Šalies profesinės sąjungos žada siekti, jog minimalus darbo užmokestis būtų didinimas bent iki 1 tūkst. litų. Šiuo metu minimali alga Lietuvoje yra 800 litų neatskaičius mokesčių. Pasak Lietuvos darbo federacijos (LDF) pirmininko Vydo Puskepalio, minimalios algos didinimas bus vienas iš naujo Nacionalinio susitarimo pasirašymo sąlygų.
„Jeigu mes pasirašysime naują Nacionalinį susitarimą, norėsime matyti ir minimalios algos, darbo užmokesčio reguliavimą ir profesinių sąjungų įstatymo patobulinimą. Minimali alga turi būti tokia, kad žmogus galėtų pragyventi. Dabar iš 800 litų priskaičiuoto darbo užmokesčio nė vienas ministras, Seimo narys tikrai nepragyventų“, – trečiadienį po Vyriausybėje vykusio Nacionalinio susitarimo rezultatų aptarimo sakė V. Puskepalis.
Jo teigimu, darbo užmokestis turėtų būti nustatomas atsižvelgiant į infliaciją. Profsąjungos sieks, jog tai būtų įrašyta į Nacionalinį susitarimą. Paprašytas patikslinti, kokia turėtų būti minimali alga, V. Puskepalis teigė, kad „minimali alga turėtų būti gerokai per tūkstantį“.
„Šiandien reikalausime, kad jis būtų 1 tūkst., o vėliau bandysime atsižvelgti į valstybės pajamas, kad ji atitiktų normą. Iki 1,5 tūkst. litų nedrįsčiau prognozuoti, bet 1,2 tūkst. galėtų būti“, – profsąjungų poziciją išsakė LDF vadovas.
Siūlymas nuo 800 iki 900 ar 1 tūkst. litų didinti minimalų darbo užmokestį yra numatytas ir Premjero Andriaus Kubiliaus sudarytos darbo grupės piniginės socialinės paramos gavėjų integracijos į ekonomiškai aktyvią visuomenę klausimams išnagrinėti išvadose.
Anot išvadų rengėjų, padidėjusios minimalios algos žmonėms bus paskata dirbti ir nesinaudoti socialinėmis išmokomis.
Premjeras yra sakęs, kad darbo grupė sprendžia ne minimalaus atlyginimo klausimą, o ką daryti su stipriai išaugusiu socialinių išmokų skaičiumi.