Sunkmetis Lietuvoje paskatino naujos nišos rinkoje – išparduotuvių – įsitvirtinimą ir suklestėjimą. Prekybininkai senstelėjusias prekes gali vežti ne į sandėlius, bet į išparduotuves, o pirkėjai – pigiau jose apsipirkti. Vartotojų teisių tarnybos perspėja: pasivadinti išparduotuve kol kas gali bet kuri parduotuvė, taigi prieš perkant, reikėtų gerai įsižiūrėti į kainą. Tačiau ateityje išparduotuvių veiklą ketinama reglamentuoti.
Drabužiai, avalynė, sporto reikmenys, buitinė technika, kanceliarinės prekės ar net pėdkelnės – visa tai galima rasti išparduotuvėse. O šios, nesunku pastebėti, pastaruoju metu dygsta kaip grybai po lietaus, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.
Išparduotuvių steigėjai sako, kad žalią šviesą jų spurtui uždegė krizė. Mat žmonės ir toliau nori naujų pirkinių, tačiau sunkmetis juos verčia ieškoti mažesnių kainų.
„Tikrai naujos prekės, geros kainos, tikrai geriau nei ten, kur yra naudoti drabužiai. Ir tikrai pigiau. Žiūrėjau, kad kai kurie batai net 70 proc. pigesni“, – tvirtino vienoje tokių išparduotuvių kalbinta moteris.
Išparduotuvės – paranku ne tik pirkėjams, bet ir įvairių prekių gamintojams ar pardavėjams, todėl esą išparduotuvių rinka, kai dauguma kitų sunkmečiu prislopusios, sėkmingai auga.
„Jie išparduoda senesnių kolekcijų prekes. Reguliarios parduotuvės orientuotos į naujausias kolekcijas ir jiems tiesiog net nenaudinga šalia naujos kolekcijos pardavinėti ir gaminius su nuolaidom, todėl jiems pravartu turėti tokią išparduotuvę“, – sakė „Parko Outlet“ direktorė Vida Minkštimienė.
Šalia knygynų atidaryti knygų išparduotuves priverstos leidyklos. Mat knygynams reikia spartesnės apyvartos ir gerai perkamų knygų. O vos senstelėjusios ir mažiau perkamos parkeliauja į sandėlius. Bijant nuostolių, jie pertvarkomi į išparduotuves.
„Išparduotuvė atsirado krizės metais, tas tiesa. Išparduodant knygas pelnas jau yra minimalus, kad nereikėtų vežti į Grigiškes permalt šitų knygų“, – pastebi „Baltų lankų“ leidyklos generalinis direktorius Saulius Žukas.
„Pasivarginus šiek tiek galima rasti tas pačias knygas kaip ir knygynuose. Perkant brokuotas knygas, kurių, pavyzdžiui, viršelis kažkur atsilupęs, galima sutaupyti 80 proc., kitais atvejais – porą litų, o šiaip čia 30–40 proc. pigiau“, – kalbėjo knygų išparduotuvės pirkėja.
Tačiau toli gražu ne visi tokie patenkinti po apsilankymo išparduotuvėse. Žmonės pasakoja, kad pasitaiko įsigyti ir brangesnių nei įprastose parduotuvėse ar labai prastų pirkinių.
„Ten pigiau, bet ir kokybė nelabai tenkina. Bet visuomet pasirinkimas tarp kokybės ir kainos turi būti“, – įsitikinęs LTV naujienų tarnybos kalbintas vyras.
„Reikia atvažiavus žinot, ko nori, ir būti apsižiūrėjus kitose parduotuvėse“, – pataria išparduotuvėse perkanti moteris.
„Šiai dienai nėra įstatymais reglamentuota išpardavimų ir prekybinių akcijų veikla. Įmonės pačios pasitvirtina tvarką ir ja vadovaujasi, vykdydami akcijas“, – sako Vartotojų teisių gynimo centro pirmininkas Paulius Mereckas.
Vartotojų teises ginančios institucijos sako jau sulaukusios ne vieno išparduotuvėmis besiskundžiančių pirkėjų pasipiktinimo. Tad tarnybos ima svarstyti, kaip reglamentuoti išparduotuvių veiklą ar apskritai akcijas ir išpardavimus. Siūlymus ketinama teikti Vyriausybei.
Kristina GARALEVIČIŪTĖ