• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelį Europos valstybių jau apėmusi mada saulės šviesą paversti elektros energija pamažu skinasi kelią ir Lietuvoje. Tauragė – ne išimtis. Visai neseniai įrengtas galingiausias Lietuvoje saulės baterijų parkas Mažonuose, tokia energija susižavėjo ir verslininkas Edmundas Abromas, įrengęs fotoelektros modulius ant savo įmonės stogo. Saulės energijos idėja „užsikrėtė“ ir kiti Tauragės verslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Derinti užtrunka ilgiau nei statyti

Saulės elektrinę ant įmonės stogo sumanęs sumontuoti Edmundas Abromas, UAB „Tauragės agrotechnika“ direktorius, sako esąs įsitikinęs, kad saulės ir kitai „žaliajai“ energijai priklauso ateitis. Jis neabejoja greitai sulauksiantis sekėjų. Juk tą patį gali padaryti kiekvienas komercinio ar pramoninio pastato savininkas.

REKLAMA

Ant plokščio stogo keliomis eilėmis išrikiuoti moduliai sugers saulės šviesą, pavers ją energija, kuri bus perduota į bendruosius tinklus. Pelno tikimasi po 6–7 metų, kai atsipirks investicijos. Sutartis parduoti elektros energiją bus pasirašyta 12-ai metų.

Įmonei elektrinė ant stogo kainavo apie 200 tūkstančių litų. Šeimininkas tikisi, kad per metus galima parduoti apie 30 tūkst. kilovatvalandžių elektros energijos.

REKLAMA
REKLAMA

E.Abromas neslepia turįs minčių įrengti ir daugiau saulės baterijų, nors yra įvairių apribojimų: negalima ant to paties pastato stogo įrengti dar vienos, ant kito pastato statyti galima, tačiau tada reikia specialiai tam steigti įmonę, ir panašiai.

Eina kančių kelius

30 kilovatų galingumo elektrinės moduliams sumontuoti ir prijungti prie elektros tinklų užteko dviejų–trijų savaičių, užtat derinimas užtrunka kur kas ilgiau. Moduliai kol kas neprijungti prie elektros tinklų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Jei per pusmetį visi popierizmai bus baigti, tai bus gerai, – sako jis.

Biurokratizmo daug, derinimas tiek užtrunka galbūt dėl to, kad Energetikos ministerija dabar užversta prašymais duoti leidimą įsirengti nedidelės galios saulės jėgaines.

Saulės energijos modulius ant „Agrotechnikos“ įrengė įmonė iš Kauno „ITP“.

Ta pati įmonė įrengė tokio paties galingumo saulės energijos modulius ir ant verslininkui Juozui Statkui priklausančio pastato, kuriame įsikūrusi parduotuvė „Pas Stanislovą“. Skirtumas tik tas, kad saulės energijos moduliai čia ne pastatyti ant stogo, bet į jį įmontuoti. Pasak J.Statkaus, taip daryti jis nusprendė todėl, kad už integruotų fotoelektros modulių energiją mokama dar brangiau – po 1,80 Lt už kilovatvalandę. Tačiau ir įrengti jas kainuoja brangiau.

REKLAMA

Irgi sunkius derinimo kelius tebeeinantis verslininkas sako turįs minčių statyti ir daugiau saulės baterijų:

– Tik pirma reikia tuos vargus išvargti, tada bus galima ir apie kitas galvoti...

Saulės pakanka

Lietuvoje klimato sąlygos saulės energetikai šiek tiek blogesnės nei Vokietijoje ar Ispanijoje, tačiau geresnės nei Didžiojoje Britanijoje, Danijoje, Belgijoje ar Olandijoje. Išimtis – Kuršių nerija, kur būna bene daugiausia saulėtų dienų. Jautresni moduliai energiją akumuliuoja apniukusią dieną, jiems pakanka ir mėnesienos šviesos.

REKLAMA

Sakoma, kad net jeigu pastatų valdytojų tokia energija nedomina, galima tartis dėl stogų nuomos kitiems. Neva kitose Europos šalyse kreivai žiūrima į didesnių pramoninių objektų savininkus, kurie ant stogų dar nesumontavę saulės energijos įrenginių.

Didžiausias Lietuvoje

Didesnės sistemos statomos nenaudojamose teritorijose, nedirbamose žemėse. Svarbu tinkamai pasirinkti vietą, kad saulės spindulių neužgožtų kiti pastatai, kad moduliai nepatektų į šešėlių zoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toks parkas neseniai, rugpjūčio mėnesį, pastatytas Tauragės rajone, už Mažonų. 2 ha plote dabar jau plyti kol kas pirmasis Lietuvoje tokios galios saulės kolektorių parkas. Jo galingumas – 500 kW.

Darbus atliko Panevėžyje įsikūrusi įmonė „Green start“. Ketverius metus dirbanti įmonė viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo įgyvendinti panašius projektus, jų įrengtų saulės elektrinių veikia jau ne viena dešimtis, didesnių ir visai mažų, tačiau šis – pats didžiausias.

REKLAMA

Vasarą mažiau energijos pagamina dulkėmis, lapais nukloti moduliai – juos reikia valyti. Žiemą nuo stogų, ant kurių įrengtos tokios elektrinės, reikia nukasti sniegą.

Planai nemaži

Saulės energijos galimybėmis susidomėjo nemažai Tauragės verslininkų. Įmonės „Saulės blyksnis“ direktorius Giedrius Stanevičius neslepia irgi turįs tokių planų. Tik kol kas nelabai noriai apie tai kalba, nes planai dideli, o finansavimo dar nėra.

REKLAMA

– Kai pavyks susitarti su kokiu nors banku dėl finansavimo, tada galėsime sakyti, kad jau pradedame ką nors statyti. O kol jo nėra, galime kalbėti tik apie planus.

O tie planai nemaži. Pagal juos, turėtų būti pastatyti net keli saulės baterijų parkai įvairiose Tauragės rajono vietose, pirmasis – Kregždėnų kaime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar saulės energetika plačiai susidomėjo ir tie, kurie nori saulės kolektorius įsirengti ant savo namo stogo. Pasak liepą kalbinto S.Slapšio, „Green start“ generalinio direktoriaus, jų įmonė turi jau keturis tokius užsakymus iš Tauragės.

– Užsakymus įgyvendinsime per porą mėnesių. Pats įrengimas užtruks trumpiau, dokumentų tvarkymui prireiks kur kas daugiau laiko, – tada pasakojo S.Slapšys.

B. Slavinskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų