Lenkai dar gali grįžti į Visagino atominės elektrinės (VAE) projektą, bet, pasak Lietuvos valdžios atstovų, netgi jeigu jie ir nebegrįš, branduolinis projektas vis tiek bus įgyvendinamas. Statybos turėtų prasidėti 2014-aisiais, rašo „Kauno diena“.
Praėjusį penktadienį Vyriausybėje pasirašytas susitarimas dėl esminių VAE koncesijos sutarties sąlygų. Susitarimą pasirašė koncesijos konkurso komisijos pirmininkas, energetikos viceministras Žygimantas Vaičiūnas ir strateginės investuotojos bendrovės „Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu.
Energetikos ministro Arvydo Sekmoko paaiškinimu, šis susitarimas yra koncesijos sutarties turinį ir jos sudedamąsias dalis nustatantis dokumentas, jis taip pat apibrėžia pagrindinius principus, pagal kuriuos kartu su regioniniais partneriais bus baigiama rengti koncesijos sutartis. Pasirašytas susitarimas neviešinamas. Tačiau visuomenei bus pristatyta pati koncesijos sutartis, kuri turėtų būti pasirašyta po kelių mėnesių.
A. Sekmoko tikinimu, dar pavasario sesijoje, kuri prasidės kovo 10-ąją, koncesijos sutartis bus pateikta tvirtinti Seimui. Planuota, kad regioninėmis VAE projekto partnerėmis taps Latvija, Estija ir Lenkija.
Latvija jau pareiškė norinti turėti apie 15–20 proc. Visagine planuojamos atominės elektrinės akcijų. Estijos pozicija šiuo klausimu kol kas nežinoma. Taip pat trūksta aiškumo dėl Lenkijos dalyvavimo VAE projekte. A. Sekmokas pareiškė, kad Lenkijai nėra užtrenkiamos durys dalyvauti naujos atominės elektrinės Lietuvoje projekte. Pasak jo, Lietuva gali valdyti ir daugiau nei 34 proc. VAE akcijų.
O jeigu Lenkija galutinai nutartų nebegrįžti į projektą, gali būti, kad likusių projekto dalyvių įnašas būtų mažesnis nei 100 proc. Neoficialių šaltinių teigimu, tokiu atveju būtų palikta galimybė į projektą pritraukti naujų dalyvių. Preliminariai skaičiuojama, kad projektas kainuos apie 5 mlrd. eurų (apie 17,26 mlrd. litų).