Lietuvoje birželį užfiksuota 0,6 proc. mėnesio ir 12,5 proc. metinė infliacija. Rodiklio augimas dar kartą aplenkė prognozę.
Statistikos departamentas anksčiau prognozavo, jog birželio infliacijos rodiklis turėtų siekti 0,4 proc.
Gegužę metinė infliacija buvo 12 proc.
„Hansabanko“ analitikai išplatintame pranešime teigia, jog nors didelę dalį rodiklio nulemia išorinės, nuo Lietuvos nepriklausančios priežastys, apie pusę infliacijos lemia vidiniai veiksniai, kuriuos bent iš dalies gali paveikti tinkama šalies ekonominė politika.
„Deja, pastarieji sprendimai, pavyzdžiui, įstatymas, numatantis socialinių išmokų ir minimalaus darbo užmokesčio indeksavimą, ne kovoja su infliacija, o, atvirkščiai, ją skatina, nes į įstatymą yra „įrašoma“ jau įsisukusi darbo užmokesčio ir kainų augimo spiralė“, – sako „Hansabanko“ analitikė Jurgita Jurgutytė.
Pranešama, jog birželio mėnesio infliacijos augimą lėmė dar 0,8 proc. pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 1,7 proc. – transporto grupės prekės ir paslaugos, 1,1 proc. – sveikatos priežiūros grupės prekės ir paslaugos.
Drabužiai ir avalynė birželį atpigo 0,8 proc.
Metinės infliacijos lygį taip pat daugiausia lėmė 18,9 proc. pabrangę maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 17,9 proc. – būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro, 17,3 proc. – transporto grupių prekės ir paslaugos ir 2,9 proc. atpigę drabužiai ir avalynė.