Kvietimas galioja iki gegužės 16 d. Jeigu paraiškų bus gauta daugiau nei kvietime numatytai 8 mln. eurų sumai, projektai bus atrenkami konkurso būdu pagal atrankos kriterijus, suteikiant balus.
Kompensacijos skyrimui jokios įtakos neturi prašymo pateikimo data, todėl nesvarbu, ar jis bus pateiktas pirmąją, ar paskutinę kvietimo dieną. Svarbiausia pasirūpinti, kad dokumentai būtų parengti tinkamai.
Ką svarbu žinoti prieš teikiant paraišką?
„Prieš pildant paraišką reikia įsitikinti, kad gyvenamajam namui iki 2025 m. balandžio 16 d. nebuvo suteikta B ar aukštesnė energinio naudingumo klasė. Taip pat, kad paraiškos pateikimo dieną namo energinio naudingumo sertifikatas yra galiojantis ir užregistruotas VšĮ „Statybos sektoriaus vystymo agentūros“ (SSVA) pastatų energinio naudingumo sertifikatų registre“, – sako APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė.
Svarbu turėti ir pastatų energinio naudingumo eksperto parengtą bei patvirtintą sertifikavimo pažymą (skaičiavimus), kurioje nurodytos konkrečios namo atnaujinimui numatytos energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonės, būtinos pasiekti namo B energinio naudingumo klasei bei sumažinti skaičiuojamosios šiluminės energijos sąnaudas ne mažiau kaip 40 proc.
Pavyzdinę pažymos formą galima rasti čia. Pažymoje turi būti įrašytas pastatų energinio naudingumo eksperto kvalifikacijos pažymėjimo numeris. Ekspertų sąrašą galima rasti čia.
Teikiant paraišką reikia pasirūpinti ir planuojamo atnaujinti namo nuotraukomis. Nuotraukose turi matytis ne tik namas iš visų pusių iki modernizavimo, bet ir įvairios namo vietos, susijusios su energijos vartojimo efektyvumu ir nurodytos eksperto pažymoje, pavyzdžiui, neapšiltintas stogas, perdangos, grindys, nesandarios durys, langai ir pan.
Didžiausia galima kompensacinė išmoka vienam namo atnaujinimo projektui nustatoma paraiškos vertinimo metu. Kompensacinės išmokos dydis apskaičiuojamas padauginus namo naudingą plotą iki modernizavimo iš fiksuoto dydžio. Fiksuotas dydis už 1 m² namo naudingo ploto – 75 eurai ir gali siekti ne daugiau kaip 14,5 tūkst. eurų.
Paraiškas gali teikti fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys vieno ar dviejų butų gyvenamosios paskirties namą, kurio statyba yra užbaigta ir įregistruota Nekilnojamojo turto registre su 100 proc. pastato baigtumu.
Lėšos bus panaudojamos tikslingiau
APVA kartu su Aplinkos ministerija patikslino Klimato kaitos programos kompensacinių išmokų teikimo fiziniams asmenims vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų atnaujinimui (modernizavimui) tvarkos aprašą, kad APVA galėtų perskaičiuoti kompensaciją pagal realiai patirtas išlaidas.
Šie pakeitimai palies tik tuos gyventojus, kurie nori atnaujinti C energinio naudingumo klasę turinčius namus ar tais atvejais, kai įtariama, kad faktiškos išlaidos yra mažesnės nei prašoma kompensuoti. Jie, įgyvendinę projektus, kartu su mokėjimo prašymu APVA turės pateikti faktines išlaidas ir jų apmokėjimą pagrindžiančius dokumentus. Taip siekiama užtikrinti, kad parama nebūtų mokama nepagrįstai, lėšos būtų panaudojamos tikslingiau.
Ką būtina padaryti vykdant ir baigus atnaujinimo darbus?
Rekomenduojame namo atnaujinimo metu užfiksuoti statybos darbų eigą nuotraukose, tai ypač svarbu tokiems darbams, kaip, pavyzdžiui, grindų, sienų šiltinimas.
Atlikus namo atnaujinimo darbus būtina kreiptis į akredituotas laboratorijas ir atlikti pastato sandarumo testą, kaip to reikalaujama pagal statybos techninio reglamento reikalavimus B energetinės klasės pastatams. Akredituotų pastatų sandarumo bandymų laboratorijų sąrašas pateikiamas čia.
Tinkamos finansuoti yra išlaidos, patirtos ne anksčiau nei 2022 m. balandžio 20 d. Parama bus išmokama, kai atnaujinus gyvenamąjį namą bus pasiekta ne mažesnė nei B namo energinio naudingumo klasė. Tam reikės gauti namo energinio naudingumo sertifikatą. Užsakant namo sertifikavimo paslaugą būtina nurodyti faktą apie namo atnaujinimui gautą finansavimą iš valstybės ir (ar) ES biudžeto lėšų.
Teikiant išlaidų kompensavimo prašymą būtina turėti galiojantį SSVA užregistruotą ne žemesnės kaip B klasės sertifikatą. Taip pat turės būti įgyvendinta kita būtina sąlyga – skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudos turės būti sumažintos ne mažiau kaip 40 proc. lyginant su buvusiomis iki atnaujinimo.
Projektą įgyvendinti ir pateikti išlaidų kompensacijos prašymą reikės per 15 mėnesių nuo kvietimo pabaigos – iki 2026 m. rugpjūčio 16 d.
Išsamiau susipažinti su šio kvietimo sąlygomis ir reikalavimais galima čia.
Kilus klausimų ar prireikus papildomos informacijos, galima kreiptis į APVA informacine telefono linija +370 614 99699.
Paraiškas paramai galima teikti per Aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!