Pokyčiai kaime, jo plėtros perspektyvos apžvelgti trečiadienį Seime surengtoje konferencijoje, skirtoje Seimo Kaimo reikalų komiteto 20-ties metų veiklai paminėti.
Lietuvos kaime sėkmingai vyksta per pirmuosius Nepriklausomybės dešimtmečius prasidėję teigiami pokyčiai: formuojasi privatus žemės ūkio sektorius, kuriasi šeimos ūkiai, diegiamos naujos technologijos.
Pasak šio komiteto pirmininko Edmundo Pupinio, agrarine valstybe šimtmečius buvusi mūsų šalis išliko ir XXI amžiuje. Jis pabrėžė, kad Seime visuomet daugiau ar mažiau sėkmingai buvo ginami žemdirbių interesai, stengiamasi inicijuoti kuo palankesnius šalies agrariniam sektoriui reikalingus įstatymus. Iš šiuo metu dar nesibaigia reformų laikas - aktualios žemės pardavimo reikalai, aplinkosaugos, regionų ypatumų akcentavimo, žmonių bendruomeniškumo, jų užimtumo skatinimo problemos.
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, sveikindama Kaimo reikalų komitetą su garbinga sukaktimi, pabrėžė, kad per 20 metų Nepriklausomybės metų buvo didžiulis iššūkis Lietuvos kaimui pereiti į visiškai kitą ūkinę sistemą. Nelengvai kūrėsi ūkinės bendrovės, ūkininkų ūkiai. Taip pat reikėjo įdėti daug pastangų tvarkant teisinę bazę.
Tačiau, sakė Seimo vadovė, mūsų šalies kaime, be negatyvių reiškinių, jau daug ir prošvaisčių - gausėja pažangiai dirbančių ūkininkų, kurie sėkmingai pasinaudoja ES teikiama finansine parama ir jau sėkmingai konkuruoja su savo pagaminta produkcija ir užsienio rinkose.
Pagrindinį pranešimą konferencijoje perskaitęs žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius akcentavo, kad šiuo metu šalies žemės ūkyje dirba apie 6 proc. Lietuvos gyventojų, o ES vidurkis - 4 proc. Vadinasi, didėjant darbo našumui žemės ūkyje, darbo vietų dar mažės. Todėl didės alternatyvaus verslo: automobilių, servisų, kirpyklų, siuvyklų ir panašiai - poreikis.
Dabartiniu metu Lietuvos žemdirbiams svarbus klausimas dėl tiesioginių išmokų suvienodinimo visose valstybėse. Ministras K. Starkevičius tikino, kad po 2013 metų ES parama ūkininkams bus garantuota. Jis taip pat teigė, kad smulkiems pieno ūkiams iš krizės išeiti gali padėti spartesnis jungimasis į kooperatyvus. Antai, Žemaitijoje į kooperatyvą "Pieno gėlė" susijungė keletas smulkių ūkių. Mūsų pieno, mėsos perdirbėjams pavyko išsaugoti eksporto rinkas, o kai kurias - ir išplėsti.
Konferencijoje apie žemdirbių savivaldos organizacijų ir valstybinių institucijų bendradarbiavimą kalbėjo Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas. Lietuvos kaimo viziją pristatė Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto direktorė Rasa Melnikienė.
Diskusijoje mintimis pasidalijo buvę Seimo Kaimo reikalų komiteto primininkai Eimantas Grakauskas, Mykolas Pronckus, Jeronimas Kraujelis, Gintautas Kniukšta, Jonas Jagminas, Viktoras Rinkevičius.