Kaip teigia vyriausiasis banko ekonomistas Nerijus Mačiulis, šiuo metu lėtėja visų didžiųjų pasaulio ekonomikų apsukos. Kai kurių šalių ūkio augimas sustojęs, o kitų, pavyzdžiui, Italijos, net traukiasi.
„Visos euro zonos ekonomikos augimo prognozė taip pat mažinama nuo 1,8 iki 1,3 proc. Vokietijos ir Prancūzijos augimas vos viršys 1 proc., o Italijos ekonomika kelis ketvirčius gali trauktis“, – sakė N. Mačiulis.
Sumažintos yra ir Baltijos šalių ekonomikos prognozės šiems metams. Tiesa, nepaisant to, regionas vistiek išliks tarp sparčiausiai augančių visoje euro zonoje.
Lietuvos ekonomikos prognozė 2019 metams, dėl teigiamų tendencijų darbo rinkoje, padidinta iki 2,7 proc.
„Tik vienas rodiklis rodo, kad Lietuvos ekonomika šyla. Tai greičiau už produktyvumą augantys atlyginimai. Bet kol kas tai nėra drama, eksporto apimčių tai neprislopino. Be to, augantys atlyginimai nesumažino ir lietuviškų įmonių konkurencingumo užsienio rinkose“, – teigė N. Mačiulis.
Tiesa, jis pridūrė, kad darbuotojų po truputį pradeda trūkti, nors ir ne taip smarkiai kaip 2007 m.
Nuo Rygos dar atsiliekame
Gerų žinių jis turėjo ir savo būsto neturintiems, bet jį įsigyti svajojantiems Lietuvos gyventojams. Anot N. Mačiulio, šįmet gali būti pasiektas naujas būsto įperkamumo rekordas.
„Būstą, ypač naujos statybos, bus lengviau įsigyti. Nemažai gyventojų šįmet priims sprendimą įsigyti būstą. Prielaidų būstų brangimui šįmet bus mažiau. Matome, kad NT pasiūla yra didelė“, – pastebi N. Mačiulis.
Tiesa, pagal būsto įperkamumo rodiklį Vilniaus gyventojai vis dar atsilieka nuo Rygos.
„Seniai Lietuvos gyventojai jautėsi taip gerai, kaip jaučiasi dabar. Pernai vidutinė alga vidutiniškai didėjo dešimt procentų, o infliacija buvo daugiau nei trigubai mažesnė už atlyginimų augimą. Šįmet didėjimas algų, įvertinus infliacija, gali pasiekti 11 proc. ir bus didžiausias visoje Europos Sąjungoje ir didžiausias Lietuvoje nuo 2008 m.“, – optimizmo nestokojo ekonomistas.
N. Mačiulis piešia šviesią ateitį ir dėl vienos iš didžiausių Lietuvos problemų – emigracijos. Jis prognozuoja, kad šįmet pirmą sykį dėl tarptautinės migracijos gyventojų Lietuvoje nemažės, o didės.
Be to, ekonomistas teigia, kad pagrindo bijoti algų lygio mažėjimo dėl emigracijos nereikėtų. Darbo rankų šiuo metu ypač smarkiai trūksta, nepaisant atvykstančių ukrainiečių ir baltarusių.