Tiesa, ieškant jų, pavyzdžiui, turguje, kaip pastebi žemdirbiai, reikėtų labai gerai apžiūrėti, mat prekybininkai gudrauja, ir lietuviška preke pavadina atvežtinę.
Į laukus išriedėjo Gvozdovičių ūkio bulviakasė. Ūkininkai sako, šiemet dėl šilto pavasario ankstyvųjų bulvių kasimą pradėjo dviem savaitėmis anksčiau nei įprastai. Tačiau pigių bulvių, kaip sako ūkininkai, tikėtis neverta.
„Gali būti, kad turės įtakos šiek tiek į didesnę pusę, nes kaštai didėja, nes laistėm tikrai kas antrą dieną. Be laistymo šiandien tiesiog nekastumėm bulvių“, - aiškina ūkininkė EglėGvozdovič.
Sausros nualintos pirmos bulvės, pasak ūkininkų, jautresnės, labiau pažeidžiamos. Už kilogramą tokių štai gražuolių, prekiaudami namuose, Gvozdovičiai sako prašysiantys po aštuoniasdešimt centų. Tiesa, pavyzdžiui, turguje šiųmečio derliaus bulvės brangesnės nei ūkininkų namuose. Atvežtinės iš kitų ūkių kainuoja iki pusantro euro už kilogramą. O jau netrukus lietuviškos šviežios bulvės pasirodys ir parduotuvėse.
„Kainos turbūt panašios kaip ir praeitais metais. Šviežios bulvės bus pigesnės apie dvidešimt procentų nei praėjusiais metais“, - sako IKI atstovė Berta Čaikauskaitė.
O eilėje ir kopūstai, dar kelios dienos ir šios galvos atsidurs ant turgaus ar parduotuvių prekystalių. Jie taip pat keliomis savaitėmis pasirodo anksčiau, nei pernai. Ukmergės turguje šviežių daržovių ir dar daugiau. Štai, pavyzdžiui, pomidorai. Jų kainos siekia nuo pusantro euro iki aštuoniasdešimties centų už kilogramą. Tik perkančiųjų šviežieną atokiau nuo didmiesčių nedaug. Žmonės laukia, kol daržovių prekyboje bus daugiau, esą tada jos bus pigesnės.
O čia jau ir šparaginės pupelės, cukinijos, morkos ir burokėliai. Pardavėja dievagojasi tai pačios užaugintas šiųmetis derlius.
Tiesa, vieni pirkėjai sudaro eilutę prie vos vienoje vietoje parduodamų morkų ir burokėlių, o štai kiti šias prekes įtariai aplenkia spėliodami, ar tik prekybininkai nepakeitė daržovių pilietybės ir kaip lietuviškas nepardavinėja atvežtų iš kaimyninės Lenkijos.
Ir net jeigu šviežios daržovės atvežtinės, jos taip pat išlaiko savo kainą. Štai, pavyzdžiui, graikiškas česnakas kainuoja nuo aštuoniasdešimties iki keturiasdešimties centų už galvutę.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.