Liepos mėnesį įregistruotame plane rašoma, kad mažinant taršą ir taršos šaltinius, reikėtų „teisinėmis priemonėmis uždrausti deginti kietąjį kurą CŠT teritorijoje, išskyrus ūkio subjektus, kurie gamina šilumą CŠT sistemai“. Tuo pačiu numatyta skatinti visus jungtis prie centralizuoto šilumos tiekimo (CŠT).
„Finansinės paskatos namų ūkiams, kurie pirmą kartą (naujai) jungiasi prie CŠT arba jungiasi prie CŠT, atsisakydami bet kokiu kuru kūrenamų katilų. Parama teikiama namų ūkių jungimosi prie CŠT išlaidoms dalinai kompensuoti ir šildymo išlaidoms prisijungus prie CŠT dalinai kompensuoti (2 metus po prisijungimo prie CŠT) (vienkartinė negrąžinamoji subsidija)“, - numatyta plane.
Taip pat numatyta padidinti akcizų tarifą, taikomą akmens anglims, koksui ir lignitui bei priversti gyventojus įrengti temperatūros matuoklių kaminuose tų namų, kurie naudoja kietąjį kurą šildymui CŠT zonose.
„Nustatyti reikalavimą CŠT zonoje kietuoju kuru kūrenančiuose namų ūkiuose (kaminuose) įrengti temperatūros matuoklius (nuotolinius sensorius, jei įmanoma); įvesti mokestį už kietojo kuro šildymo įrenginio naudojimo valandų skaičių, kuris būtų paremtas realiais duomenimis, gautais pasinaudojant temperatūros matuoklių duomenimis. Mokesčio tarifas priklausytų nuo įrenginio techninių parametrų ir teritorijos, kurioje įrenginys eksploatuojamas, užterštumo lygio. Taip pat duomenys galėtų būti naudojami siekiant vykdyti tikslesnę nacionalinę išmetamų teršalų apskaitą ar vertinti oro kokybę realiu laiku“, - rašoma plane.
Iš siūlymų panašu, kad tiems, kurių namas stovi ten, kur prieinamas centrinis šildymas, teks gerai apgalvoti ar dar verta naudoti malkas bei anglis.
Ž. Šilėnas: o jei pasikursiu grilį, ar teks mokėti?
Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas tikina, kad siūlymas uždrausti kūrenti malkas ir apmokestinti krosnis – akivaizdus.
„Valdžia uždraus... malkas. Neperdedu. Va ištrauka iš „Oro taršos mažinimo plano“. Jei turi namą su krosnimi ar židiniu, o valdžia toje teritorijoje yra numačiusi centrinį šildymą - jums uždraus kūrenti malkas.
O jei neuždraus? Šalia yra kitas siūlymas - apmokestinti krosnis. Nejuokauju. Štai P42 plano priemonė „įvesti mokestį už kietojo kuro šildymo įrenginio naudojimo valandų skaičių“. Įmetei malką į krosnį - susimokėk, už laiką , kiek dega malka. Hmmm. O jei šašlykinę ar grilį vasarą pasikursiu mėsai pasikepti - irgi reikės mokėti?
Žodžiu: ne tik didins mokesčius dyzelinui, neleis įsivežti senesnių nei Euro 4 naudotų automobilių iš Vokietijos, bet uždraus malkas krosnyje ir apmokestins krosnis“, - rašo ekonomistas.
Jis prideda, kad yra ir kitų siūlymų. Pavyzdžiui, skirti paramą prisijungiant prie centrinio šildymo.
„Premjeras sakė, kad šis planas yra „oras“. Oras ne oras, bet siūlymai - aiškūs ir vienareikšmiški: „Teisinėmis priemonėmis uždrausti deginti kietąjį kurą<...>“ ir apmokestinti krosnis“, - sako Ž. Šilėnas.