Baltupių mikrorajono gyventojas Tomas (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai yra žinomi) portalui tv3.lt pasakojo, kad gavo šilumos ir karšto vandens tiekėjos „Vilniaus valda“ pranešimą, kuriame teigiama, kad daugiabutyje karšto vandens skaitikliai bus keičiami naujais.
„Atsiųstame pranešime teigiama, kad dabartiniai karšto vandens skaitikliai yra su pasibaigusia metrologine patikra, todėl greitu metu bus atlikti keitimo darbai. O naujo skaitiklio aptarnavimo mokestis sieks 0,49 euro. Šis yra nustatytas savivaldybės tarybos sprendimu“, – situaciją aiškino vyras.
Anot jo, nesuprantama, kodėl būtina esamus skaitiklius keisti naujais, kodėl negalima tiesiog atlikti esamų skaitiklių metrologinę patikrą.
„Visiškai neaišku, kam dabartiniai skaitikliai priklauso nuosavybės teise, kaip buvo mokama už juos. Dabar toks jausmas, kad einama paprasčiausiu keliu – tiesiog susirinkti papildomų pinigų iš gyventojų.
Be to, kodėl šis mokestis yra vienodas visiems? Juk jeigu viename bute gyvena vienas žmogus, o kitame – keturių asmenų šeima, gyvenantis vienas suvartos mažiau vandens ir jo skaitiklį reikės rečiau tikrinti“, – piktinosi Tomas.
Vyro teigimu šioje situacijoje klausimų yra daugiau nei atsakymų, bet niekas į juos nesiteikia atsakyti.
„Kas ir kaip skaitiklius prižiūrės? Kodėl reikalingas naujas mokestis, o priežiūros kaina neįtraukiama į karšto vandens kainą“, – klausė Tomas.
Kaina gali būti ir didesnė
Daugiabučiui šilumą ir vandenį tiekianti „Vilniaus valda“ patvirtino, kad įmonės vartotojai gavo pranešimus apie keičiamus karšto vandens skaitiklius.
Anot įmonės atstovų, keisti skaitiklius naujais atsieis pigiau nei atlikti senųjų metrologinę patikrą.
„Juk norint atlikti metrologinę patikrą visų pirma reikia nuimti skaitiklius ir nuvežti juos į metrologijos įstaigą. O tuo metu, kol jų nėra, reikalingi pakaitiniai skaitikliai. Tai kainuotų brangiau negu skaitiklius pakeisti naujais.
Skaitiklių priežiūros mokestį 2020 metais nustatė Vilniaus savivaldybės taryba. Ir pagal galiojančią tvarką, skaitiklių priežiūros mokesčio negalima įtraukti į karšto vandens kainą.
Beje, turime pažymėti, kad kitų įmonių šis mokestis yra didesnis, pavyzdžiui, kitur tinklų karšto vandens skaitiklio aptarnavimo kaina siekia 0,74 euro, o mūsų įmonės – 0,49 euro“, – teigiama įmonės komentare.
Mokestis skiriasi
Lietuvos šilumos teikėjų asociacijos vyriausioji specialistė Ramunė Gurklienė teigė, kad mokestis yra taikomas, jeigu karšto vandens skaitiklis priklauso tiekėjui, o ne gyventojui.
„Atsiskaitomųjų karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokestį, kuris apima prietaisų įrengimą, tinkamos jų techninės būklės ir nustatyto matavimų tikslumo užtikrinimą, patikros organizavimą nustato kiekvienos savivaldybės taryba.
Karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokestį savivaldybės taryba nustato veiklos plano vykdymo laikotarpiui. Pats veiklos planas apibrėžiamas kaip apskaitos prietaisų aptarnavimo paslaugas teikiančios įmonės parengtas dokumentas, kuriame nurodyti per pasirinktą laikotarpį planuojami atlikti apskaitos prietaisų aptarnavimo darbai, plėtra, šio plano įgyvendinimui reikalingos lėšos ir finansavimo šaltiniai“, – aiškino specialistė.
Anot jos, taip pat mokesčiai skiriasi mechaniniams skaitikliams ir elektroniniams su nuotolinio nuskaitymo galimybe. Šių skaitiklių aptarnavimo mokestis priklausomai nuo savivaldybės gali siekti nuo 0,73 iki 1,52 euro. O mechaninių skaitiklių mokestis siekia nuo 0,37 iki 1,14 euro.