Nors griežčiausių Lietuvos banko sankcijų sulaukusios dvi unijos nepriklauso LCKU sistemai, LCKU sako ir toliau stiprinanti vidinę unijų sistemos kontrolę.
"Jau gruodžio mėnesį Lietuvos bankui apribojus Nacionalinės kredito unijos ir "Švyturio taupomosios kasos" veiklą, rinkoje pasigirdo prognozių dėl galimo šių unijų pasitraukimo iš rinkos. Apie tai buvo diskutuojama ir viešojoje erdvėje. Nepaisant to, rinka tuomet reagavo ramiai - gruodį Lietuvos bankui apribojus Nacionalinės kredito unijos veiklą per savaitę bendras LCKU sistemos indėlių portfelis sumažėjo mažiau nei 0,8 proc., o iki praėjusių metų pabaigos jis vėl sugrįžo į ankstesnį lygį. Atsižvelgiant į tai, manome, kad ir šiandienis Lietuvos banko sprendimas atšaukti dviejų unijų licencijas neturės įtakos rinkos stabilumui", - sako LCKU valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius ketvirtadienį išplatintame pranešime.
Atsižvelgdama į šalies gyventojų pasitikėjimą ir aktyvų naudojimąsi unijų paslaugomis LCKU sako toliau nuosekliai stiprinanti vidinę unijų sistemos kontrolę. Šių metų kovą kredito unijos svarstys ir tvirtins papildomą rizikos valdymo instrumentą - visų unijų mokamų įmokų į stabilizacijos fondą dydžio priklausymą nuo konkrečios unijos rizikos lygio. Tai reiškia, kad unija, vykdanti rizikingesnę veiklą, mokėtų didesnes įmokas į bendrą LCKU sistemos stabilizacijos fondą.
"Manome, kad praėjusiais metais ir šių metų pradžioje Lietuvos banko bei LCKU sprendimais priimti papildomi saugikliai ne tik pagerins kredito unijų likvidumo bei rizikos valdymo rodiklius, bet ir padidins vartotojų pasitikėjimą kredito unijų rinka, kas taip pat leis pasiūlyti daugiau naujų kredito unijų paslaugų", - sako asociacijos "Lietuvos kredito unijos" valdybos pirmininkas Ramūnas Stonkus.
Lietuvos bankas pernai metų pabaigoje nustatė griežtesnius kapitalo, likvidumo ir maksimalios paskolos dydžio reikalavimus kredito unijoms. Nuo vasario 1 d. paskolos suma vienam kredito unijos skolininkui negalės viršyti 500 tūkst. litų ir 25 proc. kredito unijos perskaičiuoto kapitalo.
LCKU, stiprindama kredito unijų kontrolę, lapkritį įkūrė Rizikos valdymo grupę, kuri yra atsakinga už LCKU sistemos unijų rizikos valdymo priemonių įgyvendinimą. Pernai taip pat buvo sugriežtintos kredito unijų priėmimo į LCKU sistemą sąlygos, kurios įsigaliojo būsimoms LCKU narėms.
Taip pat skaitykite:
Paskelbta apie „Nacionalinės kredito unijos" ir „Švyturio taupomosios kasos" žlugimą