviui ir (ar) kartu su jais gyvenantiems asmenims“, – dėstė ministerija.

Jos atstovai pridūrė, kad į bazinių paslaugų šeimai paketą taip pat įtraukta viena iš savivaldybėse teikiamų prevencinių socialinių paslaugų – 8 kompleksinės paslaugos šeimai.

REKLAMA

Vaikų dienos socialinė priežiūra

Anot SADM, tai yra dienos socialinės priežiūros paslaugos, kuriomis siekiama ugdyti vaiko ir jo šeimos narių socialinius bei kasdienio gyvenimo įgūdžius.

Tuo siekiama tobulinti vaiko asmenybę, sudarytos sąlygos tėvams derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus.

Paslaugos teikiamos kiekvienos besikreipusios šeimos vaikui nuo 6 iki 18 m., nustačius šios paslaugos poreikį.

Vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija

SADM aiškinimu, tai yra specialistų komandos teikiamos ambulatorinės vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos, užtikrinančios ankstyvą vaikų raidos sutrikimų nustatymą, ankstyvą kompleksinę pagalbą raidos sutrikimų ar jų rizikos veiksnių turintiems vaikams, jų tėvams (globėjams / rūpintojams).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiomis paslaugomis užtikrinta vaikų neįgalumo prevencija, kompleksinė ankstyvoji vaikų reabilitacija, jų integracija į visuomenę ir ugdymo sistemą.

Jos teikiamos vaikams, turintiems raidos sutrikimų, iki 7 metų ir jų tėvams, globėjams ar rūpintojams.

Kompleksinės paslaugos šeimai

Pasak ministerijos, tai yra paslaugos, skirtos šeimos (asmens), patyrusios sunkumų, gebėjimams savarankiškai spręsti iškilusias problemas stiprinti, siekiant ateityje išvengti galimų socialinių problemų ir (ar) socialinės rizikos.

REKLAMA

Tad asmenys gali naudotis šiomis 8 skirtingomis paslaugomis:

  • individualios ir (ar) grupinės konsultacijos;
  • savitarpio pagalbos grupės;
  • socialinius įgūdžius, nuostatas ugdantys grupiniai užsiėmimai;
  • tėvystės mokymai;
  • šeimos mediacija;
  • šeimos konsultavimas asmens (šeimos) namuose;
  • pavėžėjimo paslauga (asmenims (šeimoms), gaunantiems kompleksines paslaugas, jei nėra galimybių naudotis viešuoju transportu ar asmeniniu transportu);
  • vaikų priežiūra (tuo pačiu metu, kai tėvams teikiamos kitos kompleksinės paslaugos).

Taip sudaromos sąlygos šeimai (asmeniui) įveikti sunkumus, susijusius su emocinių, socialinių, bendravimo, orumo, saviraiškos poreikių patenkinimu.

REKLAMA

Kompleksines paslaugas gauna kiekvienas besikreipiantis asmuo ar šeima.

Atvirasis darbas su jaunimu

SADM atstovai nurodė, kad tai yra paslauga, teikiama siekiant ugdyti asmenines ir socialines jaunų žmonių kompetencijas, padėti jauniems žmonėms aktyviai įsitraukti į bendruomeninius ir visuomeninius procesus, lanksčiai ir konstruktyviai reaguoti į jaunų žmonių gyvenimo pokyčius.

Jaunimas motyvuojamas dalyvauti jo interesus atitinkančioje veikloje, skatinamas tobulėti, ugdyti verslumo įgūdžius ir įgūdžius, reikalingus darbo rinkoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

To rezultatas – užtikrinta, kad atviruosiuose jaunimo centruose ir erdvėse organizuojama veikla atitiktų jaunimo poreikius, padėtų ugdyti asmenines ir socialines jo kompetencijas.

Atvirojo darbo su jaunimo paslaugos teikiamos asmenims nuo 14 iki 29 metų.

Ikimokyklinis ugdymas

Pašnekovų aiškinimų, tai yra paslauga, padedanti vaikams ugdyti prigimtinius, kultūrinius (taip pat ir etninius), socialinius, pažintinius gebėjimus, įgūdžius ir pasirengti jiems ugdytis pagal priešmokyklinio ugdymo programą.

REKLAMA

Ši paslauga, tėvų (globėjų) pageidavimu, teikiama vaikams nuo 2 iki 6 metų.

Kultūrinių ir informacinių kompetencijų bei skaitymo raštingumo ugdymas

Tai yra savivaldybių viešųjų bibliotekų, jų filialų, taip pat struktūrinių teritorinių padalinių teikiamos paslaugos, siekiant didinti bendrąjį asmenų raštingumą, skatinti jų kūrybingumą, socialinį ir ekonominį veiklumą bei motyvaciją mokytis visą gyvenimą.

REKLAMA

Ministerija įvardijo, kad tokiu būdu sudaromos sąlygos ugdytis būtinas kultūrines ir informacines kompetencijas (žinias, gebėjimus ir nuostatas), skaitymo raštingumą, įgalinančius formuoti pasaulėžiūrą, socialinius ir emocinius įgūdžius, gebėjimus efektyviai naudotis medijomis, žiniasklaida, kitais informacijos šaltiniais, skatinančius kūrybiškumą, kritinį mąstymą – viską, kas būtina socializacijai ir aktyviam gyvenimui pilietinėje visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA

Ši paslauga suteikiama kiekvienam besikreipiančiam asmeniui.

Neformalusis vaikų švietimas

SADM teigimu, tai yra kryptinga švietimo veikla, padedanti tenkinti mokinių pažinimo, ugdymosi ir saviraiškos poreikius, skatinanti juos įgyti kompetencijų ir tapti aktyviais visuomenės nariais.

Rezultatas – sudarytos sąlygos vaikui dalyvauti neformaliojo vaikų švietimo veikloje ir tenkinti saviraiškos, pažinimo, ugdymosi poreikius. Vaikai įgyja sėkmingo asmeninio, visuomeninio gyvenimo kompetencijų.

Neformalaus švietimo paslauga suteikiama kiekvienam ją pasirinkusiam mokiniui.

Pirminė ambulatorinė asmens sveikatos priežiūra

Atstovų aiškinimu, tai yra šeimos gydytojo komandos teikiamos paslaugos, pirminė ambulatorinė odontologinė asmens sveikatos priežiūra ir pirminė ambulatorinė psichikos sveikatos priežiūra.

Jos teikiamos kiekvienam pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje prisirašiusiam asmeniui. Neprisirašiusiam asmeniui prireikus teikiamos būtinosios pagalbos paslaugos.

Pirminė valstybės garantuojama teisinė pagalba

Anot SADM, tai yra teisinės informacijos, teisinių konsultacijų, patarimų dėl ginčo sprendimo ne teismo tvarka teikimas, veiksmai dėl taikaus ginčo išsprendimo ir taikos sutarties parengimas.

Taip pat valstybės ir savivaldybių institucijoms skirtų dokumentų ir Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo 15 straipsnio 7 dalyje nurodytų procesinių dokumentų parengimas.

REKLAMA

Teisinė pagalba suteikiama visiems besikreipiantiems.

Švietimo pagalba

Ministerija nurodė, kad tai yra mokiniams, jų tėvams (globėjams / rūpintojams) specialistų teikiama socialinė pedagoginė, psichologinė ir (ar) specialioji pedagoginė pagalba.

Švietimo pagalbos dėka sumažinta vaikų iškritimo iš švietimo sistemos tikimybė ir užtikrintas švietimo prieinamumas vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių.

Ši paslauga teikiama kiekvienam vaikui ir mokiniui, jei ją skiria mokyklos vadovas ar pedagoginė–psichologinė tarnyba  / švietimo pagalbos tarnyba ir jei vaiko tėvai (globėjai / rūpintojai) sutinka.

Siūlomos ir prevencinės socialinės paslaugos

SADM teigimu, taip pat yra ir prevencinės socialinės paslaugos, teikiamos asmenims (šeimoms, bendruomenėms), siekiant stiprinti asmens (šeimos) gebėjimą savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime, skatinti bendruomenės socialinę įtrauktį, gilinti žinias ir ugdyti įgūdžius, kad ateityje būtų išvengta galimų socialinių problemų ir socialinės rizikos atsiradimo.

Prevencinėms socialinėms paslaugoms priskiriamos:

  • kompleksinės paslaugos šeimai, kurias sudaro skirtingos 8 paslaugos;
  • atvirasis darbas su jaunimu;
  • mobilusis darbas su jaunimu (siekiama padėti jauniems žmonėms išspręsti kylančias problemas ir įveikti sunkumus (ugdymosi, užimtumo ir pan.), sukurti saugią, atvirą, neformalią, neįpareigojančią aplinką, kurioje jauni žmonės galėtų kartu su draugais ir bendraamžiais ugdytis socialinius įgūdžius. Siekiama padėti jaunimui įsitraukti į arčiausiai jo esančią darbo su jaunimu infrastruktūrą, savanorišką veiklą ir jaunimo organizacijų veiklą, užtikrinant turiningą laisvalaikį, ugdymą ir socialinę integraciją);
  • potencialių socialinių paslaugų gavėjų paieškos paslauga (asmenų, kurie patiria įvairių sunkumų, paieška, santykio užmezgimas, palaikymas ir jų įtraukimas į pagalbos procesą);
  • darbas su bendruomene (asmenų, šeimų, jų grupių bei organizacijų gebėjimų, įgūdžių ir motyvacijos spręsti bendruomenės problemas puoselėjimas ir stiprinimas, siekiant kurti bendruomenei socialiai saugią aplinką);
  • šeimos konferencija (šeimos ir vaiko (vaikų) įgalinimas bei taikinimas, ieškant šeimos ir vaiko paramos išteklių tarp išplėstinės šeimos ir (ar) kitų šeimai svarbių asmenų, dėl vaiko šeimoje ir kitoje aplinkoje situacijos gerinimo siekiant įtraukti į sprendimo priėmimą patį vaiką, jo šeimą ir išplėstinę šeimą).

Paslaugos prieinamos kiekvienai šeimai – jas gauna tūkstančiai

SADM pabrėžė, kad bazinių paslaugų šeimai paketo paslaugos turi būti prieinamos kiekvienai šeimai ir negali būti ribotos kartais. Jos teikiamos tol, kol šeimai yra būtinos. Prevencinių socialinių paslaugų kiekis taip pat nėra ribojamas.

REKLAMA

Specialistai nurodė, kad norint gauti vieną ar kelias iš minimų paslaugų, reikia kreiptis į savivaldybę, kurioje asmuo ar šeima gyvena.

Ministerija teigė neturinti visų duomenų apie tai, kiek žmonių pasinaudojo paslaugomis.

Vis tik atstovai įvardijo, kad, pavyzdžiui, vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugą 2021 m. gavo 12 849 vaikai, 2022 m. – 12 998 vaikai, 2023 m. I pusmetį – 12 054  vaikai.

Globos centro teikiamos ir (ar) organizuojamos pagalbos gavėjų skaičius 2021 m. buvo 2119 (duomenis pateikė 30 savivaldybių), 2022 m. – 2776 (duomenis pateikė 32 savivaldybės), 2023 m. I pusm. – 1755 (duomenis pateikė 30 savivaldybių).

SADM pridūrė, kad, Europos socialinio fondo agentūros duomenimis, kompleksines paslaugas šeimai 2016–2022 m. iš viso gavo virš 100 tūkst. gavėjų (vidutiniškai apie 17 tūkst. gavėjų per metus).

Melas.
Navickienė rinkiminį piarą darosi. Špyga, o ne paslaugas iš jos ministerijos parazitu gausite.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų