„(Javapjūtė) baigėsi gerokai anksčiau, net trimis savaitėmis, negu ankstesniais metais. Ūkininkai skubėjo nusiimti derlių iki prognozuoto praėjusį savaitgalį lietaus. Tuo ji ir išskirtinė, kad anksčiau prasidėjo ir anksčiau baigėsi, be to, išskirtinai mažas derlius – 30 proc. mažesnis negu pastarųjų metų vidurkis“, – BNS sakė Aušrys Macijauskas.
Anot jo, vidutiniškai Lietuvoje prikuliama apie 5 mln. tonų grūdų, o šiemet tebus 4-4,5 mln. tonų.
Tačiau A. Macijauskas ramina, kad Lietuvoje grūdų nepritrūks: „Mes sunaudojame vos 20 proc. savo grūdų, kitkas eksportuojama“.
Asociacijos pirmininkas mano, kad atsiras žemdirbių, kurie dėl mažo derliaus patirs sunkumų, tačiau bankrotų jis neprognozuoja.
„Skaudus bus tos dalies derliaus netekimas, žemdirbiai negaus pelno, daugelis patirs nuostolių. Pramonei nelabai smarkiai atsilieps, dalis perdirbėjų buvo sudarę išankstines sutartis, tai užsitikrino tam tikras kainas, kurios dabar atrodo ne tokios jau ir aukštos. Aišku, sumažės investicijų, bus sunkiau išlaikyti dirbančiuosius žemės ūkyje,“ – BNS aiškino A. Macijauskas.
Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos vadovė Dalia Ruščiauskienė BNS prognozavo, kad dėl mažesnio grūdų derliaus gali pritrūkti grūdų, skirtų pašarams.
„Gal grūdo kitokios kokybės, gal reikės kažką daryti ar kita žaliava keisti. O kas liečia miltų malimą, mes nemalame tik iš šviežių grūdų, maišome juos, turi grūdas susigulėti“, – tvirtino ji.
D. Ruščiauskienė pabrėžė, kad kai kurie ūkininkai perdirbėjams netiekia nukultų grūdų, nes laukia, kol pakils kainos.
Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas skaičiavo, kad šiemet grūdų bus nukulta 4,345 mln. tonų – 24,8 proc. mažiau nei pernai (5,781 mln. tonų).