Rūta Lankininkaitė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Dalį pernai sumažėjusio tarptautinių krovinių srauto „Lietuvos geležinkeliai“ tikisi kompensuoti veždami daugiau konteinerių ir vietos krovinių. Tačiau beveik vien iš krovinių vežimo gyvenanti valstybės įmonė nesitiki, kad padėtis krovinių rinkoje šiemet keisis į gerąją pusę.
Pernai „Lietuvos geležinkeliai“ pervežė 48 mln. tonų krovinių, tačiau bendras jų srautas krito daugiau nei 2,5 proc. , o tarptautinių krovinių – daugiau nei 4,5 proc. Priežasčių, pasak įmonės atstovų, galima vardinti daug, tačiau pagrindinės – didėjanti konkurencija ir pasaulio makroekonomikos pokyčiai.
„Esame priklausomi nuo tarptautinių rinkų, ir yra tokių dalykų, kuriems mes įtakos daryti negalime“, – komentuoja „Lietuvos geležinkelių“ Krovinių direkcijos Komercijos departamento vadovas Tomas Keršis.
Sausį per Klaipėdą eksportuojamų baltarusiškų trąšų kiekiai vėl truputį didėjo, tačiau bendrovė nesitiki, kad bendras krovinių srautas šiemet augs. Esą būtų gerai bent išlaikyti buvusį, todėl truputį didėja ir krovinių vežimo tarifai. Vežėjų abejones patvirtina didžiausia jų klientė – naftos perdirbimo bendrovė AB „Orlen Lietuva“.
„Dėl nepalankios makroekonomikos situacijos ir labai sumažėjusios naftos perdirbimo maržos visoje Europoje ir pasaulyje mes sumažinome savo gamybos apimtis. Tai jaučia ne tik „Orlen Lietuva“, bet ir visos Europos naftos perdirbimo sektorius“, – sako įmonės viešųjų ryšių direktorius Audrius Stasiulaitis.
Anot jo, tokia situacija susidarė dėl JAV vykstančios skalūnų naftos revoliucijos, padidėjusios konkurencijos iš Indijos ir Saudo Arabijos, Rusijos – šalių, kurios padidino į Europą įvežamų produktų kiekį.
Stabilizuoti veiklą įmonė rengiasi tik mažindama logistikos sąnaudas. Pirmiausia bus tiesiamas produktotiekis į Klaipėdą. Tai reiškia, kad mažiau krovinių bus pervežama geležinkeliais. „Lietuvos geležinkeliai“ savo viltis sieja su konteineriniais traukiniais, pervežimais konteineriais ir jau dabar kuria logistikos centrus tokiems kroviniams.
„Tai nėra ta transportavimo rūšis, iš kurios mes uždirbam , bet tai – investicija į, tikiu, labai netolimą ateitį. Kai vežimai vis labiau augs, mes galėsime pasiūlyti patikimą ir gerą paslaugą“, – investicijas apibūdina T. Keršis.