• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki mokslo metų likus dviem savaitėms, prasideda mokyklinių prekių bumas. Šiais metais mokyklinės reikmės pabrango net iki 40 proc.. Tačiau sunkios finansinės padėties žmonės gali teikti prašymus dėl mokinio reikmių paramos, kuriai šiais metais skirta 7,1 mln. eurų.

Iki mokslo metų likus dviem savaitėms, prasideda mokyklinių prekių bumas. Šiais metais mokyklinės reikmės pabrango net iki 40 proc.. Tačiau sunkios finansinės padėties žmonės gali teikti prašymus dėl mokinio reikmių paramos, kuriai šiais metais skirta 7,1 mln. eurų.

REKLAMA

Pašnekovai atskleidė, kad šiemet mokslo metams buvo pradėta ruoštis anksčiau, nei pernai. Dėl pakeltų tiekėjų kainų, žaliavų trūkumo ir brangaus tiekimo be išimties brango visos prekės.

Jie įspėjo, kad situacija pasaulyje labiausiai paveikė popierinių prekių kainą – paprastas spausdinimo popierius pabrango dvigubai.

Dar vienas reikšmingas pokytis šiais metais – parduotuvėse nebėra rusiškų prekių, kurios būdavo itin populiarios, tad teks ieškoti alternatyvų.

Šiemet mokslo metams ruošiasi anksčiau

Anot „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės, pernai patys aktyviausi pirkimai vyko paskutinėmis rugpjūčio savaitėmis. O šiemet augantys mokyklinių prekių pardavimai pastebimi paskutinę liepos savaitę vos pasirodžius „Mokyklinės mugės“ asortimentui.

REKLAMA
REKLAMA

Parduotuvės „Alma.lt“ atstovės teigimu, norėdami įsigyti, kas reikalinga mokyklai, tėvai šiais metais kiek anksčiau nei visada pradėjo rūpintis kanceliarinėmis prekėmis.

REKLAMA

Ji įspėjo, kad pirkėjai lentynose ras visko, tačiau stringantis tiekimas mokyklai skatina ruoštis anksčiau.

„Šio sezono išskirtinumas yra tai, kad žmonės kanceliarinėmis prekėmis, ypač kuprinėmis, penalais, linkę pasirūpinti iš anksto. Tai rodo liepos mėnesio kanceliarijos pardavimų rezultatai. Liepos mėnesio pardavimai rodo, kad kainų augimo įtaka yra tik 3–5 proc.“, – sako knygynų tinklo „Pegasas“ atstovė.

REKLAMA
REKLAMA

Minimalus krepšelis – 31 euras

„Pegasas“ atstovė nurodė, kad kanceliarinių prekių kategorijoje pabrangimas šiek tiek jaučiamas - dėl brangstančių žaliavų ir paslaugų kainų kai kurie tiekėjai padidino prekių tiekimo kainą, kuri svyruoja nuo 5 iki 15 proc.

Pašnekovė taip pat pastebi, kad daugiau brango popieriaus gaminiai, o kai kurių prekių kainas lentynose pavyko išlaikyti nepakitusias.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, dalis prekių, anot jos, buvo įsigytos dar prieš kainų augimą, t.y. tam tikros kuprinės, penalai ir įvairios prekės iš smulkiosios kanceliarijos, kurių kaina beveik nepakito.

O „Maximos“ atstovė atskleidžia, kad šiais mokslo metais lojaliems pirkėjams minimalus mokyklinių prekių krepšelis kainuos panašiai kiek ir prieš metus, t.y. apie 31 eurą.

„Šių metų liepą „Maxima“ užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa atskleidė, kad 41 proc. tėvų vieno vaiko mokykliniam krepšeliui šiemet planuoja išleisti 51–100 eurų.

REKLAMA

Trečdalis respondentų mokyklinėms prekėms šiemet ketina skirti 101–200 eurų, 17 proc. – 11–50 eurų, o 15 proc. nusiteikę išleisti daugiau nei 200 eurų“, – komentuoja E. Dapkienė.

Šiais metais brangiausias popierius

Parduotuvės „Alma.lt“ atstovė tikino, kad šiais metais pabrango absoliučiai visos prekės.

Jos teigimu, mokyklinės prekės pabrango apie 30–40 proc.

„Ryškiausias pabrangimas jaučiasi tarp popierinių gaminių ir prekių iš plastiko. Pavyzdžiui, net dvigubai pabrango paprastas spausdinimo biuro popierius“, – pasakojo pašnekovė.

REKLAMA

„Morning.lt“ ir „Oliver.lt“ parduotuvių produktų grupės vadovė Šarūnė Patapaitė taip pat pastebi, kad didžiausias kainų pabrangimas matomas visų gaminių, kuriuose naudojamas popierius, dėl popieriaus žaliavos trūkumo pasaulyje. Dėl to brangsta tiek sąsiuviniai, tiek kitos popieriaus prekės.

Ji neslepia, kad prekės nuo praėjusių mokslo metų brango visos be išimties apie 20–30 proc.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad brangimą lėmė skirtingos priežastys – dėl žaliavų trūkumo (popieriaus, plastiko gaminiai) arba brangaus gabenimo iš Kinijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neliko rusiškų prekių

„Pegasas“ atstovė pripažįsta, kad asortimente yra tam tikrų pokyčių. Anot jos, dalis pokyčių yra natūralūs, nes kiekvienais metais tiekėjai pasiūlo naujų, išskirtinių prekių arba randama naujų tiekėjų.

Tačiau ji pažymi, kad vienas pokytis yra tikrai svarbus – prasidėjus karui buvo nuspręsta nebeprekiauti rusiškomis ir baltarusiškomis prekėmis: „Jas išėmėme iš asortimento ir nebeužsakome.

REKLAMA

Taigi, klientai „Pegaso“ knygynuose neras rusiško guašo, vandeninių dažų ir kitų prekių, tačiau pirkėjams siūlome platų asortimentą analogiškų prekių iš kitų šalių.“

Tinklo atstovė pabrėžia, kad asortimente yra ir ukrainietiškų prekių: kuprinių, penalų, sportinių krepšių ir kt.

Tą sako ir Š. Patapaitė: „Tikriausiai ryškiausias pokytis mūsų asortimente – neliko rusiškų prekių, kurios buvo tikrai kokybiškos ir pamėgtos klientų. Jos buvo pakeistos Ukrainos, Lenkijos gamintojų prekėmis.“

REKLAMA

Kas gali gauti paramą mokyklinėms prekėms

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) įvardijo, kad šeimos, auginančios mokyklinio amžiaus vaikus, gali teikti prašymus gauti paramą mokinio reikmenims įsigyti dar iki prasidedant naujiems mokslo metams.

SADM teigimu, socialinė parama mokiniams skiriama vaikams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo ar bendrojo ugdymo programas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokiniai turi teisę į 92 eurų dydžio paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 220,5 euro.

Išimties atvejais parama mokinio reikmenims įsigyti gali būti skiriama ir esant didesnėms pajamoms, kai pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 294 eurų. Tokiems atvejams priskiriami, pavyzdžiui, liga, nelaimingas atsitikimas, netekus maitintojo, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką, kai bendrai gyvenantys asmenys augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo turi negalią“, – informuoja ministerija.

REKLAMA

Ji pažymi, kad vertinant šeimos pajamas neįskaitomi vaiko pinigai, dalis su darbo santykiais susijusių pajamų ir dalis nedarbo socialinio draudimo išmokos (priklausomai nuo vaikų skaičiaus ir šeimos sudėties – nuo 20 iki 40 proc.).

Prašymus teikti iki spalio 5 d.

SADM paaiškina, kad prašymai dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti 3–12 klasių mokiniams gali būti teikiami nuo liepos 1 d. iki spalio 5 d.

REKLAMA

Ministerijos teigimu, norint gauti šią paramą, vienas iš mokinio tėvų ar kitų bendrai gyvenančių pilnamečių asmenų, pilnametis mokinys ar nepilnametis emancipuotas mokinys turėtų kreiptis į savo savivaldybės administraciją arba prašymą pateikti per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą spis.lt.

Ji nurodo, kad kartu su prašymu taip pat reikia pateikti pažymas apie šeimos narių pajamas, gautas per 3 praėjusius mėnesius, arba kreipimosi mėnesio pajamas, jei kreipimosi mėnesį, palyginti su trimis praėjusiais mėnesiais, pasikeitė šeimos pajamų šaltinis ar šeiminė padėtis.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu šeima gauna piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams, pavyzdžiui, socialinę pašalpą ar būsto šildymo, geriamojo ar karšto vandens išlaidų kompensacijas, tuomet kreipiantis dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti užtenka pateikti laisvos formos prašymą, o pažymų apie šeimos gaunamas pajamas pateikti nereikia“, – priduria SADM.

Ministerijos duomenimis, 2021 m. šiai paramai mokiniams buvo skirti 5 mln. eurų, o – 7,1 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų