„Aukštumose besilaikančios kainos ir pabrangęs skolinimasis lėmė, kad būstas tapo sunkiau įperkamas – įperkamumo rodikliai šalyje mažiausi per pastaruosius dešimt metų. Vis dėlto pastaruoju metu tendencijos pradeda keistis. Būsto kainų augimo tempas jau atsilieka nuo atlyginimų augimo“, – pranešime teigė LB.
Anot LB, palūkanų normos yra pasiekusios pakankamai aukštą lygį, o „Euribor“ nuo rugsėjo pabaigos nebekyla, todėl ateityje būsto įperkamumo rodikliai turėtų gerėti.
Nors būsto paskolos įmoka per metus augo daugiau nei trečdaliu, gyventojai yra pajėgūs mokėti įmokas. Anot LB, trečdaliui namų ūkių būsto paskola augo iki 100 eurų, ketvirtadaliui – iki 200 eurų, kas dešimtam – daugiau nei 200 eurų.
„Neveiksnių paskolų, tai yra tokių paskolų, kurių įmokas vėluojama mokėti ilgiau nei 90 dienų ir kurių turėtojai patiria sunkumų, lygis balansuoja ties istorinėmis žemumomis – tesiekia šiek tiek daugiau nei 0,5 proc. Palyginkime: po 2008–2009 metų krizės tokių paskolų dalis buvo dešimtimis kartų didesnė ir siekė 9 proc.“, – teigė LB.
Banko vertinimu, šalies komercinio nekilnojamojo turto rinkos būklė tebevertinama kaip pakankamai stabili. Didesnio komercinių objektų kainų mažėjimo nepastebima, o patalpų neužimtumo lygis vis dar yra neaukštas.
„Vis dėlto šiame sektoriuje rizika yra didesnė nei būsto rinkoje. Ją lemia struktūriniai pokyčiai – įsitvirtinęs nuotolinis darbas, keliami patalpų tvarumo standartai dėl klimato kaitos ir pabrangęs skolinimas bei refinansavimas“, – teigia LB.