• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Metiniai Lietuvos įmonių (išskyrus finansines ir žemės ūkio) pardavimai ketvirtajame praėjusių metų ketvirtyje augo net 21,6 proc. Tai gerokai daugiau nei ankstesniais ketvirčiais. Matyt, augančios pajamos pagaliau kiek atšildė sunkmetyje įšalusius atlyginimus.

REKLAMA
REKLAMA

Išlaidos darbuotojų algoms augo pirmą kartą nuo krizės pradžios. Tačiau tik 54,5 proc. įmonių paskutinius tris 2010 m. mėnesius dirbo pelningai, o į plėtrą investavo tik vandens, nuotekų ir atliekų tvarkymo įmonės.

REKLAMA

Tokias išvadas padarė įmonių kreditingumą vertinanti UAB „Creditreform Lietuva“, išanalizavusi Statistikos departamento paskelbtus Lietuvos įmonių 2010 m. IV ketvirčio rodiklius.

Geriausia padėtis klostėsi kelių transporte, lengvojoje, medžio apdirbimo, baldų, popieriaus, chemijos pramonėje. Stabiliai dirbo ir sektoriai, susiję su žemės ūkiu, taip pat plastiko ir gumos pramonė, maisto ir pakavimo įmonės. Teigiami pokyčiai fiksuojami didmeninėje prekyboje, inžinerinių statinių statyboje. Kol kas prieštaringos tendencijos stebimos paslaugų sektoriuje, mažmeninėje prekyboje.

REKLAMA
REKLAMA

Keletas įdomesnių įžvalgų...

2010 m. IV ketvirtį toliau tęsėsi ankstesnių ketvirčių tendencijos – trečias  ketvirtis iš eilės, kai pardavimai viso ūkio mastu buvo didesni nei prieš metus. IV ketvirčio pardavimai ūgtelėjo per metus +21,6%, daugiausia pramonės, didmeninės prekybos, elektros, dujų ir garo tiekio bei transporto šakose. Daugiau nei pusė pramonės pardavimų augimo apimties teko kelioms stambioms chemijos ir naftos perdirbimo įmonėms; taip pat augo maisto, medienos, popieriaus, baldų, metalo apdirbimo įmonių pardavimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2010 m. IV ketvirtį pastebima atsargaus išlaidų didinimo tendencija – ne tik žaliavoms, bet ir paslaugoms bei prekių įsigijimams. Išlaidos darbo užmokesčiui pirmą kartą nuo krizės pradžios pajudėjo į viršų (pokytis per metus). Labiausiai užmokesčio išlaidos per metus augo pramonėje, prekyboje (išskyrus mažmeninę), sausumos transporte ir logistikoje, elektros, dujų ir garo tiekime, sveikatos apsaugoje, infrastruktūros objektų statyboje.

REKLAMA

Pelningumo rodikliai gerėjo daugumoje ūkio šakų, bet jo apimtis 3-4 kartus mažesnė nei 2007 metais, kai pardavimai buvo tokio paties  lygio. Pelningumo pokyčius lėmė priešingos tendencijos  - didėjantys pardavimai, mažėjančios maržos ir labai sumažintos veiklos sąnaudos.

IV ketvirtį pajamos pramonės įmonėse augo greičiau nei sąnaudos, kai ankstesnį ketvirtį sąnaudų augimas buvo net aplenkęs pajamų augimą. Tačiau didžiausiu  pelno masės augimu vis dėlto gali girtis ne pramonė, o prekyba, visų pirma didmeninė.

REKLAMA

Tiesa, nors bendri skaičiai yra pagerėję, tačiau per paskutinius tris 2010 m. mėnesius tik 54,5% įmonių dirbo pelningai.

Šiek tiek sumažėjo trumpalaikio turto: atsargų lygis beveik nepasikeitė -  smuktelėjo tik 0,5 mlrd. Lt (-0,8 %). Tuo tarpu pirkėjų skolų per ketvirtį sumažėjo 1,4 mlrd. Lt (net 4,8%). Tai pagerino pinigų apyvartą kai kuriose šakose, ypač didmeninėje prekyboje ir su statybomis susijusiose įmonėse. Tuo tarpu mažmeninėje prekyboje net nepaisant kalėdinės prekybos išaugo atsargų ir įsiskolinimų tiekėjams lygis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sumažėjus išoriniam kreditavimui vis svarbesnis tampa ir nuosavas apyvartinis kapitalas, kurį pradėjo kaupti pelningai dirbančios įmonės Apyvartines lėšas Lietuvoje kuo toliau, tuo labiau finansuoja ne bankai, o tiekėjai. Per paskutinius tris 2010 m. mėnesius pramonėje trumpalaikes finansines skolas pamažu keičia tiekėjų skolos..

Tęsėsi investicijų „bado dieta“. Toliau investavo tik vandens, nuotekų ir atliekų įmonės, vykdančios ES projektus.

REKLAMA

Prognozės 2011 m. I pusmečiui:

- 2011 m. I pusmečio pardavimų augimas dar nebus tvarus dėl augančių maisto produktų, naftos ir kitų žaliavų kainų. Jos gali „apkramtyti“ ir įmonių (net transporto sektoriaus) pelningumą bei turėti įtakos jų augimui.

- Dėl sezoniškumo gali pablogėti padėtis paslaugų įmonėse bei su statyba susijusiose šakose.

REKLAMA

- Su viešaisiais finansais susijusios veiklos galės atsikvėpti nuo metų vidurio. Bet tai kol kas labiau susiję su infliacija, o ne tvaria plėtra.

- Jau I pusmetį įmonės turėtų aktyviau investuoti, visų pirma, į įrangą.

- Šiais metais bankai turbūt gręšis nuo kaštu mažinimo į veiklos apimčių didinimą

- Nuo II ketvirčio dėl išaugusio įmonių tarpusavio pasitikėjimo ir  kredito draudimo įmonių aktyvumo didės prekinio kreditavimo apimtys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų