2017 m. III ketvirtį PLI rodo Lietuvos rinkoje išliekančias sąlyginai teigiamas pramonės vadovų nuotaikas – bendras indekso įvertis išlieka pozityvus ir beveik nepakitęs nuo metų pradžios, siekiantis 67 punktus (6 proc. punktais aukščiau, lyginant su 2016 m. III ketv. PLI). Tai liudija apie stabiliai augančią šalies pramonę, o kartu ir ekonomiką. Apklausos duomenimis didžiausias užtikrintumas, o taip pat ir sparčiausias augimas trečią šių metų ketvirtį bus matomas elektronikos, mašinų ir įrenginių, medienos ir baldų pramonės sektoriuose. Nors optimistinės nuotaikos pastebimos beveik visuose apdirbamosios pramonės sektoriuose, tačiau maisto ir tekstilės pramonės lūkesčiai krenta jau keletą periodų iš eilės (55 proc. punktai maisto pramonės, 57 proc. punktai tekstilės pramonės atitinkamai).
Vadovai prognozuoja gamybos augimą, tačiau tik maža dalis planuoja investicijas į pajėgumų didinimą
Remiantis atliktos apklausos duomenimis, 56 proc. visų apklausoje dalyvavusių pramonės įmonių vadovų trečiąjį šių metų ketvirtį tikisi padidinti pagaminamos produkcijos kiekį, o dar beveik 36 proc. - išlaikyti jį nepakitusį. Daugiausiai pozityvumo matoma medienos ir baldų pramonėje – net 78 proc. įmonių vadovų tikisi produkcijos kiekio padidėjimo, taip lenkdami visas kitas pramonės šakas.
Žvelgiant į įmonių investicijų prognozę, trečiąjį šių metų ketvirtį tik 28 proc. įmonių vadovų tikisi didinti investicijas, beveik per pus mažiau nei šių metų antrąjį ketvirtį. Investicijos bus nukreiptos pirmiausiai į gamybinių įrenginių modernizaciją, o didžiausio augimo galime tikėtis elektronikos bei medienos ir baldų pramonės sektoriuose.
Vienas iš pagrindinių pozityvios nuotaikos variklių – teigiami eksporto lūkesčiai. Net 57 proc. (7 proc. punktais daugiau nei praėjusį ketvirtį) vadovų tikisi didinti eksporto apimtis. Tuo tarpu vietinė rinka didelių permainų nežada, kadangi 47 proc. vadovų tikisi nepakitusio pajamų lygio vietinėje rinkoje.
„Įmonių vadovų lūkesčiai tik dar kartą patvirtina, ką konfederacija intensyviai akcentuoja pastaruoju metu: būtina kuo skubiau priimti mokestinių iniciatyvų paketą, kurios skatintų ir kurtų maksimaliai palankias sąlygas investicijoms į technologines inovacijas, modernizaciją. Tik taip eksporto rinkose išlaikysime pozicijas, nes pigios darbo jėgos mitas seniai ir pelnytai sugriautas“, komentuoja Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas R. Dargis.
Sparčiausias darbuotojų skaičiaus ir atlyginimų augimas - elektronikos pramonėje
Atliktos apklausos duomenimis, trečiąjį šių metų ketvirtį 23 proc. didžiausių įmonių vadovų tikisi padidinti darbuotojų skaičių, 65 proc. išlaikyti stabilų ir 12 proc. – mažinti. Tuo tarpu trečdalis apklaustų įmonių vadovų planuoja darbuotojų atlygio kilimą – tai kur kas mažiau nei antrąjį šių metų ketvirtį.
Darbuotojų skaičiaus bei atlyginimų augimo klausimu labiausiai išsiskiria elektronikos pramonė: darbuotojų skaičiaus padidėjimą planuoja 67 proc. apklaustų įmonių vadovų. Atlyginimų prognozėse taip pat optimizmu labiausiai išsiskiria elektronikos pramonė, kur net 83 proc. apklausoje dalyvavusių vadovų planuoja kelti darbo užmokestį. Tuo tarpu kituose sektoriuose darbo užmokesčio kilimas numatomas, tačiau lėtesniu tempu.