„Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, jog BVP augimas pernai galėjo būti didesnis, o Lietuvos potencialas neišnaudojamas.
„Pakankamai neblogas, bet galėjo būti geresnis, nes LT ekonomika prieš pandemiją augo po 4 procentus, turint galvoje tai, kad 2021 metai buvo nuosmukio, stagnacijos metai, tai atšokimo metai galėjo būti geresni, Lietuvos potencialas nėra pilnai išnaudotas, palyginti su lygiu, kuriame mes būtume buvę, jei ne pandemija. Iš dalies tai lėmė pakankamai ilgai trukę karantino suvaržymai. Yra vilties, kad šiais metais pavyks atotrūkį nuo potencialo sumažinti, noras iššūkių yra nemažas“, – BNS sakė Ž. Mauricas.
Analitikas pabrėžia, kad šalies ūkis pernai augo lėčiau nei kainos.
„Pastaruosius du ketvirčius praktiškai augome tik kainų komponente. Tai šaltas dušas Lietuvai, nes kainomis Vakarų Europą vejamės greičiau nei BVP augimu, mūsų augimas tampa išbalansuotas“, – BNS sakė Ž. Mauricas.
SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigė prognozavęs 4,9 proc. BVP pokytį, nepašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtakos, tuo metu statistikų rodiklis – 4,8 proc, todėl rezultatas, pasak jo, kiek mažesnis nei tikėtasi.
Anot jo, paskutinį metų ketvirtį buvo galima tikėtis didesnio pramonės ir mažmeninės prekybos augimo.
„Paskutinis ketvirtis buvo labai stiprus pramonei ir mažmeninei prekybai. Sakyčiau, pagal tai, ką mes išvydome gruodžio mėnesį pramonėje ir prekyboje, buvo vilčių sulaukti didesnio augimo“, – sakė ekonomistas.
Ž. Maurico teigimu, šiais metais BVP augimas sieks apie 2,8 procento.
Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) pernai, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, augo 5,1 proc. ir to meto kainomis siekė 55,4 mlrd. eurų.