Sunkmetis neaplenkė ir vieno sočiausiai gyvenančio sektoriaus – farmacijos. Lietuvos vaistų gamintojai skaičiuoja, kad medikamentų pirkimas vidaus rinkoje smuko kone perpus. Jų teigimu, gelbėja tik eksportas. Jis ir šiemet, planuojama, bus pagrindinis gelbėtojas, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.
Vaistų gamybos sunkmetis nesutrypė kaip kai kurių kitų sektorių, tačiau ir neaplenkė, sako farmacijos bendrovės.
Anksčiau į vaistines užsukę žmonės nusipirkdavo ir tą minutę reikiamų vaistų, ir keletą ateičiai. Dabar – perka tik būtiniausius. Be to, daugelis esą išvis atsisakė maisto papildų.
„Kalbant apie krizę, aišku, ji paveikė. Lietuvos rinkoje ypač susiklostė nepalanki situacija. Bendras lygis smuko apie 40 proc.“, – teigia UAB „Aconitum“ direktorius plėtrai Laimis Akramas.
„Tiek pati farmacijos rinka susitraukė, tiek ypatingai jautėm žymiai mažesnius pirkimus iš ligoninių. Įtakos turėjo ir sumažėjęs ligonių kasų finansavimas, ir pačių gyventojų perkamoji galia“, – aiškina AB „Sanitas“ generalinis direktorius Saulius Jurgelėnas.
Lengviau sunkmetį išgyveno tik preparatus iš natūralių žaliavų gaminančios bendrovės. Tačiau bendrai pardavimams mažoje Lietuvos rinkoje smukus 20–40 proc., vaistų gamintojai buvo priversti savo produktus aktyviau siūlyti užsieniui.
Kai kurios bendrovės sako eksporto apimtis padidinusios net 100 proc. Vienus gamintojus eksportas per krizę gelbėjo, kitiems padėjo net skaičiuoti didesnį pelną.
„Mes praeitais metais dėl eksporto augom. Kitose rinkose situacija buvo ne tokia sunki kaip Lietuvoje, ne tokia įtampa buvo, ir turėjom naujas registracijas naujose rinkose“, – teigia UAB „Valentis“ valdybos narys Vaidotas Deveikis.
„Jeigu ne eksportas, tai bendrosios apimtys būtų gerokai sumažėjusios. Aišku, tada būtų buvusi būtinybė mažinti darbuotojų kiekį, didinti bedarbystę ir panašiai“, – aiškina UAB „Aconitum“ direktorius plėtrai L. Akramas.
Tačiau įsitvirtinti užsienio rinkose prireikė ir papildomų investicijų, atnaujinant įrangą, laboratorijas. Pasinaudojus struktūrinėmis lėšomis ir atnaujinus gamyklas, vaistų gamintojai sako, kad sulaukė ir daugiau užsakymų moksliniams tyrimams iš užsienio šalių.
Visgi, anot lietuviškų medikamentų gamintojų, Lietuvos rinka iš aplinkinių šalių atsigauna bene sunkiausiai. Todėl šiemet augimas neplanuojamas. Didesnių pardavimų, maždaug penktadaliu, tikimasi tik užsienyje.
Kristina GARALEVIČIŪTĖ, Jūratė ANILIONYTĖ, Joana LAPĖNIENĖ