Vasarį visi mokantieji sąskaitas pajus elektros pabrangimą. Nors elektros tiekėjai tikina, kad vidutiniškai vienam namų ūkiui elektros kaina kils tik dviem litais, naujos kainos verčia tuo abejoti. Ypač abejonių kyla tiems, kurie naudojasi elektrinėmis viryklėmis. Be to, pabrangus elektrai greičiausiai kils ir maisto produktų kainos.
Jonaviškė Neringa, atsiskaitanti už elektrą pagal naktinį ir dieninį tarifus, tikino, kad naktimis ir savaitgaliais, kai tiekiama pigesnė elektra, galima bent šiek tiek taupyti.
„Galbūt tie, kurie gauna didesnius atlyginimus ir neskaičiuoja kone kiekvieno cento, iš mano taupymo tik pasijuoks. Tačiau aš drabužius lyginu dažniausiai vėlų vakarą. Lygintuvas „suka“ ne tiek mažai elektros, todėl tai daryti naktį man yra pigiau“, – teigė ji.
Pigesnė elektra būdavo ir savaitgaliais. Tada šeima skalbdavo visus per savaitę susikaupusius skalbinius.
„Mūsų pajamos tikrai nėra didelės, su vyru ir dviem vaikais per mėnesį verčiamės vos iš pusantro tūkstančio litų“, – atviravo moteris.
Naktinis pigesnės elektros tarifas galioja nuo 23 val. iki 6 val. ryto, taip pat savaitgaliais.
Statistika skelbia, kad naktimis ir savaitgaliais Lietuvoje suvartojama apie 30 proc. visos elektros energijos.
Gaminti bus brangiau
Tačiau nuo šiol taupyti lyginant skalbinius naktimis ar skalbiant savaitgaliais bus sunkiau, nes naktinio tarifo elektra pabrango labiausiai.
Mokantiems už elektrą pagal vienos laiko zonos tarifą vienos kilovatvalandės kaina pakilo 1 ct – nuo 45 iki 46 ct. Jei tokie vartotojai naudojasi elektrinėmis viryklėmis, kilovatvalandės kaina atsieis nebe 43, o 44,2 ct.
Tiems, kurie naudojasi dviejų laiko zonų tarifu, dienos metu kilovatvalandės kaina padidėjo nuo 49 iki 49,7 ct, o turintiems elektrines virykles – nuo 45 iki 47,6 ct.
Naktinis elektros energijos tarifas nuo 34 ct pakilo iki 37,2 ct už kilovatvalandę. O turintieji elektrines virykles mokės nebe 32, o net 36 ct.
Teigiama, kad net 1 ct didesnis mokestis elektros tiekėjams atneš šimtus tūkstančių litų papildomų pajamų.
Kainos nustatytos jau pernai
Kodėl viduryje žiemos staiga pakilo elektros kaina? Elektros tiekėjai ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija tvirtina, kad elektros kainos pakilo ne staiga viduržiemį. Nutarimas branginti elektrą primtas dar pernai.
„Svarbiausios elektros brangimo priežastys – smarkiai išaugusios gamtinių dujų kainos ir padidėjęs lėšų poreikis atsinaujinančiai energetikai skatinti“, – teigė elektrą tiekiančios bendrovės LESTO atstovas Ernestas Naprys.
LESTO antrino ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Anot šios komisijos Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjos Loretos Kimutytės, labiausiai kainų augimui įtakos turėjo padidėjęs viešuosius interesus atitinkančių paslaugų biudžetas. Tai – elektros energetikos įmonių teikiamos paslaugos, susijusios su visuomenės saugumu ir aplinkos apsauga, taip pat elektros energijos gamyba, naudojant atsinaujinančius energijos išteklius, ir termofikacinė elektros energijos gamyba.
Gyventojams siūlo skaičiuoti
Vasario mėnesį mokant už elektrą reikia nurodyti visus tarifo plano kainos skaičius cento dešimtųjų dalių tikslumu, o bendrą mokėtiną sumą suapvalinti centų tikslumu, vadovaujantis bendrosiomis matematinėmis apvalinimo taisyklėmis.
Elektros tiekėjai pabrėžia, kad kiekvienas gyventojas turėtų paskaičiuoti, ar jam verta naudoti dviejų laiko zonų, ar bendrą tarifą.
„Sumažėjo skirtumai tarp dieninės ir naktinės elektros energijos kainų bei vienos ir dviejų laiko zonų tarifų. Jei elektros energijos suvartojimas nakties metu ir savaitgaliais kartu sudėjus sudaro daugiau nei 30 proc. visos suvartojamos elektros energijos, ekonomiškai pagrįsta būtų rinktis dviejų laiko zonų tarifų planus“, – teigė bendrovės LESTO Visuomeninio tiekėjo tarnybos direktorius Ramūnas Kiaulėnas.
Elektros tarifo planą gyventojai nemokamai gali pasikeisti vieną kartą per metus.
Jurgita Činkienė