Kurį laiką buvusi pamiršta studentų praktika vėl atgyja šalies bendrovėse. Nors paprastai universitetų studentų praktikos laikas yra pavasarį, įmonės noriai laukia jaunuolių vasaros sezono metu, kai reikia pakeisti atostogaujančius nuolatinius darbuotojus.
Tačiau darbdaviai sutartinai tvirtina, kad priima praktikantus ne tik todėl, kad nereikėtų papildomai mokėti kitiems darbuotojams, o taip siekia išsiugdyti potencialius darbuotojus.
Kokias specialybes studijuojančių jaunuolių labiausiai laukia darbdaviai? Pasirodo, praktikantai turi nemenką pasirinkimą: nuo eilinio kasininko iki asmeninio bankininko asistento.
Paprastai už praktiką jaunuoliams niekas nemoka. Pagrindinis darbdavių argumentas –jiems suteikiamos praktinės žinios ir įgūdžiai. Pastarųjų stoka dažnai pakiša koją ieškantiems darbo jauniems specialistams, o darbdaviai nevengia pasiskųsti, kad universiteto suolą palikęs jaunuolis visai nepasirengęs darbui.
Tiesa, praktikantus priimantys darbdaviai jų atliekamo darbo itin nesureikšmina. Į klausimą, kiek realiai naudos įmonei atneša praktikantas, jie dažnai atsako klausimu: „Kiek laiko nuolatinis darbuotojas skiria praktikantui, užuot atlikęs savo darbą ir kūręs tiesioginę naudą įmonei?“
Ne paslaptis, kad visuomenėje vis dar gaji nuomonė, kad praktikos metu jaunuoliai dažniausiai verda kavą, kopijuoja dokumentus, tvarko korespondenciją. Tuo tarpu darbai, susiję su jaunuolio specialybe, praktiškai neskiriami.
Ir tai nėra iš piršto laužta. Paprastai praktikantui skiriami tokie darbai, kad jam nereikėtų prisiimti finansinės atsakomybės ar supažindinti su konfidencialia įmonės informacija. Dažniausiai su įmonės veikla, finansiniais rodikliais, darbo organizavimu ir kitais dalykais darbdavys supažindina tik tuomet, jeigu praktikantą mato kaip potencialų darbuotoją. Paprastai tokie jaunuoliai praktiką atlieka ne pirmus metus.
Pastebima tendencija, kad įmonės dažnai priima ne visus norinčius jaunuolius, bet tuos, kuriuos mato kaip būsimus kolektyvo narius. Priežastis labai paprasta – investuoti laiką, žinias reikia kryptingai.
Tuomet praktikantas įmonėje nebus pagalbinis žmogus nespėjantiems nuolatiniams darbuotojams. Jeigu darbdavio požiūris rimtas, jaunuoliui bus paskirtas konkretus darbuotojas, kuris supažindins jį su visu darbo procesu, pakvies dalyvauti susitikimuose su svarbiais klientais ir įgyti realios darbo patirties.
Darbdaviai taip pat neslepia, kad priimti praktikantą – apsimoka. Keletą metų įmonėje praktiką atlikęs jaunuolis vėliau gali sėkmingai įsilieti į kolektyvą. Tokio darbuotojo paruošimas įmonei nieko nekainuos, nes visas reikiamas žinias ir įgūdžius jis įgijo nemokamos praktikos metu.
Jeigu norite tapti nuolatiniu darbuotoju, nemokamos praktikos metu reikės gerokai pasistengti. Darbdaviai sako, jeigu studentas ateina tik „pliusiuko užsidėti“, tuomet nieko gero nebus.
Be to, nereikėtų pamiršti, kad pirmo įspūdžio antrą kartą nebūna. Jeigu kryptingai planuojate savo karjerą, reikėtų atsakingai pasirinkti ir praktikos vietą.
Jei svajojate apie darbą banke, likus mažiausiai 3 – 4 mėnesiams iki praktikos išsiųskite jiems savo pageidavimą atlikti praktiką. Jeigu planuojate dirbti prekybos srityje, kreipkitės į prekybos kompanijas.
Nereikėtų pamiršti, kad žinomos kompanijos paprastai turi didelį būsimų praktikantų pasirinkimą, tad kreipdamiesi turėkite stiprią motyvaciją, kodėl turėtų pasirinkti būtent jus.
Apskaičiuota, kad maždaug trečdalis praktikantų tampa nuolatiniais darbuotojais. Net jeigu ir nepasiliksite ten dirbti, įrašas gyvenimo aprašyme, kad kelis mėnesius praktinių žinių sėmėtės prestižinėje įmonėje, vėliau gali atverti nemažai durų.