Sparčiausiai vėlavimo atsiskaityti rizika per ketvirtį sumažėjo viešbučių ir restoranų (-2,1 procentinio punkto), statybos (-1,73 p.p.), paslaugų (-1,17 p.p.) ir nekilnojamojo turto (NT) (-1,02 p.p.) sektoriuose. Tikimybė, kad per artimiausius metus šių trijų sektorių įmonės dels atsiskaityti 90 ir daugiau dienų siekia vidutiniškai 38 proc.
„Nepaisant šiuose sektoriuose II ketv. fiksuoto pagerėjimo, ryškesni metiniai rizikos pagerėjimai fiksuojami tik paslaugų ir NT sektoriuose. Tuo tarpu viešbučių ir restoranų bei statybos sektorių vėlavimo rizika per metus iš esmės nepasikeitė“, - sako Rasa Maskeliūnienė, kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito analitikė.
Pasak jos, mažesnę NT sektoriaus mokumo riziką lėmė didesni pardavimai, aukštesni likvidumo bei pelningumo rodikliai, taip pat 8 proc. sumažėjęs pradelstų įsipareigojimų bei 35 proc. – turto areštų lygis. Palyginti su 2012 m. II ketv. NT sektoriaus rizika per metus sumažėjo 1,14 proc. Tikėtina, kad ir vėlesniais 2013 m. ketvirčiais panašios tendencijos šiame sektoriuje turėtų išlikti.
Mokumo rizika tiek per ketvirtį, tiek ir per metus augo žemės ūkio sektoriuje. Vis gi šis sektorius ir toliau išlieka tarp mažiausios mokumo rizikos verslo šakų. Tikimybė, kad per 12 mėnesių šios įmonės vėluos atsiskaityti 90 ir daugiau dienų sudaro 22 proc., palyginti su 33 proc. vėlavimo rizikos vidurkiu visame versle.
Nors transporto įmonių apyvarta šių metų I pusm. augo 16 proc., tačiau šiek tiek blogesni likvidumo bei pelningumo rodikliai, taip pat 9 proc. išaugęs pradelstų skolų bei areštų lygis, lyginant su analogišku laikotarpiu pernai, nulėmė, kad transporto sektoriaus vėlavimo rizika per metus nežymiai išaugo +0,23 p.p., nors per paskutinį ketv. rizika mažėjo -0,9 p.p. Aukščiausios mokumo rizikos segmente ir toliau išlieka transporto, statybos ir NT bei apgyvendinimo ir maitinimo įstaigos, kur tikimybė, kad per 12 mėnesių šios įmonės vėluos atsiskaityti 90 ir daugiau dienų viršija 40 proc.
Vidutinės rizikos segmentui priskiriamos apdirbamosios gamybos, , paslaugų ir prekybos įmonės, kurių vėlavimo tikimybė vidutiniškai siekia 30 proc. Prie žemiausios rizikos verslų priskiriama išgaunamoji gamyba, žemės ūkis bei elektros, dujų ir vandens tiekimo paslaugų bendrovės, kurių vėlavimo atsiskaityti tikimybė tesiekia 20 proc. .
Pasak R. Maskeliūnienės, reitingą lemia daugiau nei 100 kintamųjų, kurie visi turi tam tikrą svorį. Pavyzdžiui, augantys finansiniai rodikliai gerina sektoriaus reitingus, o skolos, turto areštai, bankrotai ir kt. – blogina. Ekonometriniai reitingai naudojami skaičiuoti ir konkretaus verslo subjekto vėlavimo atsiskaityti tikimybę.
Kreditų biuras „Creditinfo“ verslo sektorių analizę atliko naudodamas ekonometrinį vėlavimo atsiskaityti rizikos reitingą. Vėlavimo atsiskaityti rizika parodo, kokia yra tikimybė, jog bendrovės vėluos atsiskaityti 90 ir daugiau dienų per ateinančius 12 mėnesių. Šis rodiklis skaičiuojamas įvertinus daugybę kintamųjų, tarp kurių – šalies ir sektoriaus rizika, veiklos amžius, darbuotojų skaičiaus ir apyvartų tendencijos, bendrovės likvidumo, pelningumo, įsiskolinimo koeficientai, įmonės mokumo istorija ir kt.
Šiam ekonometriniam reitingui naudojami Statistikos departamento ir Juridinių asmenų registro nefinansinių įmonių finansiniai duomenys, Centrinės Hipotekos bei Bankroto departamento aktualiausia informacija, „Creditinfo“ skolininkų administravimo informacinės sistemos duomenys. Į šią sistemą patenka informacija iš finansų, telekomunikacijų, skirstomųjų tinklų, kuro prekybos ir kitų ekonomikos sektorių.