Netylant kalboms apie nuolatinius darbuotojų atleidimus ir dėl to augantį nedarbą, mažinamus darbuotojų atlyginimus ir panašias taupymo priemones, vis daugiau Lietuvos įmonių vadovų ieško naujų problemų sprendimo ir įmonės rezultatų gerinimo būdų.
Vienas jų – japonų korporacijos „Toyota“ sukurta LEAN (liet. „lieknos“ vadybos) filosofija ir vadybos principai – jau kurį laiką sulaukia nemažai gerų atsiliepimų, o šią sistemą įdiegusių įmonių vadovai pasiekia teigiamų pokyčių versle bei prognozuoja dar didesnį šios metodikos paplitimą.
„Kiekvienoje įmonėje vyksta daugybė procesų: kažkas turi apskaičiuoti ir tvarkyti įmonės finansus, kažkas samdo darbuotojus, bet vartotojas nori mokėti tik už tai, kas jam kuria vertę, o ne už visos įmonės veiklą“, – teigia Daniel T. Jones vienas iš „Lean Enterprise Academy“, vienijančios LEAN ekspertus visame pasaulyje, įkūrėjų.
LEAN filosofijos pagrindas – kaip įmanoma labiau sumažinti išlaidas ir kuo labiau padidinti vertę, kurią gauna vartotojas. Šios sistemos tikslas – suteikti vartotojui tokią vertę, kokios jis ir tikisi. LEAN principus savo veikloje pritaikiusios įmonės pastebi teigiamus pokyčius daugelyje sričių. Raimundas Petrauskas, UAB „Schmitz Cargobull Baltic“ generalinis direktorius teigia, kad pradėjus diegti LEAN principus, gerokai sutrumpėjo užsakymų vykdymo laikas, padidėjo darbo našumas, ženkliai išaugo darbuotojų motyvacija ir atsirado naujos galimybės nuolatiniam jų ugdymui. Be to „lieknos“ vadybos principų taikymas padėjo išvengti produkto kokybės suprastėjimo.
LEAN principų diegimas yra esminė organizacinė transformacija, kuri keičia darbuotojų elgseną, požiūrį į klientus, bendradarbiavimą tarp kolegų iš skirtingų organizacijos padalinių ir darbuotojo bei vadovo vaidmenis organizacijoje. Dauguma sėkmingai LEAN principus taikančių vadovų išskiria keletą būtinų sąlygų. Pirma, tokios transformacijos retai kada būna sėkmingos, jeigu jose tiesiogiai nedalyvauja ir pavyzdžio patys nerodo aukščiausio lygio vadovai.. Antra svarbi sąlyga yra rimtos investicijos į gilų LEAN filosofijos, praktikos ir esamos patirties suvokimą, ypač svarbu yra suprasti, kad tai nėra paprastas darbuotojų ir veiklos išlaidų mažinimas. Trečia sėkmės sąlyga – patyrę ekspertai iš šalies. Visos LEAN dėka daugiausiai pasiekusios įmonės kvietėsi į pagalbą patyrusius ekspertus, padėjusius įdiegti šią sistemą bei ugdyti darbuotojus.
Kadangi LEAN buvo sukurta japonų korporacijos „Toyota“, dažnai klaidingai manoma, kad ji tinka tik didelėms gamybinėms įmonėms. Kaip pastebi Dr. Modestas Gelbūda, „Baltijos lyderystės ugdymo instituto“ (BILD) direktorius, pasaulyje LEAN principai yra taikomi ne tik visose pramonės šakose, bet ir tokiose srityse kaip viešasis administravimas bei sveikatos apsauga. Dėl augančios globalios konkurencijos, eksperto nuomone, ši tendencija tik augs ir ateityje mes matysime „lieknus universitetus“, „lieknas ligonines“ (keletas jų pasaulyje jau yra), „lieknas nevyriausybines organizacijas“ bei kitas su įprasta verslo vadyba retai kada siejamas organizacijas.
Dažnai LEAN yra diegiama susidūrus su rimtomis efektyvumo problemomis, kai nepadeda kitos veiklos optimizavimo priemonės, bet LEAN principus diegia ir labai sėkmingai veikiančios organizacijos. Algimantas Markauskas, UAB „Fermentas“ generalinis direktorius, pabrėžia, kad jų įmonė ėmėsi diegti LEAN filosofiją ir principus ne todėl, kad šiuo metu išgyventų sunkius laikus, o todėl kad LEAN suteikia galimybę dar labiau padidinti konkurencingumą tarptautinėse rinkose, kuriose įmonė jau kurį laiką užima pirmaujančias pozicijas. „Nors LEAN mes atradome neseniai, „lieknos“ vadybos principai tapo mūsų strateginio mąstymo ir kasdienio darbo dalimi“, - apibendrina LEAN idėjų reikšmę savo organizacijai Algimantas Markauskas.
Lietuvos verslininkai artimiau su LEAN vadybos principais ir jų diegimo specifika susipažins šią savaitę vyksiančiame „Liekno ir efektyvaus verslo forume“, kuriame patirtimi dalinsis Lietuvoje veikiančių bei šią metodiką taikančių bendrovių atstovai ir BILD kvietimu Vilniuje viešėsiantis mokslininkas Daniel T. Jones. Vienas labiausiai pripažintų „lieknos vadybos“ ekspertų pasaulyje yra konsultavęs ir Didžiosios Britanijos vyriausybę, ir ne vieną tarptautinę bendrovę. Be to, kartu su Jim Womack, Daniel T. Jones parašė populiariausias ir labiausiai pripažintas knygas apie LEAN metodiką bei įsteigė „Lean Enterprise Academy“.