Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad afrikinis kiaulių maras (AKM) plinta kiaulininkystės ūkiuose Lenkijoje. Pastarosiomis dienomis ši virusinė liga paveikė tris Hrubiešuvo, Kepno ir Mieleco apskrityse esančius ūkius, kuriuose auginta nuo dvylikos iki 130 kiaulių.
Pirmąjį šių metų pusmetį kaimyninėje Lenkijoje patvirtinti 8 AKM židiniai.
Kaip informuoja Lenkijos veterinarijos specialistai, atliekant epizootinį tyrimą paaiškėjo, kad ūkis, kuriame laikyta per 130 kiaulių, siejamas su protrūkiu, kuris buvo nustatytas kitame ūkyje birželio mėnesį. Tuo tarpu kituose, mažesniuose Lenkijos ūkiuose AKM pasitvirtino atrinkus gaišusių paršavedžių mėginius. Anot specialistų, AKM virusą galima aptikti tik atlikus specialius laboratorinius tyrimus, o tirti visas kiaulių gaišenas svarbu dėl to, kad ligą būtų galima diagnozuoti laiku, užkertant kelią naujų židinių atsiradimui.
„Liepą ir rugpjūtį AKM virusas aktyviausias ir, kaip rodo statistika bei ankstesnių metų patirtis, būtent šiuo laikotarpiu nustatoma daugiausia protrūkių. Virusas išlieka gyvybingas tarp šernų, užkratą galima nepastebimai pernešti į kiaulių laikymo vietas, todėl būtina imtis atsargumo priemonių, laikytis esminių biologinio saugumo reikalavimų.
Noriu paraginti šalies ūkininkus ir priminti, kad pastebėjus, jog pakito laikomų kiaulių elgesys, įtariant ligą ar gyvūnams pradėjus gaišti, privalu nedelsti ir pranešti privačiam veterinarijos gydytojui arba regioninio VMVT padalinio inspektoriams, kurie suteiks informaciją apie reikiamus atlikti veiksmus, atvykę paims mėginius tyrimams atlikti, patars, kokių prevencinių priemonių imtis.
Kiaulių laikytojams pranešus VMVT apie AKM ligos įtarimus ir sergančius gyvūnus, mėginių atrinkimas ir tyrimas nekainuoja, taip pat, jeigu kiaulės yra registruotos, o liga pateko į ūkį, laikytojui mokama kompensacija dėl patirtų nuostolių“, – sako VMVT direktorius Mantas Staškevičius.
Kaip teigia veterinarijos specialistai, afrikinis kiaulių maras dažniausiai plinta ūkiuose, kuriuose pažeidžiami biologinės saugos reikalavimai. Šiuo metu Lietuvoje kiaules auginančiuose ūkiuose yra sugriežtintas biologinės saugos reikalavimų įgyvendinimas. Per šiuos metus mūsų šalyje AKM židinių kiaulių ūkiuose kol kas nenustatyta, tačiau virusas cirkuliuoja laukinėje gamtoje – jis patvirtintas 79 šernams (11 gaišenų ir 68 sumedžiotiems).
Pernai Lietuvoje AKM nustatytas dviejuose nekomerciniuose ir viename komerciniame kiaulių ūkyje, taip pat 230 vietų rasti 256 AKM užkrėsti šernai.
Europoje AKM kiaulių auginimo ūkiuose plinta ir Rumunijoje, kur jau užregistruota net 520 protrūkių.