• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus vertybinių popierių birža (VVPB) nenustoja raudonavusi ir vis dar išlaiko neigiamą akcijų kainų judėjimo kryptį. OMXV indeksas nukrito 8,19 proc. iki 244,38 punkto ribos. Brangusių ir pigusių pozicijų santykis atitinkamai buvo 4/30. Bendra VVPB apyvarta siekė 8,82 mln. litų, buvo sudaryta 2518 sandorių.

REKLAMA
REKLAMA

Vakar prekybos sesija Jungtinėse Amerikos Valstijose prasidėjo gana neblogai, kadangi Federalinis rezervų bankas pranešė, jog pradeda supirkinėti komercinius vekselius. Pesimizmas įsivyravo B. Bernankei pranešus, kad ekonomikos lėtėjimo rizika išaugo, taip pat užsiminė apie ketinimus sumažinti bazinę palūkanų normą. Labiausiai smuko finansų sektoriaus akcijų kursai, pvz., „Bank of America" akcijos pigo net 26,2 proc., kompanijai pranešus apie dividendų mažinimą ir planus pritraukti 10 mlrd. JAV dolerių kompensuoti nuostoliams, patirtiems dėl kreditavimo krizės. Indeksas Dow Jones vakar nusmuko 5,11 proc., Standard & Poor's 500 - 5,74 proc., Nasdaq - 5,80 proc.

REKLAMA

Azijos regiono biržų indeksai šiandien krito daugiau kaip 6 proc. Investuotojus kuo toliau, tuo labiau apima pesimizmas dėl pasaulio ekonomikos perspektyvų. O Indonezijos biržoje buvo sustabdyta prekyba po to, kai indeksas JSX nusmuko net 10,4 proc. Regione labiausiai pigo eksportuojančių savo produkciją kompanijų akcijos. Tačiau kai kurių automobilių gamintojų akcijų kursai krito ne taip smarkiai, kaip antai „Hyundai Motor“ „tik“ 1,6 proc.  Didžiausios  regione  Tokijo  vertybinių  popierių  biržos  indeksas Nikkei 225 (-10,35 proc.) šiandien pikiravo žemyn. Tai pats didžiausias Japonijos indekso vienos dienos kritimas per pastaruosius 21 metus. Iš viso per pastarąsias dvi savaites Nikkei 225 nukrito 24 proc. Japonijos biržoje šiandien labiausiai smuko finansų kompanijų ir automobilių gamintojų akcijų kainos.

REKLAMA
REKLAMA

Investuotojai kapituliuoja – taip galima trumpai charakterizuoti tai, kas šiandien pirmoje dienos pusėje vyko Europos biržose. Baimindamiesi pasaulio ekonominės krizės investuotojai išsipardavinėjo savo vertybinius popierius. Didžiausiu akcijų kursų smukimu išsiskyrė finansų sektorius, kur bankų „Royal Bank of Scotland Group PLC“, „Barclays PLC“ ir „Deutsche Bank AG“ akcijų kainos sumenko atitinkamai 11,71; 15,26 ir 11,92 proc. Be to, smarkiai smuko ir kasybos sektoriaus kompanijų akcijų kursai, kadangi šiandien žaliavų biržose varis pigo 6 proc., o kitų metalų kainos sumažėjo 3 proc. Prekybos sesijos viduryje Europos akcijų indeksas Dow Jones Stoxx ; 600 buvo nukritęs 3,46 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

***

Milano biržoje akcijos krito 7 proc., Londono ir Paryžiaus - 8 proc., vėliau atsitiesė iki -6,4; -5,1 ir -5,7 atitinkamai. Frankfurte akcijų indeksas sumenko -6,2 proc.

Galiausiai, po pietų JAV biržos prekybos metu (+7 valandos) akcijos ir indeksai atsigavo. Po šešių dienų kritimo iš eilės akcijos pradėjo kilti. Investuotojus atgaivino malonus lietutis – žinios apie daugelio pasaulio centrinių bankų įvykdytą palūkanų normų mažinimą suteikė vilčių, kad taip trūkstamų pinigų atsiras daugiau.

REKLAMA

„Standard&Poors 500" indeksas po vakarykščio kritimo į nuo jo skaičiavimo pradžios neregėtas žemumas išaugo 1,7 proc. iki 1013 punktų. „Dow Jones" pramoninis indeksas augo 1,1 proc. iki 9551, „Nasdaq Composite" – 2,3 proc. iki 1795 punktų.

Sparčiausiai technologinių kompanijų, žaliavų perdirbėjų ir net bankų akcijos.

Europos centrinis bankas sumažino palūkanų normą iki 3,75 proc., JAV Federalinis rezervas – iki 1,5 proc. Palūkanų normas mažino ir kitų valstybių centriniai bankai: D. Britanijos, Kanados, Šveicarijos, Kinijos, net Švedijos bankas, šiais metais dar kėlęs palūkanas iki 4,75 proc., dabar jas sumažino 0,5 proc. Japonijos centrinio banko palūkanų norma jau nuo seno yra 0,5 proc., todėl japonai apsiribojo formaliu paramos pareiškimu kitų pasaulio centrinių bankų veiksmams.

REKLAMA

Rusijoje biržos veikla dėl akcijų kurso kritimo stabdoma kasdien, kartais po kelis kartus per dieną.

Spalio 6 diena tapo juodžiausiu pirmadieniu Rusijos kompanijų vertybinių popierių istorijoje, pranokęs ir 1998 metų laikus RTS indeksas krito 19 procentų, o Micex – 18.

Dviejų didžiausių ir patikimiausių kompanijų „Gazprom" ir „Sberbank" vertė iki šio pirmadienio buvo 360 mlrd. ir 77 mlrd. JAV dolerių atitinkamai, o vakare jau 132 ir 29 mlrd. atitinkamai.

RTS prekyba sustabdyta neribotam laikui, o MICEX atnaujinta su apribojimais. Atrodo, rusams, skirtingai nei amerikiečiams ar europiečiams, teks laukti kitų įkvėpimo šaltinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų