Kiekvienais metais pasiruošimas naujiems mokslo metams moksleivių tėvams kainuoja vis daugiau. Vieni bando vaiką į mokyklą išleisti už kelias dešimtis litų, kiti pasiruošę pakloti tūkstančius, rašo "Lietuvos žinios" (LŽ).
Būsimą pirmaklasį į mokyklą leisiantis Paulius LŽ pasakoja, kad jau pavasarį mokytoja pateikė pirmokams reikalingų prekių sąrašą. "Mokytoja patarė vasarą mažiau valgyti ledų ir taupyti pratybų sąsiuviniams, kurie, kaip ji įspėjo, kainuos apie 70-80 litų", - teigia pašnekovas.
Tokios pačios sumos, pasak jo, reikės sąraše išvardytoms kelioms dešimtims mokyklinių reikmenų: piešimo ir rašymo priemonėms, sąsiuviniams, plastilinui ir panašiai. "Tačiau visai nereiškia, kad po kelių mėnesių šių reikmenų nereikės vėl pirkti, nes įvairūs dažai, pieštukai baigiasi greičiau nei mokslo metai", - juokiasi Paulius.
Pašnekovas abejoja, ar pirks sūnui kostiumą Rugsėjo pirmosios šventei, nes, kaip teigia jis, vieną kartą apsirengęs sūnus šio drabužio daugiau nevilkės.
Prekybos centruose klasikinės kelnės berniukams kainuoja apie 20 litų, švarkelis - 30 litų, balti marškiniai - 10 litų. Klasikinį juodos spalvos sijoną mergaitėms galima nupirkti už 20 litų, baltos spalvos palaidinę - už 25 litus.
Sportinę aprangą ir batelius vyras sako pirkęs iš turgaus ir iš viso mokėjęs 90 litų. "Vaikai greitai išauga, todėl nėra reikalo mesti pinigus į balą", - sako jis.
Keturiolikmetės motina Rima teigia, kad dukra nieku gyvu nesutinka pirkti tokios sportinės aprangos, kuria apsirengę bėgiotų pusė mokyklos stadiono. "Sportiniai bateliai ir apranga atsiėjo 250 litų. Ir taip kiekvienais metais", - atsidūsta Rima. Ji sako pernai dukrą į mokslą išleidusi už 800 litų. "Manau, kad šiais metais be tūkstančio litų išsisukti nepavyks", - minėjo pašnekovė. Ji teigia, kad vien pratybų sąsiuviniai atsieis 80 litų ir dar nežinanti, kokius vadovėlius teks pirkti patiems. "Būna, kad dėl vadovėlių trūkumo mokykloje mokytojai siūlo dviem mokiniams naudotis vienu vadovėliu, tokiu atveju vadovėlį dukrai perku pati", - pasakoja Rima.
Jeigu atžalas tėvai leidžia į tas mokyklas, kuriose dėvimos uniformos, jie nori nenori priversti turėti papildomų išlaidų. "Nors mokykloje uniformos kasdien nenešiosi, o dažniausiai moksleiviai jas apsirengia per mokyklos šventes, už mergaitišką mokyklinę uniformą - sarafaną, švarką ir kaklaraištį - prieš kelias dienas paklojau 200 litų. Norint, kad vaikas ją nešiotų kasdien, reikėtų įsigyti bent kelis tokius komplektus", - LŽ teigė Eglė, kurios dukra šiais metais pirmą kartą sės į mokyklos suolą. Ji sako, kad, nepaisant visų išlaidų mokyklinėms prekėms ir drabužiams, dar ir mokyklos remontui skyrusi 400 litų.
Per pusvalandį išleidžia 50-250 litų
Mokyklinių prekių pardavėjai pastebi, kad sąsiuvinių ir kitų mokymosi reikmenų pirkimas priklauso nuo mokinio amžiaus, mat skirtingų klasių mokiniams reikia skirtingo kiekio priemonių.
Sumos, kurias išleidžia tėvai, pasak "Daily Service" rinkodaros projektų vadovės Skirmantė Mačionės, labai skirtingos. "Tai priklauso nuo to, į kurią klasę eina vaikas, nes pirmokėliams viską reikia pirkti naujai. Kartais žmonės apsipirkinėja per kelis kartus. Kainos priklauso nuo moksleivio krepšelio - kokią kuprinę tėvai perka, kokį kiekį dažų ir panašiai", - LŽ teigia S.Mačionė.
Suma, kuri paliekama kanceliarinių prekių parduotuvėse, anot jos, gali svyruoti nuo 50 iki 250 litų.
"Tačiau visada reikėtų pirkti tiek, kad dalis priemonių liktų atsargai. Pavyzdžiui, reikėtų pirkti ne vieną, o du arba tris parkerius, nes vieną vaikas gali pamesti. Nepatartina pirkti pačio pigiausio parkerio, nes jis gali subraižyti popierių", - pataria S.Mačionė.
Pasak pašnekovės, didžiausią klaidą tėveliai daro pirkdami pigiausius sąsiuvinius, kurie yra labai plonais lapais, nes rašant rašalas persigeria. "Brangesni sąsiuviniai yra storesniais lapais, rašalas per juos nepersigeria. Be to, šie sąsiuviniai yra suapvalintais kampais, o tai labai aktualu dažnai dedant juos į kuprinę - tokie sąsiuviniai neapsilanksto", - teigia ji.
Pašnekovės žodžiais, pirkėjų perkamoji galia Vilniuje yra didesnė nei mažesniuose miesteliuose, tai atsispindi ir ruošiantis rugsėjui - sostinėje tėveliai savo vaikams išleidžia daugiau pinigų.
S.Mačionė sako, kad klientai, kurie renkasi mokyklines prekes, parduotuvė praleidžia apie pusę valandos.
Eilių dar nėra
Raštinės ir mokyklos prekėmis prekiaujančio "Rašylo" prekybos skyriaus viršininkė Gailutė Sutkutė LŽ teigė, kad moksleivių tėvai čia palieka nuo 10 iki 80 litų, o eilės prie mokyklinių prekių susidaro paskutinėmis rugpjūčio dienomis. "Kol kas dar neskubama apsirūpinti mokykliniais reikmenimis, be to, pastaruoju metu daugelis apsiperka ir prekybos centruose", - sako pašnekovė.
"Maxima LT" atstovė ryšiams su visuomene Viktorija Jakubauskaitė teigia, kad šiemet mokyklinę prekių mugę šis prekybos tinklas pradėjo tuo pačiu laiku kaip ir pernai - praėjusį savaitgalį.
"Pastebėjome, kad šiemet mokyklai pradėta ruoštis aktyviau nei pernai. Perkama daugiau prekių nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Paprastai pagyvėjimas juntamas likus porai savaičių iki mokslo metų pradžios ir rugsėjo pirmoje pusėje, kai moksleiviai mokslo vietose tiksliau sužino, ko konkrečiai reikia. Planuojame, kad šiemet mokyklai skirtų prekių pardavimas, palyginti su praėjusių metų, bus didesnis 25 proc. ir daugiau", - tikisi pašnekovė.
Jos teigimu, kasmet daugiau perkama kokybiškų, brangesnių, žinomų gamintojų vardų prekių. "Dėl šios priežasties šiemet labai daug pasiūlėme būtent žinomų gamintojų prekių, - mini ji. - Labiausiai perkamos kuprinės, penalai, sąsiuvinių aplankai, sąsiuviniai, dėklai, rašikliai, pieštukai, flomasteriai ir kita. Yra prekių kairiarankiams. Tarp paauglių populiarūs pasakų, filmų herojų atvaizdais papuoštos prekės; tarp paauglių - šio sezono madingos kamufliažo spalvos daiktai, dekoruoti kaukolėmis."
Šio prekybos centro lentynose suguldytos Lietuvos, Lenkijos, Italijos, Ispanijos, Vokietijos, Čekijos, Kinijos, Rusijos gamintojų prekės.
Prekybos centruose galima įsigyti nuo 19 centų kainuojančių tušinukų, nuo 1,99 lito - penalų, kuprinių - nuo 14 iki 150 litų.