Šis draudimas įsigalioja nuo 2021 m. gegužės 27 d. 00:00 val. UTC laiku (vietinis laikas 03:00 val.).
Toks Vyriausybės nutarymas priimtas atsižvelgiant į pirmadienį vykusios Europos Vadovų Tarybos sprendimus.
ES paskelbtos priemonės dėl lėktuvo užgrobimo
ES lyderiai Briuselyje pirmadienį vieningai sutarė dėl griežto ir ryžtingo atsako Aliaksandro Lukašenkos režimui. Lyderiai vieningai reikalauja nedelsiant paleisti lėktuvo užgrobimo metu sulaikytą Ramaną Pratasevičių ir jo draugę Sofiją Sapegą.
Briuselis sutarė tiek dėl ekonominių, tiek asmeninių sankcijų. Priimti ir Lietuvos siūlymai pripažinti Baltarusijos oro erdvę nesaugia.
Sekmadienį įvykdytas „Ryanair“ lėktuvo, skridusio iš Atėnų į Vilnių, užgrobimas Minske, ne juokais užrūstino Briuselį.
Dažniausiai iki paryčių posėdžiaujanti Europos Vadovų Taryba dėl atsako Lukašenkos rėžimui pirmadienį vieningai sutarė vos per pusantros valandos.
Europos bendrovės nebeskraido virš Baltarusijos
Charles Michelis,Europos Vadovų Tarybos pirmininkas sakė: „Netoleruosime jokių mėginimų žaisti rusišką ruletę su nekaltų civilių gyventojų gyvybėmis.“
Kol Baltarusios „Belavia“ dabar turės sukti galva kur skraidyti, Europos Vadovai žengė dar toliau. Nors tiesiogiai įsakinėti oro linijoms negali, paragino visus oro vežėjus vengti Baltarusijos oro erdvės. „AirFrance“ „Lufhansa“, „Skandinavijos oro linijos“, „Airbaltic“, „Wizzair“, Olandijos „KLM“ jau neskrenda virš Baltarusijos. Manoma, kad šis sąrašas didės. Aplenkti Baltarusijos oro erdvę savo oro linijoms įsakė Ukraina ir Jungtinė Karalystė.
Per Baltarusijos oro erdvę eina trumpiausias oro kelias iš Vakarų Europos į Rytų ir Pietryčių Aziją. Taip pat iš Skandinavijos į Pietus ir Viduržemio jūrą. Baltarusijos Belaeronavigatsia skaičiuoja, kad per dieną virš šalies iki šiol skrido nuo 500 iki beveik 1000 lėktuvų.
Pasak kai kurių ekspertų, neoficialiais duomeninmis, prieš pandemiją oro dispečerinės paslaugos Baltarusijai galėjo uždirbti apie 60 mln. eurų per metus. O visas aviacijos sektorius sudaro apie du–tris procentus šalies BVP.
Europos lyderiai sutarė plėsti ir jau ketvirtą sankcijų paketą, kuris bus patvirtintas netrukus. Šiuo metu juodajame sąraše jau 88 režimo atstovai ir septynios kompanijos. Liepą planuojamas ir penktas sankcijų paketas.