• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus meras atmetė aplinkos ministro miesto valdžiai mestus kaltinimus dėl Vilniaus atliekų rinkos krizės ir pareiškė jog, dėl to kalta pati Aplinkos ministerija, neleidusi bendrovei „Energesman“ Vilniaus atliekų rūšiavimo gamykloje sukauptas deginimui skirtas atliekas saugoti sąvartyne ar kitose teritorijose.

Vilniaus meras atmetė aplinkos ministro miesto valdžiai mestus kaltinimus dėl Vilniaus atliekų rinkos krizės ir pareiškė jog, dėl to kalta pati Aplinkos ministerija, neleidusi bendrovei „Energesman“ Vilniaus atliekų rūšiavimo gamykloje sukauptas deginimui skirtas atliekas saugoti sąvartyne ar kitose teritorijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ministerija vietoje to, kad leistų saugoti kitoje vietoje atliekas, uždaro tą galimybę. Šioje konkrečioje situacijoje atsakomybė yra Aplinkos ministerijos“, - spaudos konferencijoje pirmadienį sakė Remigijus Šimašius.

REKLAMA

Jis taip pat pridūrė, kad savivaldybės valdomas Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) iki rugsėjo 21 dienos laukia informacijos iš „Energesman“ apie jos galimybes užtikrinti nepertraukiamą atliekų rūšiavimą ateityje. Jeigu „Energesman“ pozicija centrui ir savivaldybei netiks, gali būti svarstoma nutraukti sutartį su bendrove.

REKLAMA
REKLAMA

„Energesman“ prašė saugoti atliekas Visagine, tačiau K.Trečiokas anksčiau teigė, kad tokio leidimo išdavimo procedūra buvo neteisėta. „Iš principo mes matome, kad „Enrgesman“ nesugeba vykdyti įsipareigojimų, padaryti rimti pažeidimai. Dabar yra paprašyta pateikti informacijos, kuri leis mums užsitikrinti, kad įmonė ateityje galės vykdyti tuos įsipareigojimus. Vertinsime informaciją ir žiūrėsime, ką toliau darysime“, - kalbėjo R.Šimašius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal 2013 metais pasirašytą „Energesman“ sutartį su VAATC už visas atliekas, atgabentas į gamyklą, yra atsakinga gamyklos operatorė, todėl ji turėjo iš anksto pasirūpinti degiųjų atliekų saugojimu.

R.Šimašius taip pat pridūrė, kad šiuo metu derinamos VAATC ir „Energesman“ degių atliekų saugojimo Kazokiškių sąvartyne sutarties detalės, pagal ją „Energesman“ turės sumokėti tik už degiųjų atliekų saugojimą.

REKLAMA

„Energesman“ vadovas Donatas Majus BNS teigė, kad įmonė ateityje gali rūšiuoti atliekas be jokių kliūčių, jeigu bus užtikrintas degiųjų atliekų saugojimas ne gamyklos teritorijoje.

„Pagrindinis galėjimas įvykdyti įsipareigojimus yra susijęs su kietojo atgautojo kuro - degių atliekų saugojimu. Tai mums reikia pateikti informaciją, kaip mes su VAATC susitarsime dėl saugojimo“, - kalbėjo D.Majus.

REKLAMA

Pagal 2013 metų pabaigoje pasirašytą „Energesman“ sutartį su VAATC už visas atliekas, atgabentas į gamyklą, yra atsakinga gamyklos operatorė. Tačiau tuomet tikėtasi, kad gamyklai pradėjus veikti, bus pastatyta koncerno „Icor“ bei Vilniaus savivaldybės valdomos „Reenergy“ atliekų deginimo jėgainė. Tačiau pernai vasarį projektas buvo sustabdytas, Vyriausybei nutarus, kad tokią jėgainę gali statyti tik valstybės valdoma monė. Šis darbas buvo pavestas „Lietuvos energija“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po daugiau nei savaitės pertraukos „Energesman“ valdoma atliekų rūšiavimo gamykla pirmadienį pradėjo veikti visu pajėgumu, nes, pasak įmonės vadovo, praėjusią savaitę dalis degiųjų atliekų buvo išvežtos į Klaipėdos kogeneracinę jėgainę. Įmonė yra perpildyta degiosiomis atliekomis, skirtomis deginti nepastatytose Vilniaus ir Kauno kogeneracinėse jėgainėse - pirmoji elektrinė bus pastatyta iki 2018-ųjų pabaigos, antroji - 2019 metais.

REKLAMA

 

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas praėjusį penktadienį dėl susidariusios situacijos kaltino Vilniaus savivaldybę ir paragino prisiimti atsakomybę. Jis taip pat kalbėjo, jog dėl galbūt neteisėtų savivaldybės veiksmų svarstoma kreiptis į teisėsaugą. Jis penktadienį taip pat pasirašė įsakymą, leidžiantį degias atliekas saugoti Kazokiškėse, tačiau VAATC su „Energesman“ kol kas negali baigti derybų dėl saugojimo, nes įsakymas nėra paskelbtas viešai.

REKLAMA

 

„Energesman“ valdoma atliekų rūšiavimo gamykla pradėjo veikti gegužę. Bendrovė gamyklą valdys iki 2033 metų, o vėliau turtą perduos VAATC.

 

Krizė laikinai suvaldyta

Deginimui skirtomis atliekomis perpildyta ir dešimtadaliu pajėgumų daugiau nei savaitę dirbusi Vilniaus atliekų rūšiavimo gamykla pirmadienį vėl veikia visu pajėgumu. Tikimasi, kad šią savaitę su Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centru (VAATC) pavyks pasirašyti šių atliekų saugojimo Kazokiškių sąvartyne sutartį. Dar laukiama, kol įsigalios aplinkos ministro pasirašyta leidimas degias atliekas saugoti Kazokiškėse. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gamyklos operatorės bendrovės „Energesman“ vadovas Donatas Majus BNS sakė, jog sutartį su VAATC tikimasi pasirašyti šios savaitės viduryje, tačiau ir nesulaukus centro leidimo vežti atliekas į Kazokiškes, gamykla jau nuo pirmadienio ryto veikia visu pajėgumu.

„Dabar baigiame paskutinius sutarties punktus sudėlioti ir artimiausiomis dienomis turėtume viską pasitvirtinti. Atliekas jau priimame pilnu pajėgumu, atidarėme vartus. (...) Dėl ministro taisyklių lieka daug neatsakytų klausimų, ar mes teisingai su aplinkosaugininkais jas suprantame“, - kalbėjo D.Majus. Jo teigimu, pirminis susitarimas su VAATC bus trumpalaikis, nes kol kas oficialiai nepaskelbtas aplinkos ministro Kęstučio Trečioko rugsėjo 16 dieną pasirašytas įsakymas, leidžiantis degias atliekas saugoti Kazokiškių sąvartyne. Vėliau bus pasirašyta ir ilgesnio termino sutartis.

REKLAMA

VAATC vadovas Tomas Vaitkevičius tvirtino, kad sutarties su „Energesman“ pasirašymą vilkina būtent tai, kad neaskelbtas ministro įsakymas.

„Pirmiausia nepajudėjo ministro įsakymas, jis vis dar nepaskelbtas teisės aktų registre. Kol kas teisinės galios neturime. Pokalbiai apie saugojimą vyksta ir ką tik baigėme dar vieną etapą pokalbių apie tai. Derinimo procesas jau nuo seno vyksta. Tikėdamiesi, kad ministerija kažką padarys sutarties nuostatas derinome jau seniai, bet nuo įsakymo kai kurias nuostatas gali tekti keisti“, - BNS sakė T.Vaitkevičius.

REKLAMA

Jo žodžiais, susitarimą tikimasi pasirašyti šią savaitę.

Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorius Dalius Krinickas BNS sakė, jog ministro įsakymas turėtų būti viešai paskelbtas pirmadienį.

Aplinkos ministras praėjusį penktadienį dėl susidariusios situacijos kaltino Vilniaus savivaldybę ir paragino prisiimti atsakomybę. Taip pat ministras kalbėjo, jog dėl galbūt neteisėtų savivaldybės veiksmų svarstoma kreiptis į teisėsaugą.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų