Lapkričio 11 dieną vykusiame Biudžeto ir finansų komiteto susitikime su „DnB Nord“ banko vyriausiuoju analitiku, profesoriumi Rimantu Rudzkiu aptarta ekonominė bei fiskalinė politika, kurią numatoma įgyvendinti formuojant 2010 metų valstybės biudžetą bei siekiant mokesčių sistemos suderinamumo ir stabilumo.
Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius pranešimu, R. Rudzkis pažymėjo, jog viena iš pagrindinių vidinių priežasčių, pastūmėjusių Lietuvos ūkį į krizę, buvo ekonomikos perkaitimas dėl pernelyg didelių banko paskolų srautų, nukreiptų į vartojimą bei nekilnojamojo turto sritį. Tuo tarpu išlaidos produktyviosioms gamybos priemonėms, pasak analitiko, Lietuvoje santykinai buvo gerokai mažesnės nei daugumoje naujųjų Europos Sąjungos narių.
Pagal statistikos duomenis, grynasis užsienio paskolų srautas 2006 metais sudarė 12 procentų bendrojo vidaus produkto (BVP), 2007 m. – net 13 procentų BVP. Be to, nebuvo užsienio bei vietos investicijų skatinimo į perspektyvią gamybą.
Būtina ūkio plėtra, viešojo sektoriaus efektyvinimas ir šalies konkurencingumo didinimas
Šiuo metu ypač aktualus valstybės lygiu iškeltas strateginis tikslas – per kuo trumpesnį laikotarpį gerokai pakelti gyvenimo lygį, priartinant jį prie Europos Sąjungos vidurkio. Kad būtų galima to pasiekti, R. Rudzkis pateikė konkrečius siūlymus dėl priemonių, kurios turėtų būti įgyvendintos artimiausioje ir ilgalaikėje perspektyvoje.
Tarp šių priemonių ypač svarbiomis nurodytos šios: palankios ūkio plėtrai įstatyminės bazės ir verslo administravimo sistemos kūrimas, viešojo sektoriaus efektyvinimas; maksimalus užsienio ir vietos investicijų skatinimas į eksportuojančią ir perspektyvią gamybą bei šalies konkurencingumo didinimas; aktyvi kova su bedarbyste.