Trečiadienį Vyriausybėje ketinama patvirtinti nacionalinę tiesioginių išmokų žemdirbiams sumą – 294 mln. litų.
Tikimasi, kad ji tenkins ir ūkininkus, ir dėl didesnių išmokų vardan paramos valdančiajai koalicijai besiderančius valstiečius liaudininkus.
„Suma bus 294 milijonai. Man atrodo, nacionalinė dalis bus maždaug 70 mln. litų didesnė nei pernai“, – sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime pirmininkas Jurgis Razma trečiadienį po valdančiosios koalicijos pusryčių Vyriausybėje.
Nacionalinė tiesioginių išmokų dalis yra vienas iš Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos (LVLS) keliamų reikalavimų už paramą valdantiesiems. Valstiečiai liaudininkai dar sprendžia, ar toliau remti valdančiuosius.
J. Razma sako, kad nemaža dalis šios partijos atstovų supranta šalies finansinę situaciją, tačiau tai esą sunkiau išaiškinti šios partijos lyderius.
„Nemaža dalis valstiečių liaudininkų atstovų ir ypač tų, kurie yra Žemės ūkio rūmų struktūrose, Ūkininkų sąjungos vadovybėje, supranta bendrą šalies finansų situaciją ir supranta, kad nebūtų labai korektiška reikalauti pačių maksimaliausių teoriškai galimų išmokų. Tik šitą momentą sunkiau supranta pats lyderis Ramūnas Karbauskis, ir jis padaro kartais labai aštrių pareiškimų“, – teigė TS-LKD frakcijos Seime lyderis.
Vis dėlto J. Razma viliasi, kad Vyriausybėje tvirtinamas dydis bus priimtas geranoriškai.
„Aš tikiuosi, kad vakarykštis Žemės ūkio ministerijos pasitarimas su žemdirbių atstovais leidžia mums skelbti, kad iš esmės ir su LVLS narių dauguma tokiu būdu yra sutarta dėl tam tikro kompromiso. Paskutiniu metu pridėjus papildomus dešimt milijonų litų, manau, kad Vyriausybė šiandien gali tvirtinti išmokų dydį, ir tikiuosi, kad jis bus geranoriškai priimtas“, – sakė TS-LKD frakcijos Seime vadovas.
ELTA primena, kad šiemet Europos Sąjungos išmokų dalis žemdirbiams auga. Taigi bendra išmokų žemdirbiams suma būtų didesnė nei pernai. Pagal Stojimo į ES sutarties sąlygas, maksimali lėšų suma tiesioginėms išmokoms Lietuvai –1,28 mlrd. litų. Dalį šios sumos moka ES, o kitą dalį – valstybė.
Pagrindinės tiesioginės išmokos už žemės ūkio naudmenų plotą mokamos iš Europos žemės ūkio garantijų fondo lėšų, jų dydis nuo 2004 m. kasmet augo po 5 proc., o nuo 2007 m. auga jau po 10 proc. 2004 m. ši dalis siekė 25 proc., 2005 m. – 30 proc., 2006 m. – 35 proc., 2007 m. – 40 proc., 2008 m. – 50 proc., 2009 m. – 60 proc., o šiemet turėtų siekti 70 proc. 2013 m. iš ES biudžeto tiesioginėms išmokoms skiriama dalis pasieks 100 proc. lygį.
Iš ES Lietuva išmokoms šiemet turėtų gauti maždaug 900 mln. litų.