„Džiaugiuosi, kad Europos Tarybos vystomasis bankas išgirdo mūsų prašymą skirti lėšų kokybiškai priimti žmones, bėgančius nuo karo Ukrainoje. Tikiuosi, kad Lietuvai skirtos lėšos padidins mūsų šalies galimybes įgyvendinti tvaresnę užsieniečių priėmimo ir prieglobsčio politiką“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Pasak ministrės M. Navickienės, atsižvelgiant tiek į drastišką Lietuvos migracijos srautų situacijos pasikeitimą, tiek į šalies geopolitinę situaciją, būtina skubiai investuoti į naujų apgyvendinimo vietų plėtrą, esamų pajėgumų pritaikymą, o taip pat – į priėmimo sąlygų kokybės gerinimą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vasario pabaigoje Rusijai užpuolus Ukrainą, Europos šalys priima karo pabėgėlius. Pagal pabėgėlių skaičių, tenkantį vienam gyventojui, Lietuva užima trečią vietą tarp visų ES šalių. Lietuvoje yra registruota 52 tūkst. pabėgėlių iš Ukrainos, o tai sudaro apie 2 proc. visų šalies gyventojų ir apie pusę visų užsieniečių. Daugiau nei 40 proc. visų pabėgėlių – vaikai.
Laikiną pabėgėlių apgyvendinimą koordinuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Sukurtas kompensavimo mechanizmas gyventojams, priimantiems apsigyvendinti karo pabėgėlius.
Ministerija primena, kad būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai, kurie apgyvendino Ukrainos karo pabėgėlius, nuo balandžio gali teikti prašymus kompensacijoms gauti. Per balandžio mėnesį savivaldybės sulaukė daugiau kaip 1800 prašymų skirti kompensacijas. Pagal šiuos prašymus bus išmokėti beveik 300 tūkst. eurų.
Gegužės mėnesį dar labiau praplėstas galimų apgyvendinti patalpų ir kompensacijų gavėjų ratas. Kompensacijomis pasinaudoti gali ne tik gyventojai ir verslas, bet ir nevyriausybinis sektorius: religinės bendruomenės, viešosios įstaigos, asociacijos. Kompensacijas bus galima gauti ir apgyvendinus nuo karo pabėgusius žmones gyvenimui pritaikytose administracinės paskirties, pagalbinio ūkio paskirties patalpose. Kompensacija galės pasinaudoti ne tik būsto savininkai, bet ir būstą panaudos pagrindais valdantys asmenys, nuomininkai, neatlygintinai priėmę ukrainiečius, jeigu bus gautas būsto savininko sutikimas.