Pasak brokerių, nesaugu antrą ar trečią būstą pirkti Lietuvoje, investicijas būtina paskirstyti. Be to, prasidėjus karui, būtų, kur pabėgti.
Rinka tiesiog sprogo
NT brokeris Mantas Mikočiūnas pastebėjo, kad NT užsienyje lietuviai perka ne tik investicijai, bet ir savo naudojimui.
„Pandemijos metu, kai buvo uždarytos sienos, žmonės pirko būstus Lietuvos pajūryje. Todėl ši rinka tiesiog sprogo, kilo kainos. Tačiau priešingą situaciją matome pasibaigus pandemijai ir prasidėjus karui Ukrainoje. Žmonės susimąstė, ar tikrai verta antrą ar trečia būstą turėti Lietuvoje. Todėl būstų ėmė dairytis užsienyje.
Populiariausia kryptis – Ispanija, o tiksliau, Tenerifės, Malagos, Valnesijos, Alikantės regionai. Taip pat būstų žmonės dairosi ir Barselonoje ar Madride. Kitos populiarios kryptys – Italija, Kipras, Bulgarija, Prancūzijos Provanso regionas“, – vardijo brokeris.
Pasak M. Mikočiūno, Ispanija yra didelė šalis, kurioje yra didelė NT pasiūla.
„NT ten labai įvairus, kainos taip pat. Ten galime rasti būstą nuo 50 tūkst. eurų iki 500 tūkst. eurų. Žinoma, būstai bus skirtingi, turės nevienodą infrastruktūrą. Ispanijoje galima rasti tiek pigesnių, tiek brangesnių būstų nei Lietuvos pajūryje.
Kaina priklauso ir nuo atstumo iki jūros ar paplūdimio. Ten paplūdimiai yra kitokie, o mes jų atžvilgiu esame išlepę. Įsivaizduojame, kad paplūdimys turi būti toks pat kaip ir Lietuvoje. Tačiau dažnu atveju, ten pliažo net nebūna, o akmenuotas paplūdimys, kur neleidžiama maudytis dėl saugumo. Ir tokių pakrančių Ispanijoje yra nemažai“, – komentavo NT brokeris.
Būstas Ispanijoje – atsarginis variantas prasidėjus karui
NT agentūros Alikantėje „Karma Homes“ atstovas Naglis sakė, kad lietuviai iš tiesų domisi NT Ispanijoje, nes jaučia nesaugumą, prasidėjus karui Ukrainoje.
„Po pandemijos pradėjus kilti NT kainoms Lietuvoje žmonės ėmė ieškoti būstų svetur. Pavyzdžiui, Ispanijoje NT kainos kilo daug mažiau.
Žinoma, ne tik kainos dar labiau paskatino lietuvius ieškoti būsto užsienyje. Žmonės nori turėti atsarginį planą, jeigu reikėtų bėgti iš Lietuvos. Be to, naudinga paskirstyti ir investicijas skirtingose šalyse“, – priežastis vardijo Naglis.
Pasak NT agentūros atstovo, gyventojai būstui Ispanijoje pasiruošę išleisti nuo 100 tūkst. eurų iki 150 tūkst. eurų. Populiariausi dviejų miegamųjų butai.
„Žmonės nori, kad būstas būtų kuo arčiau jūros. Nusipirkę būstus žmonės juos išnuomoja trumpalaikei nuomai.
Lietuviai perka būstus tiek su paskola, tiek be jos. Pasiimti paskolą iš Ispanijos problemos nebūna“, – tikino Naglis.
Užsienyje būstas pigesnis?
NT agentūros „IS Real Estate“ Ispanijoje, Alikantėje, savininkė, NT brokerė, Sonata Norkienė pasakojo, kad užsiima būstų nuoma ir pirkimu ar pardavimu.
„Dažniausiai lietuviai NT Ispanijoje įsigyja investicijai. Nusipirkę būstą jie planuoja jį nuomoti. Mūsų agentūra padeda tai padaryti. O išėję į pensiją būstą Ispanijoje įsigiję žmonės ketina čia persikelti gyventi.
Vidutiniškai dviejų miegamųjų būstą čia galima įsigyti už 100 tūkst. eurų. Paplūdimys nuo tokio būsto 300–500 metrų“, – pasakojo NT brokerė.
Ji pastebėjo, kad žmonės NT perka tiek su paskola, tiek be jos, iš sutaupytų pinigų.
„Padedame lietuviams gauti paskolas Ispanijos bankuose“, – sakė S. Norkienė.
Anot jos, žmonės myli Lietuvą, tačiau Ispanija nuostabi šalis, geras oras visus metus, daug saulės, švieži vaisiai ir daržovės, gera ir teigiama aplinka gyventi arba atostogauti.
„Visi atvykę sako, kad nesinori išvykti. Lietuviai šiuo metu renkasi įvairius būstus, daugiausia tai butai, bet perka ir namus su kiemeliais ir baseinais“, – komentavo S. Norkienė.
Būsto kainos Lietuvoje mažėja?
SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas sakė, kad pastaruoju metu NT rinka Lietuvoje išgyvena ramų periodą.
„Sugrįžome į 2019 metų lygį, sandorių skaičius sumažėjo. Tačiau tai neturėtų patikti NT vystytojams. Per mėnesį parduodama mažiau nei 200 butų. Tokia situacija vers vystytojus ieškoti būdų, kaip parduoti daugiau. O nuolaidos yra vienas iš būdų, kaip paskatinti pardavimus.
Tačiau ar būstų kainos jau mažėja? Oficialių įstaigų duomenimis, NT kainos dar nekrenta. Bet jeigu pažiūrėsime į skelbimų portalus, kuris rodo žmonių lūkesčius, pamatysime, kad vidutinė butų kaina jau tris mėnesius yra mažėjanti. Akivaizdu, kad pardavėjų apetitas sumažėjo. Sandorių skaičius irgi sumažėjo“, – komentavo T. Povilauskas.
Tačiau pasak ekonomisto, ne visada, mažas sandorių skaičius lemia ir mažesnes būstų kainas.
„Jeigu sandorių skaičius mažėja dėl laikinų priežasčių, rinka turi galimybę laibai greitai atsigauti.
„Žiūrint į 2023 metus, matome, kad būsto įperkamumo rodikliai prastėja, tai lemia geopolitinė padėtis, palūkanų kilimas. Mažai tikėtina, kad mažėjant įperkamumui, augtų būsto kainos“, – prognozavo T. Povilauskas.