Jei vyras per mėnesį uždirba 1300 lt, o žmona nedirba, augina mažą mergaitę, šeima nuosavo turto neturi - ar šeima galėtų pasiimti paskolą? Situaciją komentuoja įvairių bankų finansų ekspertai.
Reikia gerai apsvarstyti
AB „Hansabanko“ būsto finansavimo departamento direktorė Žana Kovšova teigė, kad paskolos dydis priklauso nuo kliento šeimos grynųjų pajamų bei įkeičiamo turto vertės.
Įvairiais atvejais paskolos dydis gali labai ženkliai skirtis – tai priklauso nuo kiekvienos individualios situacijos.
„Prieš imant paskolą šeimai svarbu apsispręsti, kokią gaunamų pajamų dalį kiekvieną mėnesį ji gali skirti paskolai mokėti“, – Verslosavaite.lt teigė Ž. Kovšova.
Bankai rekomenduoja, kad paskolų mėnesio įmokos neviršytų 50 procentų šeimos mėnesio pajamų.
Šeimai paskola nebūtų išduota
SEB Vilniaus banko prezidento patarėja, šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė teigė, kad šiai, trijų asmenų šeimai paskola nebūtų išduota, nes su tokio dydžio pajamomis jie negali prisiimti jokių finansinių įsipareigojimų.
„300 tūkstančių litų paskolos mėnesio įmoka, net ir skolinantis maksimaliam 40 metų terminui, būtų apie 1 600 litų per mėnesį. Taigi per mėnesį reiktų uždirbti bent 4 000 litų, - Verslosavaite.lt teigė J. Varanauskienė. – Dar gali prireikti pradinio įnašo ar užstato, kurio vertė turėtų būti didesnė negu paskolos suma.
„Bankai paprastai vertina ne tik darbo užmokesčius, bet ir kitokias pajamas. Pavyzdžiui, gal šeima, auginanti vaiką, gauna ir motinystės išmokas, kurios taip pat gali būti įtraukiamos į bendrą šeimos pajamų sumą“, - svarstė Ž. Kovšova.
Bankuose dirbantys specialistai šeimai siūlo pagalvoti, ar tikrai reikalinga tokio dydžio paskola, pasvarstyti apie galimus esamos situacijos sprendimo būdus ir alternatyvas.
Skirtinguose miestuose, skirtingi reikalavimai
Pasak AB „Nordea Bank Lietuva“ pardavimų plėtros ir palaikymo skyriaus vadovės Žaneto Stankevič, įvairiuose miestuose grynųjų mėnesio pajamų suma skiriasi.
„Pagal mūsų banko reikalavimus grynųjų mėnesio pajamų suma, kuri turi likti 3 asmenų šeimai po kredito grąžinimo yra: Vilniuje – 1 400 litų per mėnesį, Kaune bei Klaipėdoje – 1 300 litų, kituose miestuose - 1 100 litų“, – Verslosavaite.lt sakė Ž. Stankevič.
Sumažėjo 13 procentų
„Pasirašytų būsto paskolų per pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, sumažėjo apie 13 procentų. Paraiškų būsto paskolai gauti rinkoje daugiausiai sulaukta šių metų sausį, vėlesniais mėnesiais – vasarį ir kovą – jų šiek tiek mažėjo, – teigė Ž. Kovšova. – Palyginti su pirmaisiais šių metų mėnesiais, balandį sulaukta daugiausiai klientų, norinčių pasiskolinti iš banko būstui.“
Reikia pateikti visus dokumentus
Bankuose dirbantys specialistai teigė, kad norint pasiimti paskolą, bankui reikia pateikti tvarkingus bendruosius ir papildomus dokumentus.
Bendrieji dokumentai, kurių reikia prašant paskolos: pasas ar asmens tapatybės kortelė, valstybinio socialinio draudimo pažymėjimas bei pajamas patvirtinantys dokumentai.
„Juos reikia pateikti, jei kliento darbo užmokestis ar kitos pastovios pajamos pastaruosius 6 mėnesius nebuvo pervedamos į sąskaitą banke. Taip pat, jei nėra duomenų apie pajamas „Sodros“ duomenų bazėje, ar klientas nėra davęs sutikimo tikrinti informacijos „Sodros“ duomenų bazėje“, – sakė Ž. Kovšova.
Taip pat reikia dokumentų, kuriuose yra nurodytos kitos kliento pajamos, jei jis tokias gauna bei turimų finansinių įsipareigojimų fiziniams asmenims, įmonėms ar finansinėms institucijoms sutarčių kopijas.
„Jeigu klientas susituokęs, tuomet ir sutuoktiniui reikės pateikti analogiškus dokumentus“, – teigė Ž. Kovšova.
Papildomi dokumentai reikalingi kreipiantis dėl paskolos gyvenamajam būstui, sodo namui, sodybai statyti ar remontuoti.
Aistė Liudvinaitytė