9 iš 10–ies yra prieš tarpininkavimo mokestį iš nuomininkų
Beveik pusė (48 proc.) tų, kurie ieško nuomojamo būsto pasiūlymų, mano, kad mokestis turėtų būti imamas tik iš savininko, o ne iš nuomininko, atskleidė didžiausio nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt atliktos apklausos rezultatai.
Didelė dalis (43 proc.) respondentų įsitikinę, kad apskritai įmanoma susitarti su savininku tiesiogiai be agentūros ir taip išvengti mokesčių. Tačiau tokiu atveju kyla problema žinoti, kas nuomoja būstą, kai vienintelis kontaktinis asmuo yra tarpininkas.
Beveik dešimtadalis apklausos dalyvių teigia, kad mokestis turėtų galioti ir nuomininkui, ir nuomotojui, nes abi pusės naudojasi tarpininko paslaugomis. Neatsirado nė vieno respondento, kuris galvotų, kad tarpininkavimo mokestis už nuomą turėtų būti imamas tik iš nuomininko.
Nuomininkai sutiktų mokėti, jei kreiptųsi, kad jiems surastų konkretų būstą
Paklausti, kokiais pasiūlymais labiausiai domisi, ieškodami būsto nuomai, Aruodas.lt respondentai teigia, kad žiūri visus pasiūlymus, tačiau pirmenybę teikia savininkų, ne tarpininkų reklamuojamiems objektams. Pagrindinė priežastis – tarpininkavimo mokestis.
Nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt atstovės Viktorijos Steponavičiūtės teigimu, dauguma agentūrų, kurios specializuojasi butų nuomos srityje, skelbimuose publikuoja informaciją, kad už butą, jei jis tiks nuomininkui, bus imamas tarpininkavimo mokestis: „Pastebime, kad už tuos butus, kuriuos reklamuoja nekilnojamojo turto brokeriai, iš nuomininko dažniausiai prašomas vidutiniškai 300–500 litų siekiantis tarpininkavimo mokestis. Tai neretai sukelia diskusijų: tarpininkai teigia, kad mokestis imamas, nes suteikiamos paslaugos, o tie, kurie ieško išsinuomoti būstą, mano, kad tokius mokesčius turėtų mokėti patys savininkai arba mokesčio suma turėtų siekti ne daugiau kaip porą šimtų litų“.
Dauguma apklausos dalyvių piktinasi, kad tarpininkai nuomininkų atžvilgiu nededa daug pastangų, tik atvyksta atrakinti duris ir įleisti į butą, todėl pusę tūkstančio litų siekiantis mokestis už tokią paslaugą yra per didelis. Apklausos dalyvių teigimu, jei jie skelbimų portaluose patys susiranda būstą, už tai neturėtų papildomai mokėti – mokestis turėtų būti imamas tik tuo atveju, jei nuomininkas kreiptųsi į agentūrą konkrečiai jam surasti būstą. Šie respondentai laikosi nuomonės, kad tik savininkai, kurie neturi laiko, noro ar galimybių susitikti su nuomininkais patys aprodyti būsto ir kreipiasi, kad tai darytų agentūra, ir turi mokėti už tokias paslaugas.
Aruodas.lt apklausos rezultatai taip pat atskleidė, kad nuomos tarpininkavimo mokesčio ieškantieji nenori mokėti dar ir dėl to, kad iš tarpininkų gauna per mažai informacijos. Respondentai pastebi, kad tarpininkai neretai nežino daugelio dalykų, nuolatos turi pasikonsultuoti įvairiais klausimais su savininkais, ir taip informacijos apsikeitimas užtrunka daug ilgiau. Beje, nuomininkai mano, kad bendraudami tiesiogiai su savininkais daugiau nusiderėtų, nei nuomodamiesi per tarpininkus.
Bendradarbiavimas su agentūra suteikia garantijų
Vis dėlto yra dalis apklausos dalyvių, kurie mano, kad tarpininkavimo mokestis ir bendradarbiavimas su agentūra yra tam tikras garantas, jei iškiltų problemų. Nekilnojamojo turto agentūros „Rebaltic“ brokerio Igno Vaitkunsko teigimu, mokestis nuomininkams taikomas, kai su konkrečiu klientu dirbama ir suteikiama daugiau paslaugų: „Specializuojamės brangesnių butų nuomos srityje, kur nuoma mėnesiui siekia vidutiniškai nuo 2000 litų. Šio segmento būsto nuomininkai yra užimti žmonės, jiems reikalingas patikimas ir profesionalus partneris, galintis surasti tinkamą būstą. Bendradarbiaudami su nuomininkais, už tarpininkavimo mokestį jiems aktyviai ieškome būsto pasiūlymų, garantuojame patikimumą, kad nuomotojas tikrai yra būsto savininkas, paruošiame profesionalią ir abiejų pusių atžvilgiu sąžiningą nuomos sutartį, dažnai padedame išspręsti susidariusius sunkumus, kurių šalims nepavyksta išspręsti pačioms“.
Iš Aruodas.lt atlikto tyrimo matyti, kad ypač tie respondentai, kuriems jau teko nuomotis, naudojantis tarpininkų paslaugomis, teigia, kad agentūros brokeris, turėdamas daugiau patirties, apgalvoja daugiau dalykų, pasideri su savininku dėl geresnių sąlygų nuomininkams, padeda suderinti nuomos sutartį, taigi nuomininkas gali jaustis labiau užtikrintas, kad nuomojasi oficialiai ir gali kreiptis pasikonsultuoti, jei kiltų problemų ir tektų jas spręsti.