• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viena sparčiausiai augančių personalo paieškos, atrankos ir valdymo kompanijų Lietuvoje „Search & Selection“ pastebi, kad norinčiųjų tapti įmonių direktoriais vis daugėja. Palyginus su situacija prieš 5 metus kandidatų, siekiančių užimti bendrovių vadovaujamuosius postus dabar sulaukiama iki 10 kartų daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien darbo rinkoje matome neįprastą situaciją: kuo aukštesnei pozicijai ieškome darbuotojų, tuo daugiau kandidatų sulaukiame. Jeigu interneto portaluose arba spaudoje paviešinę darbo skelbimą vadybininko vietai užimti sulaukiame maždaug 5-15 kandidatų. Tai tais pačiais kanalais informavus apie atranką į įmonės direktoriaus poziciją, pretendentų kreipiasi 10 kartų daugiau – apie 50-150“, - teigia „Search & Selection“ direktorius Šarūnas Dyburis.

REKLAMA

Jo manymu, tokią situaciją lemia užaugusi nauja vadovų karta. „Turime gausų būrį išsilavinusių žmonių, kurie nuo nepriklausomybės metų mokėsi ir studijavo, prieš 2000-uosius metus pradėjo dirbti ir iki šiandienos užaugo kaip skyrių, departamentų vadovai. Norėdami tobulėti toliau ir kilti karjeros laiptais jie siekia užimti įmonių vadovų kėdes“, - pasakoja Š. Dyburis.

REKLAMA
REKLAMA

Gerų kandidatų trūksta

Visgi, nors pretendentų į gerai apmokamas direktorių pozicijas netrūksta, personalo paieškos ir atrankos specialistai tvirtina, kad rasti tinkamą vadovą įmonėms – sunkiau nei kada nors anksčiau.

„Nors norinčiųjų būti direktoriais yra ganėtinai daug, tarp jų retai pasitaiko patyrusių ir kvalifikuotų darbuotojų, kurie tiktų užimti vadovo vietą. Mat į ją ieškoma kandidatų, galinčių parodyti savo ankstesnius pasiekimus, realius darbo rezultatus, rekomendacijas. O dabar daug besikreipiančių turi tik dideles ambicijas, bet pervertina savo galimybes“ , - sako „Search & Selection“ direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jam antrina ir investicinės bendrovės „ŽIA valda“ generalinio direktorius Marius Žutautas. Jo teigimu, pokalbiuose kandidatai dažnai „pardavinėja“ savo CV, o ne save, kaip specialistą. „Tenka susidurti ir su tokiais asmenimis, kurie keičia kompanijas siekdami turėti gražesnius įrašus savo gyvenimo aprašymo lapuose, tačiau realiai netobulėja. Todėl nors į aukščiausių pozicijų skelbimus atsiliepia daug kandidatų, jų nėra tiek, kad galėtumėme laisvai išsirinkti tinkamą vadovą“, - sako M. Žutautas.

REKLAMA

Personalo paieškos specialistai tikina, kad rasti darbuotoją, kuris galėtų iškart imtis vadovauti kompanijai užtrunka, nes paieškos ir atrankos procesą reikia vykdyti itin atsakingai, tikrinti realius kandidato sugebėjimus, rekomendacijas.

Motyvuoja ne pinigai

Šiandien jau tapo įprasta, kad ieškant aukščiausio lygio darbuotojų, dažniausiai juos tenka „sumedžioti“ ir pervilioti iš kitos kompanijos. Nors įprasta manyti, jog perėjimą lemia finansinės motyvavimo priemonės, Š. Dyburis tvirtina, kad vadovams keičiant darbą svarbus ne tik atlyginimas.

REKLAMA

„Kuomet atlyginimo dydis siekia maždaug 8-12 tūkst. Lt per mėnesį, vadovus pakeisti darbą motyvuoja ne tiek tūkstančiu litų didesnis atlyginimas, kiek kiti veiksniai: darbo sąlygos, tolimesnės karjeros perspektyvos, įdomesnė įmonės veiklos sritis, žinomas bendrovės vardas, galimybės įsigyti įmonės akcijų ir kitos priežastys”, - sako Š. Dyburis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis įsitikinęs, kad įmonės įvaizdis bei investicijos į žmogiškuosius išteklius taps vis svarbesni. „Dabar itin konkurencingoje Lietuvos darbo rinkoje vis dažniau darbuotojas renkasi darbdavį, o ne atvirkščiai. Todėl darbuotojus pradeda veikti ir tokie faktoriai kaip įmonės įvaizdis, žinomumas, reputacija. Daug į savo darbuotojus investuojančios kompanijos tampa labiau geidžiamais darbdaviais ir gali didžiuotis mažesne darbuotojų kaita“, - teigia „Search & Selection” vadovas.

REKLAMA

Kreipiasi į specialistus

Nepaisant didelio kvalifikuotų vadovų trūkumo, kai kurių įmonių personalo skyriai bando savo jėgomis surasti tinkamus direktorius, tačiau kuo toliau, tuo dažniau bendrovės kreipiasi į specializuotas personalo atrankos kompanijas.

REKLAMA

„Dažnai darbuotojų ieškome savo jėgomis, o į personalo paieškos kompanijas kreipiamės kai norime gauti aukštesnio lygio paslaugas, labai atsakingai atrinktus kandidatus. Personalo kompanijų privalumas tas, kad jos seka įdomias asmenybes ir esant reikalui gali juos pasiūlyti“, - sako „ŽIA valdos“ generalinis direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Š. Dyburio teigimu, šiandien įmonių savarankiški bandymai surasti gerą vadovą dažnai baigiasi fiasko. „Neretai į mus kreipiasi bendrovės 4-5 mėnesius pačios nesugebėjusios rasti tinkamo darbuotojo. Priežastis paprasta – aukšto lygio vadovus tenka „medžioti“, o tam būtinas kuo platesnis kontaktų ratas. Kadangi personalo paieškos ir atrankos įmonės šias užduotis vykdo kasdien ir turi išsamias kandidatų duomenų bazes, surasti tinkamą darbuotoją jos gali greičiau ir efektyviau“, - teigia jis.

REKLAMA

Bendrovės atstovas prognozuoja, kad artimiausiu metu poreikis personalo paieškai ir atrankai didės – užsakymų apimtys artimiausius 2 metus turėtų augti bent 30 proc. kasmet. Tokį augimą sąlygos itin žemas nedarbo lygis. Vilniuje šiuo metu jis siekia maždaug 1,5-2 procentus. Tai yra maždaug dukart mažiau nei normalus 3-4 proc. nedarbo lygis, kuriam esant įmonės gali rinktis darbuotojus ir jų netrūksta.

REKLAMA

„Jeigu situacija darbo rinkoje nesikeis, „galvų medžioklė“ intensyvės ne tik ieškant aukščiausio lygio vadovų, bet ir vidutinio lygmens darbuotojų, ypač įvairių technikų ir inžinierių, kurių šiuo metu labiausiai stinga“, - teigia “Search & Selection“ vadovas.

Visgi, dabartinė padėtis Lietuvoje yra palanki samdiniams – įsidarbindami analogiškoje pozicijoje kitoje įmonėje darbuotojai gali tikėtis maždaug 20-30 procentų didesnio atlyginimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų