Seimas ketvirtadienį pagaliau priėmė Fizinių asmenų bankroto įstatymą. Jeigu jį pasirašys prezidentė Dalia Grybauskaitė, nuo kitų metų kovo bankrutuoti galės bet kuris mūsų šalies gyventojas, ištiktas didelių finansinių sunkumų. Taip siekiama sudaryti sąlygas atkurti sąžiningų fizinių asmenų mokumą bei užtikrinti kreditorių reikalavimų tenkinimą.
Dokumente numatoma, kad neišgalintį su kreditoriais atsiskaityti fizinį asmenį galima atleisti nuo likusių skolų mokėjimo, taip padedant jam išvengti skurdo. Fizinis asmuo nemokiu Lietuvoje bus skelbiamas tuomet, kai jis negali įvykdyti skolinių įsipareigojimų, kurių mokėjimo terminai suėję ir kurių suma viršija 25 vyriausybės patvirtintas minimalias mėnesines algas – apie 20 tūkst. litų.
Naujasis įstatymas, kuris įsigalios nuo 2013 m. kovo 1 d., bus taikomas fiziniams asmenims, neatsižvelgiant į tai, ar jų skolos atsirado iki įsigaliojant įstatymui, ar po to. Numatoma, kad fizinio asmens bankrotas vyks teismo tvarka, o inicijuoti bankrotą galės tik pats fizinis asmuo. Nuo teismo nutarties iškelti bankroto bylą fiziniam asmeniui įsiteisėjimo dienos, jo turtu ir visomis gaunamomis pajamomis disponuos bankroto administratorius.
Įstatyme taip pat numatyta, kad kreditorių reikalavimams tenkinti ir bankrutuojančiojo asmens mokumui atkurti turės būti parengtas planas – tačiau ne ilgiau kaip penkeriems metams. Iki šiol Lietuvoje apskritai nebuvo įteisinta galimybė bankrutuoti fiziniams asmenims.
Skaičiuojama, kad asmenų, kurių skolos siekia 20 tūkst. ir daugiau litų, Lietuvoje yra šiek tiek daugiau negu 10 tūkstančių.
Už daugiau kaip dvejus metus rengtą ir svarstytą Fizinių asmenų bankroto įstatymą Seime balsavo 95 Seimo nariai, prieš buvo 1, susilaikė 3.