Jungtinių Valstijų finansų specialistas Marcas Faberis, neseniai pateikęs ataskaitą „Gloom, Boom and Doom“ (liet. „Tamsa, sprogimas ir pražūtis“), teigia, kad naftos kainos gali ir toliau augti, tačiau JAV akcijų gali laukti sunkūs metai, rašo CNBC.
„Žvelgiant į kai kurias kitas prekes, tokias kaip varis, tuomet naftos kainos tikrai gali viršyti net ir dabartinius rodiklius, – kalbėjo M. Faberis. – Aš nemanau, kad nafta yra brangi, lyginant su kitomis prekėmis“.
Specialisto teigimu, tolimesnis naftos kainų augimas priklausys nuo tam tikrų politinių problemų – tam tikrų naftos tiekimo trukdžių ar galimybės, kad pasaulio ekonomika gali patirti dar vieną sprogimą. M. Faberis mano, kad tokį sprogimą gali sukelti dirbtinai žemos palūkanų normos, silpnos monetarinės politikos ir augančios valstybių skolos.
„Tokie sprogimai ilgai netrunka, – tęsė M. Faberis. – Jie nėra pastovūs, tačiau gali trukti nuo 6 iki 18 mėnesių ir tuomet pasaulinėje ekonomikoje gali įvykti pasikartojantys nuosmukiai.“
Stebėdamas JAV ekonomikos atsigavimą, jis baiminasi, kad pakilimas gali greitai baigtis dėl paskutinės privatizacijos besivystančiose rinkose.
„Aš nemanau, kad besivystančios rinkos jau pasiekė žemiausią lygį, – mano M. Faberis. – Daugeliu atveju jos yra nukritusios 20 proc., o daugelio rimtų kompanijų akcijos nusmuko 30 proc. nuo didžiausių savo aukštumų.“
„JAV vertybinių popierių rinkos išaugo dvigubai nuo didžiausio nuosmukio, – pridėjo finansų specialistas. – Kitaip tariant, buvo tik trys atvejai per paskutinį šimtmetį, kuomet JAV vertybinių popierių rinka išaugo dvigubai vos per du metus.“
M. Faberis siūlo būti atsargiems įsigyjant JAV akcijas vien dėl to, kad investuotojų nuotaikos yra pozityvios. Jo nuomone, JAV rinka netrukus turėtų prisijungti prie krentančių besivystančių rinkų, kadangi daugelio JAV kompanijų didžioji dalis pelno atkeliavo būtent iš besivystančių rinkų.
„Didžiausias mano susirūpinimas yra Kinija ir politinė įtampa, – sakė M. Faberis. – Manau, kad Kinijoje nėra viskas gerai. Jei Kinijos ekonomika sulėtės labiau nei prognozuoja analitikai, tuomet prekių kainos gali patirti nuosmukį, o Kinijos obligacijos patirti didelį smūgį.“