„Nuolatinis ES ir tarptautinės bendruomenės dėmesys statomai Astravo AE yra svarbus visam regionui branduolinės saugos kontekste“, - susitikimo metu pabrėžė LLinkevičius.
Ministras dalyvavo Bratislavoje vykstančioje saugumo konferencijoje GLOBSEC. Kaip pranešė Užsienio reikalų ministerija, susitikime ypatingas dėmesys skirtas Lietuvos ir ES kaimynystėje statomos Astravo atominės elektrinės saugumo bei Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europa klausimams, atkreiptas dėmesys į dujotiekio „Nord Stream 2“ neigiamą poveikį ES energetiniam saugumui.
L.Linkevičius išreiškė susirūpinimą, kad Astravo atominė elektrinė statoma nesilaikant tarptautinių saugumo standartų, neatsakoma į Lietuvos keliamus klausimus dėl atominės elektrinės aikštelės parinkimo, poveikio aplinkai analizės ir kt., o Baltarusija ir toliau laikosi selektyvaus požiūrio į atominę saugą.
Laukia susitikimas su ekspertais
Ministro ir ES energetikos komisaro susitikime sutarta, kad Astravo AE saugumo klausimą detaliai aptars Briuselyje susitikę ES ir Lietuvos ekspertai.
„Lietuvai svarbu, kad komisaras dar kartą pakartojo, jog Komisija skirs didelį dėmesį tam, kad ES kaimynystėje statomos AE laikytųsi aukščiausių saugumo standartų, o testavimas nepalankiausiomis sąlygomis atitiktų ES reikalavimus. Lietuva siekė ir sieks, kad Baltarusija į vadinamųjų stress-testų procesą įtrauktų ir ES ekspertus. Negali kilti jokių abejonių, kad branduolinės saugos klausimai visuomet išliks mūsų prioritetu. Čia mes tikimės atviro dialogo ir bendradarbiavimo su mūsų kaimynais“, – sakė ministras.
Susitikime taip pat buvo aptartos aktyvios Baltijos šalių pastangos ir rezultatai energetikos srityje, siekiant energetinio saugumo. Ministras pabrėžė, kad energetinė Baltijos šalių izoliacija Europos Sąjungoje bus visiškai panaikinta įveikus artimiausio dešimtmečio iššūkį – sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais.
Susitikime taip pat pabrėžta, jog Baltijos dugnu planuojama nutiesti antroji „Nord Stream“ dujotiekio linija prieštarauja ES energetikos sąjungos tikslams ir gali būti panaudota kaip įrankis skaldant valstybių narių vienybę.
L.Linkevičius it M.Šefčovičius pažymėjo, kad plėtojant energetikos infrastruktūrą svarbu laikytis ES energetikos sąjungos principų.